Pokój nastolatki to strefa bardzo osobista, której dorastająca dziewczynka chce nadać indywidualny charakter. Musi być on idealny pod każdym względem. Styl skandynawski, romantyczny, a może pop-art? Poznaj różne aranżacje, które możesz zaproponować swojemu dziecku!
Jak urządzić pokój dla dziewczynki?
Bez względu na wielkość pokoju wydziel w nim trzy strefy: snu i odpoczynku, zabawy oraz nauki. Każda z nich na co dzień będzie spełniała inną funkcję:
- Strefa nauki – tutaj obowiązkowo wstaw biurko lub stolik do odrabiania lekcji. W tej szkolnej przestrzeni nie powinno zabraknąć także podstawowych akcesoriów, jak np. artykuły papiernicze i biurowe. W ten kącik doskonale wpisze się tablica magnetyczna, korkowa lub kredowa. Twoje dziecko będzie mogło na niej zapisywać lub do niej przyczepiać najważniejsze informacje o sprawdzianach, urodzinach znajomych, umówionych spotkaniach. Tablica może pełnić także formę pamiętnika. Wówczas trafiać na nią będą zdjęcia, widokówki z podróży i tym podobne pamiątki.
- Strefa zabawy – jest czas na naukę, na wypoczynek i na zabawę! W tej części pokoju musi się więc znaleźć miejsce do przyjmowania koleżanek, czyli na „babskie pogaduszki”. Wstaw zatem tu sofę, fotele lub pufy ze stolikiem.

- krzesło z regulacją – wówczas będzie mogła indywidualnie dopasować je do swoich potrzeb;
- szafki do przechowywania ubrań, książek i przedmiotów zgodnych z zainteresowaniami.
Jaki styl pasuje do młodzieżowego pokoju dla dziewczynek?
Pokój młodzieżowy dziewczynki musi być… idealny w każdym szczególe! Dlatego wybór stylu, w jakim zostanie urządzony, nie może być dziełem przypadku. Możesz zdecydować się na któryś z poniższych:
- Romantyczny – w tej aranżacji na ścianach powinny zagościć pastelowe odcienie bieli, różu bądź zieleni. Będą nie tylko sprzyjać relaksowi, ale i skupieniu się na nauce. Wstaw łóżko z baldachimem i obowiązkowo – toaletkę! Uzupełnieniem będą wszelkie jasne, pastelowe zasłony, koce oraz poduszki. Możesz dołożyć także świece zapachowe czy obrazy na ścianę z delikatnymi grafikami;
- Energetyczny i kolorowy – niektóre nastolatki uwielbiają barwne i pomysłowo zaaranżowane wnętrza. Na co dzień rozpiera je energia, więc stworzenie kolorowego świata w pokoju młodzieżowym z pewnością wpisze się w ich oczekiwania. Skorzystaj z takiej palety kolorów: ciepły i przyjazny żółty, energetyczny i pobudzający do działania pomarańcz, relaksujący i poprawiający koncentrację niebieski, nastrajający optymistycznie różowy lub usuwający stres i zmęczenie zielony czy fioletowy. Przy meblach dla nastolatków mogą pojawić się także kolorowe uchwyty, a na ścianach barwne plakaty oraz grafiki z rozmaitymi sentencjami lub alternatywnie – tapeta z ciekawym deseniem;
- Pop art – ten styl nie boi się odważnych zestawień kolorystycznych, mebli, które wyglądają na jednorazowego użytku. Efektowne, nieco zadziorne dekoracje z kolei doskonale odzwierciedlą nastoletnie szaleństwo. W tak urządzonym pokoju nie może zabraknąć nieśmiertelnej Marylin Monroe na dużym plakacie, sofy np. w różowym kolorze, nietypowego, dekoracyjnego oświetlenia;
- Black & white – w tym przypadku pomysły aranżacyjne wyznaczają dwa kolory. Mogą być w dowolny sposób mieszane zarówno na ścianach, na meblach do pokoju młodzieżowego, jak i w oświetleniu czy dekoracyjnych dodatkach.

Meble do pokoju nastolatki: funkcjonalne i przytulne
Przestrzeń zamieszkiwana przez nastolatkę musi spełniać dwa warunki: być funkcjonalna i przytulna. Pomogą w tym meble do pokoju młodzieżowego IKEA. Podstawowe wyposażenie to:
- szafa – jedno, dwu lub trzydrzwiowa (w zależności od miejsca w pokoju);
- biurko lub stolik w zestawie z krzesłem bądź krzesełkiem – funkcjonalne i stylowe, dopasowane kształtem i wielkością do przestrzeni, jaka dla nich została wyznaczona. Biurko będzie służyć nie tylko do nauki, ale także do spędzania czasu przy komputerze;
- meble do przechowywania zabawek – okres dojrzewania to jeszcze etap, kiedy na początku trudno rozstać się z niektórymi zabawkami. Dlatego przydadzą się do nich np. wiklinowe kosze, zamykane pudełka lub pojemniki;
- regały i półki – na książki, zdjęcia, wazoniki i inne drobiazgi;
- szafki i komody – np. na bieliznę i ubrania bądź akcesoria, które nie zmieszczą się już w szafie;
- fotel lub puf – idealnie sprawdzi się w strefie wypoczynkowej;
- organizery na ścianach – na różne drobiazgi, które nastolatka chce wyeksponować;
- tablice korkowe lub kredowe – czyli miejsce na najważniejsze informacje/notatki.
Oświetlenie w dziewczęcym pokoju
Oświetlenie powinno stanowić nie tylko źródło światła, lecz także być ciekawym i spójnym dodatkiem do całego wystroju wnętrza. Zapewniać wygodne i niezawodne użytkowanie. Zadbaj o to, aby w pokoju nie zabrakło:
- lampki na biurko – aby nastolatka mogła się uczyć również wieczorami,
- dodatkowego doświetlenia strefy zabaw,
- kinkietu lub lampki stołowej przy łóżku – które przydadzą się np. do wieczornego czytania czy przeglądania młodzieżowych gazet.

Tkaniny i wzory w dziewczęcym pokoju
Przytulnego charakteru dziewczęcemu pokojowi dodadzą różne tkaninowe dodatki. Na podłogę połóż starannie wybrany, kolorowy i puszysty dywan. Alternatywnie może na niej leżeć także kolorowa mata.
- zgrabna, wąska i niezajmująca za dużo miejsca toaletka z szufladą na kosmetyki, gumki, opaski itp.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Patrycja #2959113 | 185.234.*.* 12 sie 2020 13:16
W pokoju maluchów zdecydowałam się na fototapety dla dzieci .ładne przejrzyste kolory pasujące do mebelków i wyszło ślicznie .Kupno fototapety też poszło zgrabnie polecam www.dekowizja.pl/fototapety/do-pokoju-dz iecka
!
odpowiedz na ten komentarz