Krajowa Administracja Skarbowa przypomina: pamiętaj o paragonie!

2020-08-04 17:30:11 (ost. akt: 2020-08-04 15:19:58)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Warto świadomie dokonywać zakupu towarów i usług, a w konsekwencji nie wspierać szarej strefy. Konsument powinien pamiętać, by żądać paragonu a przedsiębiorca, by paragony wydawać.
Sezon urlopowy w pełni, a co za tym idzie w miejscowościach turystycznych widać coraz więcej wczasowiczów. To czas wzmożonych zakupów i intensywnego korzystania z różnego rodzaju usług, zwłaszcza gastronomicznych. Dlatego oprócz całorocznie działających punktów sprzedaży i usługowych, pojawia się wiele punktów sezonowych.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że w przypadku, gdy sprzedawca zobowiązany jest do prowadzenia sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, musi wydawać paragon. Należy pamiętać, że niewydanie paragonu jest niezgodne z przepisami. Może to oznaczać, że sprzedawca zataja wysokość przychodów a brak paragonu, to między innymi niższe wpływy do budżetu państwa. To także zaburzenie zasad zdrowej konkurencji a także utrudnienie dochodzenia swoich praw.

Zalety płynące z wzięcia paragonu:
— możliwość złożenia reklamacji,
— pewność że nie zostaliśmy oszukani,
— wsparcie przedsiębiorców prawidłowo wywiązujących się z obowiązków podatkowych,
— gwarancja, że zapłacony i wliczony w cenę podatek VAT został zaksięgowany i przekazany do budżetu państwa,
— pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji.

Należy nie tylko żądać paragonu, ale również go sprawdzić. W branży gastronomicznej zauważalna jest praktyka wydawania klientom tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego, w miejsce paragonu fiskalnego. Rachunek kelnerski może mieć postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako „pokwitowanie wpłaty". Może to być również dokument, który jest zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy rejestrującej. Taka transakcja nie jest rejestrowana na kasie fiskalnej i w związku z tym należny od niej podatek nigdy nie zostanie zapłacony.

Warto też pamiętać, że wydruk potwierdzenia zapłaty w punkcie sprzedaży kartą płatniczą lub kredytową nie zastępuje paragonu fiskalnego.

Wydanie paragonu świadczy przede wszystkim o tym, że działalność prowadzona jest w sposób uczciwy a sprzedawca jest gotowy wziąć odpowiedzialność za sprzedany towar lub usługę. Dlatego zawsze żądajmy paragonu.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kosmetyczka i fryzjer #2956668 | 185.151.*.* 5 sie 2020 16:31

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Kosmetyczki i fryzjerzy zarabiają ogromne pieniądze w porównaniu do warzywniaka, a paragonów zero. Tylko że najczęściej skarbówka ma extra rabaty w tychże lokalach

 2. Andy #2956451 | 83.9.*.* 5 sie 2020 07:30

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Mam gdzieś, czy w sklepach spożywczych, na targowiskach, czy budkach z lodami ktoś wydaje mi paragon, czy nie. Od kontroli są organy państwa, a nie ja i niech to kontrolują.

 3. kto ? #2956435 | 83.5.*.* 5 sie 2020 02:43

  Kto zwróci uwagę dla handlarza, który ma sporo straganów /zieleniaków/ tylko dowozi towar, a sprzedawca mówi, że on tylko tu pracuje. Czysty zysk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 4. biszkopt #2956395 | 91.236.*.* 4 sie 2020 21:27

  A kiedy będą obowiązkowe paragony na plebanii, w zakrystii czy w kancelarii ? Jest klient, jest usługa, jest wykonawca, jest dochód - tylko podatku jakoś nie widać. Może jakaś mądra rada US w tym temacie ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wih #2956391 | 212.102.*.* 4 sie 2020 21:16

   Po co taka ściema i moralizatorskie paplanie? Napiszcie że budżet warszawski pusty i trzeba ludzi łupić do ostatniego grosza! Przepraszam - dokonywać transferu od pracujących niewyborców do niepracujących wyborców

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)