Wielka, czyli dajmy spokój historii

2020-08-01 21:27:23(ost. akt: 2020-07-31 14:30:51)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe/ HBO

Katarzyna Wielka ma w naszej świadomości chyba ponure oblicze. Skojarzenie: rozbiory. A do tego historia zamachu stanu, który przeprowadziła, by z tronu Rosji pozbyć się... własnego męża. Tymczasem, za sprawą serialu platformy Hulu, Katarzyna zyskuje dziewczęce i jasnowłose oblicze Elle Fanning. Zgrzyt? Niekoniecznie.
Tym, co wyróżnia „Wielką” na tle innych seriali opowiadających o losach koronowanych głów, jest z całą pewnością nietypowe podejście do historii, którą znamy z kart podręczników. I choć twórcy tej produkcji dość swobodnie żonglują materiałami źródłowymi, to nie decydują się na podejście w stylu „jeśli teoria (a w tym przypadku: serialowa opowieść) nie zgadza się z faktami (historycznymi), tym gorzej dla faktów”. Tym razem mamy do czynienia raczej ze świadomą grą konwencją, a jej zapowiedzią jest już plansza tytułowa, z której dowiadujemy się, że otrzymamy historię „momentami prawdziwą”.

Na naszych ekranach pojawiają się więc postaci, które miały swoje pierwowzory na dworze rosyjskim, z rzeczywistością historyczną zgadza się też część wydarzeń, których przebieg możemy obserwować. Rzecz w tym, że czarna komedia, której scenarzystą jest Tony McNamara (mający na koncie m.in. utrzymaną w podobnej stylistyce „Faworytę”), rezygnując z przywiązania do podręcznikowych przekazów, ma nam do zaoferowania coś więcej...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (1-2 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. POPO I IM POPODOBNI #2956008 | 88.156.*.* 4 sie 2020 08:16

  KONFIDENCI , ZACHOWUJO SIE TERAZ W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM CZUBY

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Dziwny jest ten świat #2955419 | 37.4.*.* 2 sie 2020 08:21

  Skoro można z Polski zrobić winowajcę II wojny św. (Rosja), skoro można żądać od kraju, który najbardziej ucierpiał podczas wojny odszkodowań dla amerykańskich stowarzyszeń żydowskich, bo żydów z Polski, którzy przeżyli holokaust, można policzyć na palcach. Skoro Niemcy spłacili co do grosza Żydów, a Polska z tego ma figę z makiem, skoro akceptujemy sytuację, że kraje kolonialne, które łupiły kolonie nieprzytomnie i nigdy ich nie spłaciły, skoro, skoro ... i można tak bez końca pisać na temat niesprawiedliwości naszej rzecztwistości. To można również dowolnie pisać historię świata - Niemcy wybielili swoją, Rosja wybieliła swoją, Żydzi to same aniołki bez win, a Katarzyna Wielka, której obraz wisi nad biurkiem Merkel (jej "ajdol") staje się pięknym i mądrym aniołem tamtych czasów, za sprawą reżysera, który nie ma pojęcia o historii i nie wie co robi, bo jego film to radość dla Kremla i potwierdzenie Jego prawdy. Nie pójdę i nie zobaczę tego filmu na 100 %, bo głupot,i kłamstw i fikcji filmowej w takim wydaniu nie chcę oglądać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Azazel #2955409 | 37.248.*.* 2 sie 2020 07:18

   A tak sobie paczam i paczam i za chu,,,,a do Suskiego nie podobna .

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz