Akademicki Ośrodek Kariery wspiera nie tylko studentów i absolwentów
2020-08-05 09:47:36(ost. akt: 2020-08-05 10:05:51)
Akademicki Ośrodek Kariery prowadzi działalność edukacyjną, doradczą i informacyjną dla studentów, absolwentów i pracowników UWM na rzecz ich rozwoju zawodowego i osobistego. Swoje usługi kieruje także do maturzystów.
— Naszym zadaniem jest bardzo aktywne wspieranie studentów i absolwentów w poszukiwaniu pracy, ale także w odnajdywaniu własnych predyspozycji zawodowych — wyjaśnia Agnieszka Mazurek, doradca zawodowy, konsultantka do spraw edukacji i rozwoju AOK.
— Jest to też takie miejsce, w którym spotyka się biznes z nauką. Oznacza to, że zbieramy informacje od pracodawców, np. jakie kompetencje są dla nich istotne, na co stawiają, jakich osób potrzebują, a następnie informacje te przekazujemy i analizujemy dalej w Uniwersytecie — dodaje Iwona Olechnowicz doradca zawodowy, konsultantka do spraw edukacji i rozwoju AOK.
Akademicki Ośrodek Kariery wchodzi w skład Biura Analiz Edukacyjnych i Rozwoju Kształcenia, którego kierownikiem jest Anna Piotrowska do niedawna jedna z 6 doradczyń zawodowych, psycholog i coach kariery.
— Cały zespół Akademickiego Ośrodka Kariery to wykwalifikowana kadra z bogatym portfolio kompetencji oraz doświadczeniem zawodowym zdobywanym w przeróżnych środowiskach pracy, co jest ogromnym atutem w profesjonalnym wsparciu przyszłych kandydatów do pracy oraz w kontaktach z otoczeniem społeczno-gospodarczym – podkreśla Ania Piotrowska.
Akademicki Ośrodek Kariery nową nazwę ma od roku ale działa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim już wiele lat. Wcześniej funkcjonował jako Biuro Karier. Zmienił też swoją lokalizację i obecnie znajduje się w budynku przy ulicy Prawocheńskiego 13.Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże. Studenci chętnie korzystają z takiej formy pomocy. Na początku roku akademickiego, ale również w trakcie, trenerki odwiedzają wydziały i opowiadają o działalności Akademickiego Ośrodka Kariery.
— Współpracujemy też z kołami naukowymi, których członkowie przychodzą do nas, na przykład na warsztaty grupowe. Tematykę takich spotkań dostosowujemy do ich potrzeb. A te potrzeby są różne. Uczymy pracy zespołowej, radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach, przygotowujemy się do aktywnego poszukiwania pracy i jak to robić skutecznie. Organizujemy spotkania oko w oko z rekruterem. Są to symulacje rozmów rekrutacyjnych — podkreśla Iwona Olechnowicz.
W Akademickim Ośrodku Kariery organizowane są tzw. Power czwartki. W te dni trenerki skupiają się przede wszystkim na szukaniu zasobów i na badaniu kompetencji studentów. Bardzo to pomaga zwłaszcza osobom, które za chwilę będą wchodzić na rynek pracy.
Do Akademickiego Ośrodka Kariery zgłaszają się również studenci, którzy kończą pierwszy poziom studiów i nie wiedzą, co robić dalej, jaki kierunek wybrać, czy kontynuować naukę.
Obecnie Akademicki Ośrodek Kariery swoją ofertę kieruje również do maturzystów.
— Prowadzimy akcję, która ma za zadanie pokazać i przybliżyć maturzystom możliwości studiowania na UWM. Wiemy, że bardzo często młodzi ludzie mają trudności z wyborem kierunku. Często aplikują na kilka i tak naprawdę nie wiedzą, jak wybrać ten jeden właściwy. My jesteśmy po to, żeby pomóc im w tym wyborze lub utwierdzić w przekonaniu, że wybór, którego dokonali jest słuszny. Czasami wystarczy jedna rozmowa, aby już ułatwić w jakimś stopniu podjęcie tej decyzji — przekonuje Agnieszka Mazurek.
Źródło: UWM
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
a kogo? #2956720 | 95.160.*.* 5 sie 2020 22:06
To już tyle jest tej pracy, że fachowcy z urzędów pracy się nie wyrabiają i potrzebne jest wsparcie?
odpowiedz na ten komentarz