Andrzej Duda został nagrany przez rosyjskich pransterów. Dwie osoby straciły przez to pracę. To kończy sprawę? [SONDA]

2020-07-17 11:24:51(ost. akt: 2020-07-17 14:23:23)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Jeden z pranksterów dzwoniących do Kancelarii Prezydenta podszył się pod sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. Nikt się nie zorientował, więc rozmowę skierowano do Andrzeja Dudy. Prezydent rozmawiał 11 minut z żartownisiami. Konsekwencje za tę sytuację ponieśli dwaj pracownicy Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku.
Przypomnijmy. Rosyjscy komicy Vovan i Lexus (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow) zamieścili we wtorek nagranie ich rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W 11-minutowej rozmowie Kuzniecow, który podszył się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, pogratulował między innymi Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Próbował także zachęcić prezydenta do kontrowersyjnych wypowiedzi. Podejmował m.in. tematy związane ze wspólną historią Polski i Rosji. W prowadzonej po angielsku rozmowie pojawiło się też nazwisko byłego szefa Platformy Obywatelskiej. „On mnie nie lubi” - powiedział o Donaldzie Tusku prezydent.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w tej sprawie:

"W związku z prowokacją telefoniczną osób podszywających się pod Sekretarza Generalnego ONZ, wymierzoną w Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w zakresie kompetencji resortu dyplomacji podjęto działania mające na celu wyjaśnienie sprawy.

W ich następstwie, wobec dwóch pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku wyciągnięto konsekwencje służbowe. Zostali oni odwołani z placówki ze skutkiem natychmiastowym."

Z uwagi na "charakter sprawy" MSZ nie udziela szczegółowych informacji dotyczących tego zdarzenia.

Trudno jednak liczyć na to, że sprawa pozostanie bez echa. Zdarzenie skomentował nawet na Twitterze sam prezydent. "W trakcie rozmowy zorientowałem się, że coś chyba jest nie tak. Sekretarz Generalny nie wymawia aż tak dobrze słowa „żubrówka”, choć głos był bardzo podobny" - napisał Andrzej Duda.


W odpowiedzi na tę wypowiedź, Michał Szczerba, poseł KO, napisał:

"Proszę przeprosić Polki i Polaków za starty wizerunkowe na świecie i nie próbować obracać tej totalnej kompromitacji w żenujący żart. Pana Kancelaria to niedoścignieni amatorzy".

"Żądamy od służb specjalnych i Kancelarii Prezydenta informacji, jak można było dopuścić do sytuacji, w której łączy się z osobami, które chcą skompromitować nowo wybraną głowę państwa" - napisali z kolei na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Szef MSZ sprawę skomentował w taki sposób: - Odpowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmowy z rosyjskimi komikami nie naraziły Polski na nieporozumienia z żadnym państwem.

[tweet]https://twitter.com/MSZ_RP/status/1283679196687085568/photo/1[/tweet]

A jak to wygląda z Państwa punktu widzenia? Czy zwolnienie pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku powinno zamykać tę sprawę?

Czy zwolnienie pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ to wystarczające działanie?
Tak, takie niedopatrzenia miały miejsce w wielu innych państwach. Nie ma powodu do poddawania w wątpliwość odpowiedniego działa
15.49%
Nie. W interesie naszego państwa powinno być wyjaśnienie, dlaczego służby nie zapewniły skutecznej ochrony prezydentowi
84.51%Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TUSKKKKKK #2952142 | 178.225.*.* 24 lip 2020 13:14

  Dawno się tak nie ubawilem!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2950105 | 83.5.*.* 19 lip 2020 17:24

  Jacy wyborcy taki prezydent! Kompromitacja!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. wertyui #2949760 | 81.15.*.* 18 lip 2020 09:34

  minki robi jak chrum, chrum

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. englisch #2949759 | 81.15.*.* 18 lip 2020 09:33

  jaki wstyd, poliglotą to duda nie jest

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 5. emeryt #2949727 | 195.225.*.* 18 lip 2020 07:26

  W trakcie rozmowy zorientował się, że coś chyba jest nie tak dalej paplał zamiast przerwać paplaninę . Pośmiewisko z majestatu prezydenta

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)