UWM w Olsztynie awansuje w rankingu najlepszych uczelni w kraju

2020-07-17 14:33:48(ost. akt: 2020-07-17 17:10:13)
Dobre wieści płyną z Kortowa. Siódme miejsce wśród polskich uniwersytetów i 26. wśród wszystkich polskich uczelni. Tak wygląda pozycja UWM w najnowszym rankingu polskich szkół wyższych fundacji „Perspektywy”.
Po raz 21. Fundacja „Perspektywy" opublikowała Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020. UWM awansował z 9. na 7. miejsce, wyprzedzając m.in. Uniwersytet Gdański (8. miejsce) i SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (9. miejsce).

Na czele znalazł się Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski, a na trzecim - Politechnika Warszawska. W tej kategorii ocenianych było 21 uniwersytetów. Olsztyńska uczelnia świetnie wypadła także w ogólnej klasyfikacji. Tu awansowaliśmy z 31. na 26. pozycję.

Największym atutem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest wysokowykfalifikowana kadra dydaktyczna. Potwierdza to 4. pozycja w rankingu pod względem warunków kształcenia. Tu wyprzedzają nas tylko: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski.

Ranking Kierunków Studiów objął 70 najpopularniejszych kierunków studiów.Przygotowanie go wymagało od kapituły i analityków z „Perspektyw" szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" z 20 lipca 2018 roku.

W tym rankingu w pierwszej „10" w Polsce znalazło się aż 12 kierunków UWM. Przed rokiem było ich 10.


Ranking Perspektyw uwzględnia również 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

I tak pod względem prestiżu UWM uplasował się na 27. pozycji wśród wszystkich szkół wyższych w Polsce, pod względem pozycji rynkowej absolwentów na 46. miejscu. 27. miejsce zajmuje pod względem potencjału naukowego, a 25. Pod względem innowacyjności. Efektywność naukowa to pozycja 29. 42. i 47. miejsce UWM zajmuje pod względem publikacji i umiędzynarodowienia.

Źródło: UWM w Olsztynie (syla)

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
• Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
• Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
• Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych - obejmujący publiczne uczelnie specjalizujące się w kształceniu na poziomie praktycznym;
• Ranking Kierunków Studiów - obejmujący 70 kierunków studiów, w tym Ranking Kierunków Medycznych oraz Ranking Studiów Inżynierskich.

Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych oraz Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2020 są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci

Gazeta za zdjęcie: Kliknij tutaj

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wojownik. #2953362 | 88.156.*.* 28 lip 2020 09:47

  Po U.W.M są matoły z PO, PSL , I SLD. Tragedia Uczelni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kiszot72 #2950305 | 83.9.*.* 20 lip 2020 10:10

   na swojej stronie internetowej Uniwersytet chwali się wysoką pozycją w rankingu i jest dumny z "wysoko wykwalifikowanej kadry". Szkoda tylko, że w słowie "wykwalifikowana" jest rażący błąd ortograficzny: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/awans-uwm- rankingu-perspektyw Wstyd, a nie duma

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2950076 | 5.173.*.* 19 lip 2020 13:59

   na liście szanghajskiej widziałem uniwersytety z Afryki o Azji nie wspomne a gdzie nasz uniwersytet? Odpowiedź brzmi nawet nie ma go na liście. Z czym do ludzi z widelcem po zupę? sto lat za murzynami zupełnie jak w piłce nożnej

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  3. Jedna uwaga #2949770 | 37.4.*.* 18 lip 2020 09:47

   Najlepsze polskie uczelnie znajdują się na pięćset którymś miejscu w rankingach światowych. To jest kompromitacja. Dlatego gratulując UWM awansu, bo to jest na pewno sukces i dobry kierunek rozwoju uczelni warto zasugerować aby władze UWM patrzyły szerzej na ten problem. Prawdziwe zwycięstwo UWM będzie wtedy kiedy znajdzie się w pierwszej setce światowych rankingów i tego życzę naszemu uniwersytetowi. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak. Potrzebne jest ustalenie priorytetów i ciężka praca. Byłby to cel na 10-30 lat. Takie wyzwania dodają skrzydeł i tak należy podchodzić do tego tematu. Wszelka stagnacja to upadek dla uczelni. Wiele najlepszych uczelni na świecie znajduje się w małych ośrodkach miejskich, a nie w aglomeracjach. Kraków, Warszawa? Należy je zdetronizować i patrzeć na lepszych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

  4. jadzia #2949569 | 83.9.*.* 17 lip 2020 17:29

   A kortowiada kiedy ? bo gumki mi z kiosku nie schodzą

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)