Terytorialsi z Olsztyna odwiedzili sanitariuszkę "Isię". Opowiedziała żołnierzom o swoich przeżyciach

2020-08-04 19:10:17 (ost. akt: 2020-08-04 13:55:34)
Sanitariuszka Barbara Burczyńska opowiedziała żołnierzom o swoich przeżyciach

Sanitariuszka Barbara Burczyńska opowiedziała żołnierzom o swoich przeżyciach

Autor zdjęcia: WOT

Żołnierze 45. Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie odwiedzili mieszkającą pod Pieckami uczestniczkę Powstania Warszawskiego.
W ramach akcji Żołnierska Pamięć terytorialsi odwiedzili uczestniczkę Powstania Warszawskiego, sanitariuszkę Barbarę Burczyńską, która opowiedziała żołnierzom o swoich przeżyciach.

— Miałam wtedy 17 lat. O wybuchu powstania uprzedzały dzieci biegające po ulicach Warszawy i powtarzające słowa „o siedemnastej, o siedemnastej…”. Każdy wiedział co to znaczy — dodaje. — Wybuch powstania zastał mnie na ul. Żabiej 7. Ze względu na ostrą walkę nie mogłam wrócić do domu, przenocowałam u kuzynki. Drugiego dnia o 6 rano zgłosiłam się do domu i punktu sanitarnego. Punkt ten mieścił się przy ul. Ciepłej 10, gdzie mieszkałam. Dostałam nosze i poszłam z kolumną po rannych. Pierwszy, jakiego przyniosłam, zmarł. Był moim kolegą żołnierzem Armii Krajowej. Został pochowany tak jak przystało na żołnierza — wspomina pierwszy dzień powstania pani Barbara.

Pani Barbara, dla najbliższych „Isia”, po opuszczeniu Warszawy i wieloletniej wędrówce w poszukiwaniu swojego miejsca i spokoju osiedliła się w malutkiej mazurskiej wsi koło Piecek.

Żołnierze 4.W-MBOT 1 sierpnia wzięli udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem ofiar Powstania Warszawskiego w całym województwie warmińsko-mazurskim. W godzinę „W” złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy ul. Sybiraków w Olsztynie.

car


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Historia #2957617 | 91.233.*.* 8 sie 2020 16:14

  Utarł się w Polsce powtarzany mit ze Warszawa w powstaniu się wykrwawiała a armia radziecka i I armia WP leżała na drugim brzegu Wisły,opalala się i patrzyła na płonaca Warszawę jak na walki gladiatorów.Jest to bzdura. Ani armia czerwona ani I armia nie mogał pomóc powstańcom z tej prostej przyczyny że tam ich nie było,Do połowy września 1944 r, Praga była w rękach niemieckich .Został wyzwolona dopiero w drugiej połowie września -powstanie już dogorywało. Konrtofensywa niemiecka generał Modela naprawde skutecznie zatrzymały nacierające wojska radzieckie i i armię WP ,najzaciętsze walki bardzo sie ciągnęly w rejonie Radzymina,Warki ,Maggnuszea i Studzianek.Miejscowosci te przechodziły wielokrotnie z rąk do rąk. NIby to blisko do Warszawy , nawet słychac bylo odgłosy dziął w Warszawie ,ale jednak wystarczająco daleko zeby przyjśc wyzwolić.Dopiero w drugiej połowie wrzeesnia wojska docierają do Pragi.Jest próba pomocy .Okupiona wielkimi stratami ale przyczólek czerniakowski zdobyty. Dzięki temu masa powstanców i rannych mogła bezpiecznie przeplynąć Wisłę i ocaleć. Dzisiaj w nagrodę żołnierzom I armi demontuje się pomniki a najbardziej załsużoną" jednostka jest brygada świetokrzyska NSZ.iągle pretensje że nie pomogli a gdzie był Churchil.Przeciez do takich celów jak pomoc powstaniu była szkolona specjalna jednostka -brygada spadochronowa generała Sosabowskiego.Oczywiśxcie Churchil maił powstanie gdzieś i nie tylko że zabronił wysyłania brygady do polski ale kazał wysłac ja pod Arnhem do Holandii gdzie została zdziesiątkowana.Istnieje wielki krzyk ż Churchil chciał pomagac, a Stalin nie dał. Nieprawda Churchil być może nie mógł pomóc powstańcom ALE NA PEWBO NIE CHCIAŁ -po podziale w jałcie wyraźnie powiedział Andersowi-teraz nie jesteście już nam potrzebni a la takiego czegoś jak Polska to ja takiemu komuś jak Stalin narazać się nie będę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. RR #2956808 | 91.233.*.* 6 sie 2020 11:01

  Młodych rozumiem.Przeżyli w Warszawie straszną okupację.Chcieli walczyć i pomścić krzywdy.Ich heroizmowi i bohaterstwie należy się wielki szacunek i chwała.Ale dla decydentów -Sąd Wojenny i kula. Decyzję podjęli wbrew realiom wojenno-politycznym , wbrew rozkazom płynącym z Londynu, wbrew informacjom ze nie należy liczyć na wejście Sowietów (sam na miejscu Stalina podjąłbym taką decyzję).Brak kompletnego rozeznania odnośnie zapasów broni ,amunicji i żywności. A Okulicki i Chruściel jednak wymuszają podjecie tej zbrodniczej dla Warszawy decyzji. Mało znanym faktem jest to, ze powstanie miało wybuchnąć również na Pradze i oddziały były w pełnej gotowości (przypominam że zajęcie Pragi przez I armię i armię radziecką nastąpiło dopiero w połowie września 1944) Jednak nie wybuchło ponieważ dowódca zgrupowania praskiego ,który uważał że w pierwszej kolejności należy opanować mosty i szybko zwrócić się do Rokossowskiego wspomożenie pancerne, kiedy zorientował się ze uderzenia na prawobrzeżnej warszawie poszly w kierunku dzielnic rządowych i gmachu Sejmu podjął jedynie słuszną decyzję. Nie wydał rozkazu o przystąpieniu do powstania i ludzi rozpuścił do domów motywując to tym ze na rzeź swoich ludzi nie wystawi.Fakt bardzo mało znany ale historyczny. I jesscze jedno. Wszyscy obecnie krzyczą że Sowieci weszli i przynieśli "zniewolenie" na bagnetach.Czego weszli i "zabrali wolność".Lepiej żeby nie weszli- bylibyśmy "wolni" Odpowiadam: Idąc za takim tokiem rozumowania to zgodnie z życzeniem piszących akurat do Warszawy nie weszli ,czyli nie chcieli przynosić "zniewolenia na bagnetach".Więc o co pretensje? Niech piszący w końcu zastanawiają się nad pretensjami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. starszy #2956746 | 83.31.*.* 6 sie 2020 07:17

  I po co to było ? ból cierpienie i śmierć . O co właściwie Ci młodzi ludzie walczyli ? po co ginęli ? jak to powstanie zrozumieć ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nil #2956350 | 5.184.*.* 4 sie 2020 19:51

  Terytorialsow zapraszam w czwartek 16.30 fontanna, Starówka na czytanie konwencji antyprzemocowej. WOT z ofiarami przemocy !!! ofiarami przemocy!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.