Olsztyńscy Terytorialsi uczcili pamięć bohaterów

2020-08-01 16:52:54(ost. akt: 2020-08-01 17:10:01)

Autor zdjęcia: 45 BLP

Żołnierze 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie uczcili pamięć bohaterów w 76 rocznicę Powstania Warszawskiego.
Olsztyńscy Terytorialsi wzięli udział w akcji porządkowania miejsc pamięci uczestników walk o wolną Polskę, odwiedzili groby spoczywających tam żołnierzy m.in. w Olsztynie, Nidzicy oraz Szczytnie. W ramach Żołnierskiej Pamięci terytorialsi 45 blp odwiedzili również uczestniczkę Powstania Warszawskiego sanitariuszkę Barbarę Burczyńską, która opowiedziała żołnierzom o swoich przeżyciach.

– Miałam wtedy 17 lat. Powstanie zastało mnie na ul. Żabiej 7. Ze względu na ostrą walkę nie mogłam wrócić do domu, przenocowałam u kuzynki. Na drugi dzień o 6:00 rano zgłosiłam się do domu i punktu sanitarnego. Punkt ten mieścił się przy ul. Ciepłej 10 gdzie mieszkałam, zaraz po przyjściu dostałam nosze i poszłam z kolumną po rannych. Pierwszego, jakiego przyniosłam był mój kolega, żołnierz Armii Krajowej który zmarł. Został pochowany tak jak przystało na żołnierza – tak wspomina pierwszy dzień Powstania Pani Barbara.


Dodaje po chwili „o Wybuchu Powstania uprzedzały małe dzieci biegające po ulicach Warszawy i powtarzające słowa „o siedemnastej, o siedemnastej…” - Każdy wiedział co to znaczy”

Pani Barbara, dla najbliższych „Isia”, po opuszczeniu Warszawy i wieloletniej wędrówce w poszukiwaniu swojego miejsca i spokoju osiedliła się w malutkiej mazurskiej wsi koło Piecek.

– Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy i wobec, których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie ich przesłania kolejnym pokoleniom żołnierzy. Takie spotkanie jest dla nas cennym źródłem informacji naocznych świadków i lekcją żywej historii – zaznacza szer. Sabina Mazurek, żołnierz 45 blp


Żołnierze 4.W-MBOT 1 sierpnia biorą udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem ofiar Powstania Warszawskiego w całym województwie warmińsko-mazurskim. W godzinę „W” złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy ul. Sybiraków w Olsztynie.

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Żołnierzy Armii Krajowej i identyfikują się z jej misją. Nie zapominają, że o Niepodległość trzeba dbać i ją pielęgnować. Symboliczne zapalenie znicza, uporządkowanie żołnierskich mogił, terenów przy pomnikach i tablic pamiątkowych jest wyrazem szacunku i wdzięczności za wolną Polskę.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lwx #2955585 | 83.9.*.* 2 sie 2020 18:52

  Ci terytorialsi to chyba "sól" naszej ziemi. Ale dobre i to.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. :( #2955423 | 88.156.*.* 2 sie 2020 08:29

  Powstańcy byli Twardzi .Ale widząc kagańce na buziach Żołnierzy raczej się przewracają grobach. Cześć I Chwała Bohaterom . Ale nie tym w kagańcach

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ARBUZ ZACHOWAŁ SIE #2955413 | 88.156.*.* 2 sie 2020 08:01

   JAK BY BYŁ PREZYDENTEM MIASTA W IZRAELU , ZAPOMNIAŁ WŁACZYC SYRENY , PRZYPOMIEC ZRYW POWSTANCZY MŁODYCH POLAKOW KU WOLNEJ POLSKI

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. PAMIETAMY I BEDZIEMY PAM,IETAC #2955412 | 88.156.*.* 2 sie 2020 07:58

    O BOCHATERACH POLSKICH , DLA NASZEJ WOLNOSCI , CZESC I CHWAŁA BOCHATEROM

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz