Jak zachować się nad wodą? [ZDJĘCIA, VIDEO]

2020-07-18 12:10:23(ost. akt: 2020-07-17 11:16:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów! Co roku podczas wakacji zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie zorganizowali na plaży pokazy pierwszej pomocy dla mieszkańców.
Trzy pokazy dotyczyły trzech różnych niebezpiecznych wypadków na wodzie. — Pierwszy to było ratowanie tonącego przez ratownika, który do niego dopływa z bojką (w naszym przypadku jest to wąż, do którego podpięta jest lina). Dzięki tej metodzie można w szybki sposób holować ratownika i poszkodowanego do brzegu — opowiada st. kpt. Rafał Melnyk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. — Drugi element, który ćwiczyliśmy, to dopłynięcie do poszkodowanego na saniach lodowych. Sanie lodowe w straży pożarnej są wykorzystywane do chodzenia i ratownictwa na lodzie, ale jak najbardziej spełniają też swoją rolę podczas ratownictwa na wodzie. Sanie są przywiązane liną i ratownicy z brzegu mogą wyciągnąć poszkodowanego. Jeśli jest to zbyt daleko od brzegu, ratownik, który płynie, ma płetwy i staje się napędem dla tej deski. Trzeci element to ratowanie tonącego na środku jeziora. Osoba poszkodowana w wodzie, ratownik wyskakuje z łodzi, dopływa do poszkodowanego, a następnie do tej dwójki podpływa łódź. Ratownik musi wiedzieć, co robić i jak tego poszkodowanego przygotować i przekazać na łódź. Kiedy poszkodowany i ratownik znajdą się na łodzi, płyną bezpiecznie do brzegu. Oczywiście w każdym z tych elementów ćwiczyliśmy pierwszą pomoc, którą udzielamy osobom poszkodowanym.


Strażacy przypomnieli też zasady postępowania nad wodą, o zakazie spożywania alkoholu, zwracaniu uwagi na dzieci czy korzystania wyłącznie z kąpielisk strzeżonych. — Najważniejsze to powiadomić służby 112 lub bezpośrednio 998. Wtedy ta informacja rozchodzi się błyskawicznie i zawsze najbliższa jednostka, która znajduje się w wodzie lub na lądzie pospieszy z pomocą — wyjaśnia st. kpt. Rafał Melnyk.

Od początku roku na akwenach Olsztyna oraz w powiecie olsztyńskim doszło do 2 utonięć. W 2019 roku utonęło 5 osób.To powinien wiedzieć każdy!
— Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.
— Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski.
— Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.
— Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
— Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.
— Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.
— Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę.
— Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po wcześniej wypitym alkoholu – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.
— Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności.
— Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
— Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.
— Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko w wodzie, ale i na plaży!

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść. — Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany. Bezpieczna kąpiel w głównej mierze zależy od nas samych! — zaznacza Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

ms

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Przepraszam, mam pytanie #2949958 | 83.5.*.* 19 lip 2020 05:38

    Czy tu można swobodnie komentować, czy jak w innych wątkach postkomunistyczny cenzor usuwa komentarze?

    odpowiedz na ten komentarz