Rusza bon turystyczny. Kto może go dostać, jak z niego skorzystać? [VIDEO]

2020-07-31 19:33:33 (ost. akt: 2020-07-31 14:39:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wynosić ma świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Bon będzie można aktywować już w nocy z piątku na sobotę.
Co to jest bon turystyczny?
Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .
Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

Jak działa?
Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Dla kogo?
Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Gdzie wykorzystam bon?
Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Jak złożyć wniosek?
Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+.

>>> Jak założyć konto w PUE ZUS?

System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Jak zarejestrować swoją firmę w programie Polski Bon Turystyczny?
>>> Tutarial dla przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, którzy chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny.Kontakt
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię, która działa pod numerem:
22 11 22 111

Działa także dedykowany e-mail: bon@zus.pl, za pośrednictwem którego możesz zadać pytania.BON TURYSTYCZNY KROK PO KROKU:
Jak możesz skorzystać z bonu turystycznego?

1. Aby skorzystać z bonu, załóż profil na PUE ZUS. Następnie zaloguj się do niego i aktywuj bon. Mailem dostaniesz kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na Twoim profilu na PUE ZUS.
2. Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, złóż na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia dołącz kopię orzeczenia o niepełnosprawności.
3. Bonem zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna będzie od 1 sierpnia na stronach: bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
4. Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS.
5. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em.
6. Jeśli usługa, za którą płacisz bonem, przekracza jego wartość, to brakującą część możesz zapłacić w inny sposób (np. gotówką lub przelewem)

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Polska Organizacja Turystyczna, red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ella #2955852 | 88.156.*.* 3 sie 2020 18:36

  Przecież na tej liście nic nie można znaleźć. Tam są nazwy firm typu" p.p.h.u. Grażyna" i co to za firma ? Masakra

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Anastansja #2955391 | 94.251.*.* 2 sie 2020 00:48

  Mnie deli bo mnie sie należy jak hińczykowi rysz... proste a ze zazdościta To nie mój problem tszeba rodzic dzieci to i wam dadzo . My mamy jusz 6 Dżeskia, brajan, kewin, anal, karynka i pioterek. I to nie koniec muszo dawać wincyj bo wszysko jest co raz droższe.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Giżu #2955294 | 31.135.*.* 1 sie 2020 17:12

  Bravo Giżycko !!!wszystkie syreny zawyły!!! 01.08.1944r. PAMIĘTAMY!!! szok że w takim mieście mieszkam..porażka…cisza jak przedwyborcza…

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tata alkoholik #2955249 | 212.160.*.* 1 sie 2020 14:34

  Ile w bonie ujęte jest butelek wódki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. totoro #2955121 | 217.182.*.* 1 sie 2020 08:50

  wypraszam sobie od nazywania mnie i mojej rodziny patologią i pasozytami. to, że mam 4 dzieci nie znaczy, że jesteśmy tym od czego nas wyzywacie. Ja pracuję, żena pracuje, dzieci bardzo dobrze sie uczą. Kiedyś one będą bracować na wasze emerytury... Myślicie, że tak łatwo wychować tyle dzieci? Cholernie bolą te wasze niezasłuzone oceny. Starszy syn 14 lat czyta czasem te komentarze pod artykułami i twierdzi, że dorośli są straszni. Gorsi niż dzieci. Chodzi jako wolontariat pomagać starszej osobie i mówi, że ta pani której pomaga to utopiłaby każdego kto jest za PiS. Mówi, że cały dzień siedzi i ogląda TVN. Taka wdowa po pułkowniku. Na zewnątrz miła i czarująca ale przy bliższym kontakcie gdy siedzi i komentuje tvn24 przerażająca.... ale syn chodzi pomaga bo pani ma problemy z chodzeniem

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (12)