Wypadki podczas prac polowych. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

2020-08-07 09:16:03(ost. akt: 2020-08-07 09:23:05)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W związku z rozpoczęciem się żniw policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Praca w gospodarstwie do najłatwiejszych nie należy i często związana jest z obsługą specjalistycznych maszyn. W związku z tym do każdej czynności należy podchodzić z pełną odpowiedzialnością.
Żniwa to okres, w którym częściej niż zazwyczaj dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może skończyć się tragicznie.

Koszenie zboża, zbieranie słomy czy siana to tylko niektóre z prac, gdzie do ich wykonania niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Policjanci przypominają, że prowizoryczne narzędzia nie zawsze są w stanie zastąpić tych profesjonalnych i mogą stanowić śmiertelne zagrożenie zarówno dla operatora, jak również osób znajdujących się w pobliżu.

Co warto wiedzieć:


Do kierowania pojazdami lub przy korzystaniu z różnego rodzaju urządzeń gospodarczych często wymagane są niezbędne uprawnienia. Nie pozwólmy, aby maszyny rolnicze (traktory, kombajny, koparko-ładowarki…) obsługiwały osoby nie posiadające do tego wymaganych uprawnień oraz umiejętności. Szczególnie podczas żniw na gospodarstwie dzieje się bardzo dużo – obsługa maszyn, transport plonów, uprawa ziemi czy praca na wysokościach. Mimo tak intensywnego okresu, nie może być miejsca na rutynę.

Dzieci zasługują na szczególną uwagę! Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby nasze pociechy nie przebywały w zasięgu pracujących maszyn z których często widoczność jest ograniczona. Najmłodsi nie powinni pozostawać bez opieki osoby dorosłej. To co dla osoby dorosłej stanowi zagrożenie, w świadomości dziecka może być niepowtarzalnym miejsce do zabawy.

Zmęczenie spowodowane intensywną pracą znacznie obniża nasze funkcje psychomotoryczne. Nie doprowadzajmy się do takiego stanu, pomyślmy o odpoczynku i ewentualnym przełożeniu prac na kolejny dzień – tak będzie bezpieczniej.

Myśl trzeźwo! Pracę wykonujmy wyłącznie będąc trzeźwym i wypoczętym bezwzględnie przestrzegając przy tym zasad bezpieczeństwa. Podczas prac polowych alkohol nigdy nie będzie naszym sprzymierzeńcem – może on uśpić naszą czujność w sytuacji zagrożenia.

Sprawdź stan techniczny! Przed wyjazdem do prac polowych sprawdźmy stan techniczny nie tylko pojazdów którymi będziemy kierować, ale również maszyn niezbędnych do wykonania prac polowych. Pamiętajmy, że jedynie sprzęt sprawny technicznie jest gwarancją bezpieczeństwa!

Zabezpieczenie przewożonego ładunku – to musisz wiedzieć! Pamiętaj, aby na załadowanych wozach lub przyczepach podczas jazdy nikt nie przebywał. Przewożony ładunek, często jest niestabilny i ruchomy w związku z czym w przypadku planowania transportu zadbajmy o jego prawidłowe zabezpieczenie przed przemieszczeniem czy wysypaniem.

Pamiętajcie również, że często dochodzi do wypadków przy pracy podczas naprawiania włączonych maszyn rolniczych. Ruchome elementy pracującej maszyny mogą wciągnąć naszą rękę lub nogę. Pamiętajmy również, aby ubrania robocze dobierać odpowiednio do wykonywanych czynności.

Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności. Bądźmy odpowiedzialni i przewidujmy zagrożenia.


Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Leal #2957126 | 188.146.*.* 7 sie 2020 10:12

  Rolników policja nie kontroluje bo są teoretycznie w pracy. Gdyby zaczęli ich tam sprawdzać to co 2-gi w polu na bani %

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. vfcc #2957119 | 79.187.*.* 7 sie 2020 09:55

   Pamiętajcie Covid też jest podczas żniw. Czai się w zbożu i kukurydzy. Dlatego rolnicy odkażać się ostro! :-)

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz