Jan Szynaka z pieczęcią konsularną Białorusi

2020-08-03 16:04:25(ost. akt: 2020-08-03 16:36:28)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Prezes firmy Szynaka-Meble Jan Szynaka został konsulem honorowym Białorusi w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie.
Ambasador Władimir Czuszew wręczył Janowi Szynace flagę Białorusi, listy komisyjne i pieczątkę konsularną, a dyrektor Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Hofmokl dokument potwierdzający uznanie konsula przez państwo przyjmujące.

Ambasador Czuszew podkreślił, że sąsiedzkie położenie Białorusi i Polski oraz wielowiekowa wspólna historia naszych krajów bezwarunkowo przemawiają za potrzebą zacieśniania współpracy międzypaństwowej. Polskie firmy dzięki wysokiej jakości swoich produktów i usług zasłużyły na dobrą reputacje na Białorusi. Obecna współpraca między naszymi krajami nie osiągnęła jeszcze dostatecznego poziomu i należy ją rozwijać zarówno w sferze gospodarczej, przygranicznej, kulturalnej, politycznej, naukowej czy społecznej.


Jan Szynaka w swoim wystąpieniu zaznaczył, że pełniona funkcja będzie doskonałym atrybutem do rozwoju gospodarczego, kulturowego, społecznego, sportowego i politycznego naszych krajów. — Dzisiaj duży rozwój gospodarki i współpracy między Białorusią i Polską pokazuje jak bliska jest nam idea współdziałania jak możemy się nawzajem uzupełniać, jak możemy rozwijać i otwierać wzajemne rynki zbytu — powiedział Jan Szynaka. — Bardzo ważną sprawą jest fakt, jak wielu Polaków żyje i funkcjonuje na Białorusi. Dla nich współpraca z polskim konsulem honorowym, który otwiera okno gospodarcze Białorusi w Europie, daje wielką szansę rozwoju narodu białoruskiego w Polsce i w Europie. To jest odnowienie tego,co przez wiele lat zostało zaniedbane. Dzisiaj dużo mówi się o współpracy, przyjaźni polsko-białoruskiej jednak nikt do końca nie wie jak dużo zostało polskości i polskich elementów historycznych na Białorusi. To jest warte przypomnienia wszystkim Polakom — dodał.

Jan Szynaka będzie prowadził działalność w okręgu konsularnym, w skład którego weszły województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie.

Jan Szynaka jest prezesem zarządu firmy Szynaka-Meble Sp. z .o.o., wiodącego producenta mebli w Polsce i na świecie. Jest członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy prezydencie RP Andrzeju Dudzie oraz prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Jan Szynaka jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Prywatnie ojciec 4 dzieci i dziadek 5 wnuków.

red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl