Pamiątki Warmii i Mazur 2020 zostały wybrane

2020-07-31 16:42:20(ost. akt: 2020-07-31 14:16:54)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Ideą corocznej inicjatywy jest wybór regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje.
- Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Każdy zakątek naszego województwa to zupełnie inne walory historyczne, architektoniczne czy kulturalne, zatem nie jest łatwo wskazać tę jedyną regionalną pamiątkę. Wszystkie nadesłane do nas prace przedstawiają uroki Warmii i Mazur. Cieszę się, że w konkursie brali udział nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również artyści z całej Polski. To oznacza, że ta inicjatywa staje się naszym eksportowym towarem.

Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje. Powinny stanowić cenną pamiątkę z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia. Z kolei mieszkańcom regionu sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych oraz budowaniu lokalnej tradycji i kultury.

Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego.

W skład komisji konkursowej oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 31 października 2020 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Wyniki konkursu w 2020 roku:
- I miejsce „Kubki żeglarskie Warmii i Mazur w kuferku” - autor Natalia Łuczyńska,
- II miejsce „Magnes gliniany” - autor Krzysztof Naguschewski,
- III miejsce „Zaczarowany kamyk” - autor Ewa Różańska-Turonek,

Wyróżnienia:
- Mgiełki aromaterapeutyczne - autor Kamila Michalska,
- Notatnik Konik Warmiński - autor Joanna Sekulska,
- Karciaki warmińskie - karty do gry - autor Eleonora Toś.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Żródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sołtys #2991804 | 83.23.*.* 25 paź 2020 05:45

  U kowala z Wieliczek .po. Olecko . tam znajdziesz wszystko , regionalne pamiątki też . Kowalski ręczny wyrób pamiątek , związany z tą ziemią . Choćta a zobacyta , jekie tam pamiontecki , kowalska ognista dusa wycynia . Toć to ino u takich ludziów powstaio regionalne pamiontecki .

  odpowiedz na ten komentarz

 2. emeryt #2955989 | 195.225.*.* 4 sie 2020 07:21

  dlaczego niema sezonowych upominków jak bombki na choinkę zabytkami Olsztyna itp

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Warmiak #2955091 | 212.102.*.* 1 sie 2020 03:06

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Co za bzdury że "Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów"?? Klepiecie takie same bzdury jakby Ukraińcy, Litwini abo Białorusini o tych waszych zapyziałych kresach powiedzieli: "Tutaj przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów" A przecież wy uważacie, że to odwiecznie polskie tereny! Prusy Wschodnie były, są i będą niemieckie chociaż wam się wydaje inaczej! Wystarczy porównać nasze zadbane pola, równe drogi, zaplanowane wsie i powojenny syf który przynieśliście bez pytania. Przestańcie kłamać i oszukiwać bo waszą pamiątką może być co najwyżej bosy kurpiowski antek

  1. anna #2954993 | 24.185.*.* 31 lip 2020 21:03

   a GDZIE MOZNA KUPIC TAKIE PAMIATKI?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. val #2954918 | 88.156.*.* 31 lip 2020 18:05

    Panie górą.

    odpowiedz na ten komentarz