Szczytno: sąsiad udaremnił oszustwo metodą "na policjanta"

2020-08-06 12:01:34(ost. akt: 2020-08-06 12:02:27)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: materiały policji

Szczęśliwie dla seniorki ze Szczytna zakończyła się próba oszustwa tak zwaną metodą "na policjanta". Wszystko za sprawą reakcji sąsiada, który zainteresował się co się dzieje u 84-latki, słysząc płacz kobiety zza ściany i wezwał prawdziwych mundurowych.
Do zdarzenia doszło w środę (5 sierpnia). Do 84-letniej mieszkanki Szczytna zadzwonił telefon. W słuchawce usłyszała - jak jej się wydawało - zaniepokojony głos wnuczki, która poinformowała, że miała wypadek ze swoim ojcem i są na komendzie. Telefon przejął wówczas mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie i potwierdził słowa dziewczyny. Jak dodał, w wypadku pokrzywdzona została inna kobieta, jej obrażenia nie są poważne, jednak zażyczyła sobie ona 28 tys. zł, aby syn seniorki nie trafił do więzienia.

— 84-latka przyznała, że posiada sporą część pieniędzy w domu, a resztę trzyma w banku. Wówczas fałszywy policjant polecił jej wypłacenie pozostałych oszczędności informując, że po całą kwotę zgłosi się jej syn, prosząc jednocześnie, aby nie odbierała od nikogo telefonu. Seniorka była na tyle roztrzęsiona, że jej płacz usłyszał sąsiad z góry, który udał się do niej. Kobieta nie chciała powiedzieć mu o co chodzi, stąd mężczyzna wezwał prawdziwych funkcjonariuszy — relacjonuje sierż. Joanna Manelska z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

I dodaje: — Po przybyciu na miejsce mundurowi rozpytali kobietę, która po pewnym czasie opisała całą sytuację. Funkcjonariusze szybko ustalili, że syn seniorki nie uległ żadnemu wypadkowi i udaremnili całą transakcję.

Policja prowadzi czynności w celu namierzenia oszustów. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

To kolejna próba oszustwa w ciągu ostatnich dniach. Wczoraj policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oszustwa. Sprawca podszywał się jako znajomy prosząc o szybką pożyczkę. W ten sposób wyłudził od pokrzywdzonej pieniądze z konta za pomocą otrzymanych kodów płatności. Jak alarmuje policja, oszuści podszywają się na portalach społecznościowych pod naszych znajomych lub rodzinę, prosząc nas o pożyczkę pieniędzy, bo sprawa jest bardzo pilna. Oszuści "za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej".

— Zwracamy uwagę, że z reguły oszuści wyłudzający kod Blik nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas dokonywanych płatności oraz sprawdzajmy wiarygodności sklepów i sprzedawców. Ponadto zwracajmy uwagę na otrzymywane wiadomości sms z informacjami o niedopłacie za zamawiane przesyłki gdyż w taki sposób działają oszuści i wyłudzają pieniądze — apeluje kom. Tomasz Jegliński z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi.

Kreatywność oszustów nie zna granic. W ciągu ostatnich kilku tygodni w naszym regionie dokonywano wyłudzeń m.in. metodą "na rozmienianie pieniędzy", polegającej na wprowadzeniu zamieszania przy jednoczesnym rozmienianiu i wydawaniu gotówki. Nie brakuje również prób wyłudzenia pieniędzy popularną metodą "na wnuczka", stąd policjanci cały czas apelują, szczególnie do osób starszych, o zachowanie czujności i informowanie ich o tego typu próbach oszustwa.

Źródła: KKP Szczytno, KKP Gołdap


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katon M70 #2956950 | 83.9.*.* 6 sie 2020 17:04

  Trudno się dziwić ...przykład idzie z "góry"....Mateuszek metodą na "franka "..także orżnął tysiące klientów ...i w nagrodę został ....?..A to numer ..jedyny w historii ...szefem rządu. Ażeby było śmieszniej i tragiczniej ...nowo zaprzysiężony prezydent złożył w poprzedniej kampanii obietnicę .....że to łajdactwo Mateuszka "odczaruje"...i co ....?????..nadal obaj czarują Naród że aż" miło"....kolejnymi obietnicami i podarkami .To sen czy jawa ..jak długo potrwa ta zabawa ...na koszt jej uczetników...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mój boziu,widzisz i nie grzmisz! #2956842 | 88.156.*.* 6 sie 2020 12:47

  Jak to ludzie chętnie chcą uczestniczyc w oszustwie wymiaru sprawiedliwości! Ci biedni,sponiewierani emeryci,nie mający pieniędzy na jedzenie,leki,czynsz,nagle wyciągają dziesiątki tysięcy złotych,żeby oddac jakiemuś skur...synowi,który obiecał,że nie zamknie do więzienia,syna,wnuczka,córki i psiej skórki!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. to #2956833 | 185.246.*.* 6 sie 2020 12:17

  BRAWO dla sąsiada .Ta pani ma szczęscie , że żyje wśród życzliwych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. riko #2956830 | 46.186.*.* 6 sie 2020 12:12

   jak bym dorwał takich oszustów gdzieś na klatce mojego bloku to by już chodzić nie mogli, albo rodzina by ich karmiła do końca życia

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz