ZUS zapewnia: prace nad uruchomieniem Polskiego Bonu Turystycznego dobiegają końca

2020-07-21 14:13:20(ost. akt: 2020-07-21 13:46:38)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Polski Bon Turystyczny stanowi wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Komu przysługuje, jak go aktywować i za co można nim zapłacić? Sprawdź!
Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

— Bon turystyczny to pomoc dla polskich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Można go wykorzystać na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju — mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. — Dajemy możliwość skorzystania z bonu aż do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. — dodaje.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

— Dodatkowo Zakład zapewni możliwość kontaktu ze specjalną infolinią, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS — zapewnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pioter #2951154 | 88.156.*.* 22 lip 2020 08:59

  ***** PiS. Kaczor do kryminału

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Turbo #2950868 | 5.184.*.* 21 lip 2020 14:55

  Zachowujecie się tak jakby wam coś odebrano a zapomnieliście, że jeszcze tego bonu nikt z was nie dostał ale już jęki i płacze, że nie można założyć konta, że nie ma jak złożyć wniosku. Co z was za naród? Nikt z was nie rozumie tego, że ten bon oddacie w podatkach? Nikt wam go za darmo nie dał NIKT !!!!!! Po dupie zawsze dostaną ci, którzy takie daniny oddają w podatkach. Jabłka polskie po 7 zł za kg, macie swój zjebany pisowski kraj. Przestańcie zachowywać się jak sępy i idźcie do roboty !!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olka #2950865 | 5.172.*.* 21 lip 2020 14:46

   Po pierwsze: żeby założyć konto na PUE trzeba pójść osobiście do ZUSu potwierdzić tożsamość i tu zaczynają się schody bo ZUS w Olsztynie wpuszcza pojedynczo interesantów...kolejka na kilkadziesiąt osób codziennie. Po drugie: nie można dodzwonić się na infolinię i umówić z urzędnikiem na konkretną godzinę Po trzecie platforma PUE ma problemy żeby połączyć się z Profilem Zaufanym...nie wspomnę, że z PUE jest dostęp tylko z kilku bankami w Polsce... Ogólnie jest bajzel i robią wszystko żeby skorzytano z jak najmniejszej liczby bonów Proszę o pomoc dziennikarzy w sprawie organizacji pracy w ZUSie w Olsztynie może coś wskórają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz