Łyna zalewa łąki i pastwiska. Zebrał się sztab kryzysowy

2020-07-23 07:10:50(ost. akt: 2020-07-23 13:02:49)

Autor zdjęcia: Edward Szarnowski (OSP w Bartągu)

Ulewne deszcze w ostatnim czasie spowodowały podniesienie poziomu wody w Łynie co skutkowało zalaniem niektórych łąk i pastwisk w Bartągu. Starosta olsztyński Andrzej Abako zwołał w środę doraźne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W spotkaniu wzięli udział Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Ewa Skowron z Zarządu Zlewni w Olsztynie (Wody Polskie), Sergiusz Dłuski, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Daniel Zakrzewski, kierownik Związku Spółek Wodnych, oraz przedstawiciele Powiatowej Służby Drogowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu, Urzędu Gminy w Stawigudzie oraz sami mieszkańcy.

Na miejscu przeprowadzono analizę bieżącej sytuacji. Zdecydowano o zamknięciu przepustu pod drogą powiatową, wykoszeniu rowu i ułożeniu z worków wału, który ma powstrzymać wylewanie Łyny na łąki. W przyszłym tygodniu rozpocznie się wykaszanie roślinności w korycie rzeki. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a w zależności od potrzeb podejmowane działania.

Na tę chwilę musimy szybko zareagować, żeby nie dopuścić wody do gospodarstw. Trzeba jednak spojrzeć na problem dalekowzrocznie i pomyśleć też o rozwiązaniu kompleksowym, aby w kolejnych latach sytuacja się nie powtarzała – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Zlewnia Olsztyn zaoferowała stworzenie opracowania profilu rzeki z pionowym i poziomym przekrojem, co mogłoby dać wskazówki co do tego, czy należałoby rzekę na przykład pogłębić lub odmulić. Będzie też sprawdzane, czy stacja pomp nie powinna zostać zmodernizowana, by radzić sobie z odpompowywaniem większej ilości wody.

Sprawdzili stan Łyny z drona

— Na moją prośbę strażacy z OSP w Bartągu sprawdzili stan rzeki Łyny z drona. Niestety, okazało się, że najprawdopodobniej osunęła się skarpa i koryto rzeki zostało znacznie zwężone. Informację od razu przekazałem do Wody Polskie. Dalej będziemy monitorować sytuację i w razie potrzeby interweniować — poinformował Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. J.J. Olsson #2951993 | 77.252.*.* 24 lip 2020 08:05

  Cóż, jest to efekt bezmyślnego zabudowywania brzegów rzeki. Koryto rzeki w tym miejscu zwęża się co najmniej od roku 2008 czyli kiedy zaczęto budowę bloków i domów w rejonie ulic Stawigudzka, Porcelanowa, Kryształowa. Masy ziemi z wyrównania terenu pod budowy i z wykopów pod bloki i domy zostały zepchnięte w kierunku rzeki i utworzono skarpę o wysokości 6-10m. Nie trzeba wiedzy specjalistycznej żeby przewidzieć że nacisk tysięcy ton nasypu na nasiąknięty wodą grunt rodzimy w pobliżu rzeki spowoduje jego wypchnięcie w kierunku w którym ma najłatwiej, tj. do koryta rzeki. Cały proces zamykania koryta przyspieszył około 2014r po zakończeniu budowy domów jednorodzinnych położonych najbliżej rzeki. Do jednej przyczyn aktualnego podtapiania zaliczyć można zamulenie rzeki przez wykonawcę obwodnicy Olsztyna, była z tego aferka swego czasu. Nie pamiętam czy podjęto jakieś działania usuwające skutki tego zamulenia. Kolejna rzecz - wybudowane zostały kolejne bloki na brzegu rzeki (bliżej ronda) i planowane są kolejne pomiędzy nimi a Porcelanową. Mieszkańcy starego Bartąga powinni zacząć przyzwyczajać się do mieszkania w środowisku wodnym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. qwert #2951978 | 195.225.*.* 24 lip 2020 07:17

  brak pielęgnacji koryta rzeki ,zarastanie rzeki powoduje piętrzenie wody w korycie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mex #2951934 | 188.147.*.* 23 lip 2020 22:10

  Pokazujecie tą Lyne, zawężeniem koryta martwi się sam Wójt. Ale nie wiem czy Pan wójt zdaje sobie sprawę z tego że około 30metrow na południe od miejsca zawężenia tuż przy korycie będzie budowane kolejne osiedle wielorodzinne. Skąd to wiem? Umiem czytać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Już jakąś ziemię składają tam wzdłuż Lyny co widać na zamieszczonym filmiku. A rzeka przez to raczej szersza nie stanie się...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pioter #2951931 | 88.156.*.* 23 lip 2020 21:56

  woda jest cenna jak złoto, więc trzeba brać przykład z Holendrów i umieć ją zagospodarować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. stan #2951930 | 83.9.*.* 23 lip 2020 21:56

  Ale nabudowali i teraz płaczą.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)