Park Kontroli Dystansu w parku Centralnym

2020-08-01 16:10:23(ost. akt: 2020-07-31 11:58:39)

Autor zdjęcia: Iwona Żochowska

Nowy projekt w parku Centralnym: Park Kontroli Dystansu. Wystawa ma na celu nawiązanie do obecnej trudnej sytuacji w Polsce i na świecie, jaką jest pandemia koronawirusa. Dostępna będzie do 31 sierpnia tego roku. Warto zobaczyć...
Całemu przedsięwzięciu towarzyszy „Mit o królu Wirusie”, który postanowił zawładnąć światem. Wystawa ukazuje alternatywną rzeczywistość. Oto krótki fragment mitu...

„Przyszła wiosna roku 2020. Ludzie tęsknym wzrokiem spoglądali na zieleniącą się trawę i kwitnące za oknami drzewa. Tyran zabronił wychodzenia na spacery, nie pozwalał obejmować się, tulić, trzymać za ręce. Zmienił życie ludzkie w wirtualną grę, cyfrowy artefakt — w sedno awatarowych wcieleń. Zakazał wszystkiego, co sprawiało realną, zmysłową radość”.

Mit w całości dostępny jest na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Co można tam zobaczyć?


Wystawa składa się z takich elementów jak: Mierniki dystansu, Pandemomoda: Obowiązkowy strój wyjściowy, Twarzokryjec pandemiczny — wersja modern, Twarzokryjec pandemiczny — wersja retro, Kwarantannik strefy komfortu, Witacz zdystansowany, Oko najwyższej kontroli oraz Znaki naszych czasów.

Na samym początku umieszczona jest tablica z fragmentem „Mitu o królu Wirusie”, z którym warto się zapoznać, żeby już na starcie przybliżyć sobie tematykę wystawy. Nie da się nie wspomnieć od razu o samym kolorze ekspozycji, która jest w złotych barwach, co idealnie komponuje się z zielenią znajdującą się w parku Centralnym.

Kolejnym elementem są „Mierniki dystansu”, które nawiązują do utrzymywania dwóch metrów bezpiecznej odległości. Kluczowe są te dwa metry, ponieważ na tablicy uwzględniono osiem ciekawostek, które właśnie do nich nawiązują, między innymi „Dwa metry ma najwyższy pracownik MOK Olsztyn — Piotr Olejnik z działu promocji”.

Do Kwarantannika strefy komfortu, który jest klatką w rozmiarze dwa na dwa metry, można wejść i dosłownie poczuć, jak wielkie jest to ograniczenie dla człowieka. Jest to oczywiście przenośnia, ponieważ w czasie pandemii na szczęście nie musimy być zamknięci w klatkach, ale musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej, bezpiecznej odległości.

Pozostałe elementy niech zostaną już niespodzianką dla odwiedzających wystawę, bo może to być miłe zaskoczenie dla wszystkich.

Dlaczego warto?


Czegoś takiego nie było jeszcze w Olsztynie. Oglądając tę wystawę, można odebrać ją zarówno w sposób poważny jak i humorystyczny. Mimo że jest świat alternatywny, nie da się ukryć, że każdy z nas ma wiele wspólnego z tą historią. Humoru dodają nazwy, które są niecodziennie i specjalnie wymyślone na potrzebę projektu.

Olsztyńska artystka Natalia Tejs: — Jesteśmy przekonani, że przede wszystkim przechodnie będą z dużym zaciekawieniem oglądać tę wystawę, ale liczymy też na ludzi zainteresowanych tematem, sztuką, instalacjami. Mamy nadzieję, że taka publiczność również nas odwiedzi.

Można stwierdzić, że to przekonanie się spełni, chociażby dlatego, że kolorystyka wystawy od razu ściąga wzrok. Również dlatego, że ekspozycja umiejscowiona jest w często uczęszczanym miejscu w Olsztynie. Szczególnie latem park Centralny jest często odwiedzany przez turystów i olsztynian.

Kamila Helwak


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Uuu #2955578 | 83.9.*.* 2 sie 2020 18:30

  To już nie ma na co pieniędzy wydawać? Boże chroń Olsztyn przed rządzącymi debilami!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Niewiem #2955575 | 31.0.*.* 2 sie 2020 18:11

  Żeby tam kasę dawali to ciemny lud by poszedł a i tak by nic nie zrozumiał

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Żałosne #2955465 | 83.5.*.* 2 sie 2020 11:23

   Żałosne komentarze. Trzeci świat intelektualny. Po prostu "średniowiecz".

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. nikt ważny #2955452 | 46.186.*.* 2 sie 2020 10:41

   Czasami artystów trudno zrozumieć, a docenić jedynie po ich śmierci. "Kontrola dystansu"? Instalacja, którą warto odwiedzić? Gdy koronawirus hula w najlepsze, Wy spraszacie ludzi w jedno miejsce? Brawo Wy, Artyści, Autorzy, Pomysłodawcy, Płatnicy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  3. No nie #2955427 | 37.8.*.* 2 sie 2020 08:52

   Ja się już kompletnie zdystansowałem do tych kretynizmów miłościwie nam panującej WADZY wszelkich odłamów . A kasiorę wydać na remonty torowisk grzymbajów przed nadchodzącą zimą

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)