Wolę często prać niż zaśmiecać [ROZMOWA]

2020-07-18 17:10:23 (ost. akt: 2020-07-17 13:57:19)
Dorota Borowik

Dorota Borowik

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nie wyobrażam sobie powrotu do pieluszek jednorazowych. To byłby dla mnie dopiero krzyk rozpaczy. To byłby dla mnie znak, że już nie daję sobie rady jako matka — mówi Dorota Borowik, olsztynianka i specjalistka od pieluszek wielorazowych.
— Pupa niemowlaka to największy problem każdej matki... Dlaczego?
— To prawda, sama zmagałam się z odparzeniami u dziecka, kiedy używaliśmy pieluch jednorazowych i chusteczek nawilżanych. A moje dziecko miało na nie alergię... Kiedy przeszliśmy na pieluszki wielorazowe i myjki, które po każdym użyciu wrzucałam do prania, sytuacja na tyle się poprawiła, że nie musiałam stosować już żadnych maści do pielęgnacji, nawet profilaktycznie.

— A co konkretnie cię do nich przekonało?
— O pieluszkach wielorazowych czytałam na blogach, gdy byłam w pierwszej ciąży. Już wtedy czułam, że mają potencjał — są oddychające i mają korzystny wpływ na płodność u chłopców...

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (18-19 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alanya #3038996 | 88.156.*.* 12 sty 2021 10:09

  Kij ma dwa końce. Pranie też ma negatywne oddziaływanie na środowisko: energia, detergenty, chemi.a, woda itp.....

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Karla #2956933 | 188.147.*.* 6 sie 2020 16:31

  Gratulacje ludzie. To, że jesteście leniwi nie zwalnia was z czerpania wiedzy. Pieluchy piorę wraz z ciuchami, wcześniej je więc płucze lub robię pranie wstępne i dorzucam ciuchy. Nie wi gdzie w tym brak ekologi. Wierzcie mi, że robię jedno pranie więcej. Pupa mojego dziecka oddycha, a ja mam czyste sumienie. U bierzcie sobie pieluchomajtki dla dorosłych i chodźcie w nich w upał cały dzień. Szybko wam się odechce. Biznes na gównie? Wolne żarty. Jednorazówki to dopiero biznes kupujesz je, co chwilę w wielo inwestujesz często raz, bo masz taką możliwość i sprzedajesz wyprawkę, spora część się zwraca. Jeśli o czymś nie mamy pojęcia lepiej się nie wypowiadać. Za niedługo z takim podejściem jadąc nad jezioro będę pływać w śmieciach, bo się nimi zasypiemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Qmajka #2956742 | 89.64.*.* 6 sie 2020 04:57

  Super, że są tacy rodzice co dbaają nie tylko o swoją wygodę, ale też o to jaką planetę zostawimy dzieciom. Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Alicja #2956521 | 88.156.*.* 5 sie 2020 10:09

  Widzę, że nie uwzględniacie wody zużytej do produkcji pieluch. "Do wyprodukowania 1 pieluchy jednorazowej potrzeba ok. 545 litrów wody (razem z wodą na rośnięcie drzew i wodą na wytworzenie prądu). Nowoczesne pralki zużywają ok. 45 litrów wody na cykl prania (zazwyczaj producenci podają zużycie wody na rok." Według Was pieluchy rosną na sklepowych półkach, a po zużyciu w cudowny sposób się rozkładają. Owszem, są pieluchy biodegradowalne, ale są bardzo drogie, nie kupicie ich w Biedronce czy innym markecie. Radzę najpierw zapoznać się z tematem zanim zaczniecie raczyć innych swoimi mądrościami. A najlepiej chodźcie całą dobę w pieluchomajtkach i zobaczcie jak komfortowo będą się czuły wasze pupy. Zgadzam się z tym, że pampers to wygoda, jest dość tani w porównaniu do wyprawki wielorazowej, ale nie wciskajcie kitu, że jest Eko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. No coz #2949975 | 5.173.*.* 19 lip 2020 07:57

   Jak kto lubi. Pupa Pani dziecka się odparzała, bo pieluchy jednorazowe zmieniała pani za rzadko, chusteczki natomiast powinny być używane jedynie na wyjściach z domu, gdzie nie ma możliwości umyć dziecka pod bieżącą woda. Mam 3 dzieci i żadne nie miało odparzeń, a wszystkie maja AZS. Co do ochrony środowiska, to już zostało opisane przez osobę poniżej. No ale biznes można robić i na kupie

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD