Quantcast

Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Olsztyńskie przystanki dostaną nowe życie [ZDJĘCIA, VIDEO]

2020-07-25 10:10:23 (ost. akt: 2020-07-24 10:20:26)
Prace na budowie przystanku Olsztyn Śródmieście

Prace na budowie przystanku Olsztyn Śródmieście

Autor zdjęcia: zbigniew woźniak

Lepsze połączenia i dostęp do pociągów – tak można podsumować planowane przez PKP inwestycje kolejowe w regionie. Sprawdzamy, co się dzieje na placach budowy w Redykajnach, Likusach i Śródmieściu, gdzie trwa przebudowa linii klejowej.

Z nowych przystanków pasażerowie będą mogli skorzystać w grudniu. Zapytaliśmy PKP o postęp prac i o wszelkie szczegóły na temat tego, co zyskają pasażerowie po zakończeniu trwającej inwestycji.
— Wykonawca prowadzi prace przygotowawcze do budowy przystanków Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Szkoła (nazwa robocza — red.), Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Obiekty będą wyposażone w wysokie perony, które pozwolą wygodnie wsiadać do pociągów. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne przejście także po zmroku — mówi Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA. — Będą ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się zamontowane zostaną pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe — dodaje.

W budowie jest też mijanka na przystanku Olsztyn-Likusy. Jej cel jest prosty — zwiększenie przepustowości jednotorowej trasy. To rozwiązanie ma pozwolić na kursowanie większej liczby składów. Wykonawca czeka też na wydanie decyzji administracyjnych, które pozwolą rozpocząć budowę tunelu pieszo-rowerowego na ul. Jeziornej. Obecnie prowadzone są prace związane z usuwaniem licznych kolizji z kablami.
— Nowy obiekt będzie dogodnym dojściem dla osób, które zechcą odwiedzić plażę miejską od strony ul. Bałtyckiej — zapewnia Martyn Janduła. — Na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa prowadzone są prace, które zapewnią sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów. Wykonawca wzmocnił już grunt i układa nowy tor, który następnie zasypuje tłuczniem. Zamontowane są też słupy sieci trakcyjnej — dodaje.

Wartość prac to 66,1 mln zł. Z najnowszych informacji wynika, że zakończenie zasadniczych robót i udostępnienie trasy dla pociągów planowane jest w trzecim kwartale 2020 roku.
— Na odcinku Olsztyn Główny — Łegajny przy okazji programu przystankowego planowana jest budowa nowego przystanku w Nikielkowie. Zapewni on mieszkańcom lepszy dostęp do kolei i umożliwi sprawne i komfortowe dojazdy do pracy czy szkoły. Program zaplanowany jest do realizacji na lata 2020-2025 — mówi Martyn Janduła. — Przy okazji tego samego programu PKP Polskie Linie Kolejowe SA już rozpisały przetarg na wyłonienie wykonawcy prac w Pasłęku. To stacja na trasie z Olsztyna do Elbląga i Trójmiasta. W efekcie inwestycji zwiększy się komfort obsługi pasażerów. Dwukrawędziowy peron zostanie przebudowany i przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Przypomnijmy, że ogłoszony 7 maja program przystankowy 2020-2025 zawiera propozycję 200 inwestycji, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W województwie warmińsko-mazurskim. Programem objęto 6 przystanków. W planach jest m.in. budowa peronów — poza Nikielkowem — także w Łankiejmach, Kolnie i Wietrzychowie.

Paweł Jaszczanin

Co się dzieje na linii Olsztyn-Gutkowo?
Sprawdził to nasz fotoreporter Andrzej Sprzączak


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przestańcie poganiać #2952892 | 37.8.*.* 26 lip 2020 18:02

  boi później będą 2 lata poprawiać. Zrobić raz a dobrze. A mnie zastanawia co innego. Czy do Warszawy wsiądę i wysiądę na tych peronach?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pasażer #2952887 | 5.173.*.* 26 lip 2020 16:52

   Termin miał być do września, widać pierwsze opóźnienie!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wsiok #2952752 | 5.173.*.* 26 lip 2020 07:03

   Proszę tylko nie pisać, że z przyczyn pogodowych budowa Likusy, Gutkowo się przeciąga. Zimy praktycznie nie było a plac budowy wielo wielo wielokrotnie świecił pustką!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mądraliński #2952643 | 90.255.*.* 25 lip 2020 15:55

   fiu, fiu, fiuu, 66,1mln, nie przelewki i jeszcze cyt:"PKP Polskie Linie Kolejowe SA już rozpisały przetarg na wyłonienie wykonawcy prac w Pasłęku. To stacja na trasie z Olsztyna do Elbląga i Trójmiasta." FIU, FIU, FIUUU

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Meblowy #2952638 | 31.60.*.* 25 lip 2020 15:32

   W takim razie z niecierpliwością czekam na grudzień.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)