"Zmęczenie epidemią i sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa"

2020-07-30 15:17:45 (ost. akt: 2020-07-30 15:39:44)

Autor zdjęcia: Pixabay

W związku z narastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz obserwowanymi w całym kraju coraz liczniejszymi przypadkami lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego, samorząd lekarski apeluje o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, w szczególności dotyczących zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek — apeluje Naczelna Izba Lekarska.
"Zmęczenie sytuacją epidemiczną oraz trwający sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia tych zasad. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej, na skutek takich właśnie zachowań" — informuje Naczelna Izba Lekarska.

Naczelna Izba Lekarska: Apelujemy do wszystkich obywateli oraz osób przebywających na terenie Rzeczypospolitej o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego
Dalej czytamy: — "Brak konsekwencji w stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowywaniu dystansu społecznego prowadzi do zaprzepaszczenia ogromnej pracy i wysiłku, jaki całe społeczeństwo, a w szczególności personel medyczny, podjął w ostatnich miesiącach w celu ograniczenia rozmiarów epidemii w Polsce w jej początkowej fazie".

Naczelna Izba Lekarska przypomina, że wysiłek ostatnich miesięcy, okupiony został olbrzymimi kosztami ekonomicznymi, jakie pociągnęło za sobą ograniczanie działalności zakładów pracy czy zamykanie niektórych branż gospodarki. Wspólne wysiłki i respektowanie zasad bezpieczeństwa pozwoliły jak dotychczas uniknąć drastycznego wzrostu liczby zakażeń. Obecnie obserwowane ignorowanie zasad bezpieczeństwa, to zaprzepaszczenie tego, co ogromnym wysiłkiem i kosztem ekonomicznym, udało się nam wszystkim osiągnąć w ostatnich miesiącach.

Naczelna Izba Lekarska


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gaweł #2955126 | 164.126.*.* 1 sie 2020 09:15

  No co wy, podobno maska noszona na czole zatrzymuje jeszcze 10% bakterii i wirusów!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #2954481 | 188.147.*.* 31 lip 2020 00:44

  Nie rozśmieszać. Te szmaty, które są ciągle wyciągane z kieszeń i torebek i są siedliskiem bakterii i wirusów przed czym mają chronić?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Z dnia dzisiejszego #2954378 | 83.5.*.* 30 lip 2020 18:17

   Jak ma być w porządku. Autobus 130. Obrazek z dnia dzisiejszego, w autobusie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz ograniczenia liczby miejsc. Większość ma maski, ale chroniące brodę. Wsiada mamuśka z trójką dzieci, maska pod nosem. Każe dzieciom pomimo braku miejsc siąść obok mnie(na miejscu z tabliczka, by nie siadać). A dodatkowo od zakończenia roku szkolnego obowiązuje rozkład jazdy "dni robocz wolne od nauki szkolnej" i jeżdżą dwie 130 w ciągu godziny. Pomiędzy13 a 15 krótkie. Jak zastosować dystans i nie przekraczać liczby pasażerów dozwolonych w autobusie? Kupujemy bilety miesięczne, płacimy za przejazdy! W końcu ZDZit powinien stanąć na wysokości zadania i albo zwiększyć liczbę kursców, dać autobusy przegubowe ale też zacząć kontrolować bezpieczeństwo pasażerów dojeżdżających do pracy i wracających z pracy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #2954353 | 195.136.*.* 30 lip 2020 16:50

   Więcej wesel

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz