Muflon, sarny, bociany... Rośnie liczba pacjentów w ośrodku rehabilitacji zwierząt w Napromku [ZDJĘCIA]

2020-07-31 18:22:30 (ost. akt: 2020-07-31 14:29:08)

Autor zdjęcia: Tomasz Kowalewski/ Nadleśnictwo Olsztynek

Obecnie na leczeniu i rehabilitacji w ośrodku prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek przebywają między innymi sarny, muflon, pustułka, myszołowy, wiewiórka, bociany, zimorodek, czy wilga.
Jak piszą leśnicy, bardzo ciekawa jest historia muflona. Otóż jagnię żerowało wraz z innymi muflonami w zbożu gdy rolnik wykonywał oprysk. Niestety w gęstej uprawie zagubiło się, a przez oprysk nie mogło odnaleźć ścieżki zapachowej swojego stada (kierdela). Młode trafiło do leśników i jak tylko podrośnie wróci do swojego środowiska, czyli na teren Wzgórz Dylewskich.

Wiewiórka z kolei została znaleziona pod drzewem, wypadła prawdopodobnie podczas burzy, a następnie przewieziono ją do Napromka. Pani, która się nią zaopiekowała specjalnie dla niej wyplotła z gałęzi drzew i roślin zielnych gniazdo żeby zapewnić wiewiórce bezpieczny transport. Jej stan jest dobry i za kilak dni zostanie wypuszczona.

Najczęściej jednak pacjentami ośrodka są sarny. Zabierane z łąk i lasów zdrowe młode przywożone są do naszego ośrodka zupełnie niepotrzebnie. Ludzie niestety cały czas myślą, że zostały pozostawione przez matkę i wymagają opieki. Prawda jest taka, że koza (samica sarny) oddala się żeby nie zostawiać zapachu przy młodym, a tym samym ukryć jego obecność przed drapieżnikami. Dogląda je jednak i czuwa nad nim oraz karmi w odpowiednich porach.

Dlatego apelujemy żeby nie zabierać ze środowiska naturalnego zdrowych młodych ptaków, jeleniowatych itp. Przed podjęciem decyzji o pomocy zwierzęciu należy skontaktować się z fachowcami, leśnikami lub weterynarzami.

Źródło: Nadleśnictwo Olsztynek

Fot. Tomasz Kowalewski/ Nadleśnictwo Olsztynek

Fot. Tomasz Kowalewski/ Nadleśnictwo Olsztynek

Fot. Tomasz Kowalewski/ Nadleśnictwo Olsztynek

Fot. Tomasz Kowalewski/ Nadleśnictwo Olsztynek


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2955438 | 141.0.*.* 2 sie 2020 10:00

    Ale wiewióreczka najlepsza.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Szacunek #2955171 | 37.4.*.* 1 sie 2020 12:09

    Wspaniała robota, świetne zdjęcia, dbałość i profesjonalizm. Pozdr.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD