Chcesz oddać krew? Spotkajmy się na Tracku!

2020-08-07 07:30:55(ost. akt: 2020-08-10 11:21:44)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mobilny autobus, w którym można oddać krew, staje w różnych miejscach Olsztyna. Tym razem stanie na Tracku. Już w najbliższy poniedziałek pracownicy Grupy WM będą krwiodawcami. Każdy może dołączyć do tej szlachetnej akcji!
Nie każdy ma czas i możliwość, żeby zawitać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Na szczęście są mobilne punkty poboru krwi, które pojawiają się w różnych miejscach Olsztyna.

Już w najbliższy poniedziałek na olsztyńskim Tracku, gdzie mieści się główna siedziba Gazety Olsztyńskiej stanie krwiobus. To będzie doskonała okazja do tego, żeby w komfortowych warunkach oddać swoją krew. O to, jak obecnie wygląda sytuacja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, zapytaliśmy Grażynę Kulę, która jest dyrektorem tej placówki. — Mamy wakacje, sezon urlopowy, więc jak co roku odczuwamy niedobory niektórych grup krwi. Najbardziej brakuje nam krwi grupy A Rh (+) oraz wszystkich grup tzw. minusowych. Mamy wystarczającą ilość krwi grupy B Rh (+), więc dawcom tej grupy proponujemy oddawanie osocza na separatorze. Sezon wakacyjny jest trudny z tego powodu, że po pierwsze, jest więcej sytuacji wymagających podania krwi, a po drugie, jest mniej dawców, gdyż nasi stali dawcy korzystają z urlopów.

Kto może zmienić tę trudną sytuację? — Apelujemy więc do ludzi, którzy jeszcze nigdy nie oddawali krwi, a są zdrowi, w wieku 18-65 lat, aby spróbowali oddać krew. W naszym województwie jest grupa tzw. stałych dawców, którzy oddają krew regularnie, najczęściej co dwa miesiące. To dzięki tym dzielnym ludziom ratuje się zdrowie i życie chorych. Honorowi dawcy krwi to nasi bohaterowie, oddają krew z potrzeby serca, należy im się wdzięczność i szacunek — podkreśla dyrektor Kula. — Musimy mieć jednak świadomość, że mamy tylko tyle krwi, ile ktoś z dobrej woli odda, nie oczekując za ten czyn żadnych korzyści i może być tej krwi zbyt mało. Krwi nie da się wyprodukować. Każda zdrowa osoba, nie mająca przeciwwskazań do oddawania krwi, powinna czuć moralny obowiązek podzielenia się swoją krwią z chorymi. Apeluję również do rodzin osób, które otrzymały krew, aby czuły się zobowiązane spłacić ten honorowy dług i oddać krew dla kolejnych chorych.

W poniedziałek od 8 do 11 na parkingu na Tracku będzie stał krwiobus. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć nowy tydzień od zrobienia czegoś dobrego.


Mimo trwającej pandemii, krwiodawcy dzieląc się swoją krwią, mogą być spokojni. Bo wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym. Dawców czeka mierzenie temperatury, wypełnienie ankiety, obowiązkowa maseczka na twarzy i dezynfekcja rąk.

Grażyna Kula zapewnia, że wszyscy mogą czuć się bezpiecznie: — Wirus nie przenosi się przez krew, ale drogą kropelkową — zaznacza. — O wiele bardziej narażeni jesteśmy na zakażenie, bawiąc się na weselu czy robiąc zakupy w sklepie. Na pewno w naszych placówkach nie ma takiego ryzyka. Przestrzegamy wszelkich zasad epidemiologicznych. Nasz personel jest przebadany, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w pracy i żebyśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo dawcom.

Poniedziałkowa akcja to kolejna już wspólna inicjatywa „Gazety Olsztyńskiej” i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
— Bardzo gorąco dziękuję „Gazecie Olsztyńskiej”, a zwłaszcza prezesowi Grupy WM Jarosławowi Tokarczykowi za ogromne zaangażowanie, pomoc i długoletnią współpracę. Cieszę się, że zawsze, w każdej sytuacji mogę liczyć na państwa pomoc. Jestem bardzo wdzięczna i chciałabym, abyśmy współpracowali przez kolejne lata — podkreśliła Grażyna Kula.

— Bardzo cieszę się, że nasi pracownicy chcą dołączyć do tej szlachetnej akcji — mówi Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM. — Jako firma od wielu lat jesteśmy zaangażowani w pomoc w naszym regionie. A oddawanie krwi, to też forma pomocy. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie zawsze może liczyć na naszą pomocną dłoń. Tak będzie i tym razem. Nasi pracownicy, współpracownicy pojawią się w poniedziałkowy poranek w krwiobusie na Tracku, aby podzielić się tym, co najcenniejsze. Zachęcam wszystkich, żeby do nas dołączyli. To nic nie kosztuje.

AT


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kriss76 #2957570 | 188.147.*.* 8 sie 2020 13:54

  Dlaczego takiej akcji nie zorganizujecie w weekend... Lub w tygodniu popołudniu. Chętnie oddałbym krew..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Oooooo #2957491 | 88.156.*.* 8 sie 2020 10:53

  Nie zapomnij o masce na twarz i odstępach!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2957115 | 83.9.*.* 7 sie 2020 09:50

  Stawiajcie te autobusy, proszę, po godzinie 17. Zwolnienie z pracy na jeden dzień w imię oddania krwi jest fikcją. Myślę, że odzew byłby większy, gdyby można było oddać krew w godzinach popołudniowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tadek #2957088 | 31.0.*.* 7 sie 2020 08:28

   Bardzo fajna akcja. Dzięki takim ludziom jak honorowi dawcy krwi żyje bliska mi osoba. Lekarz w rozmowie ze mną podkreślał to wielokrotnie. Mam nadzieję, że ten krwiobus ze zdjęcia będzie pełny

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz