Odwaga czasem tkwi we włosach

2020-07-26 10:10:23 (ost. akt: 2020-07-24 14:01:42)

Autor zdjęcia: Magdalena Trebert

„Spostrzegłem dzisiaj pierwszy siwy włos na twojej skroni/ I widzisz, miła, przed wzruszeniem trudno się obronić” — śpiewał Mieczysław Fogg. Wiele z nas, kobiet, broni się jednak nie tyle przed wzruszeniem, ile przed tym, by swoje srebrne pasma światu pokazać. Siwe włosy stają się tymczasem symbolem wolności.
O tym, że włosy mają ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani, wiemy nie od dziś. To w nich też, jak pisze Anna Figiel zajmująca się symboliką włosów w polskiej kulturze ludowej, szukano „wyjaśnień na temat temperamentu, cech charakteru, a często także dokonywano oceny”. Uprzywilejowane pod tym względem były osoby jasnowłose, bo cechy „jasności” przypisywano też ich duszy. Mniej powodów do radości miały osoby obdarzone ciemnym kolorem włosów, a w najgorszym położeniu były rudowłose. Kolor ich włosów miał się kojarzyć z Judaszem, zdradą i fałszem. Siwe włosy łączono tymczasem z mądrością i doświadczeniem. Niestety, są one także przypomnieniem, że czas płynie, a nam lat nie ubywa...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (25-26 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD