W Skorupkach miała być plaża dla wszystkich...

2020-07-24 13:00:00(ost. akt: 2020-07-24 10:36:11)
Ilustracja do tekstu

Ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: SK

Przez 10 lat właściciele działek i domków w Skorupkach nad Tałtowiskiem (gm. Ryn), mieszkańcy i turyści, nie doczekali się ogólnodostępnej plaży. Poprzednie władze gminy nie wywiązały się z umowy urządzenia plaży i musiały oddać przekazaną na ten cel działkę.
— W Skorupkach na jeziorem Tałtowisko to jedyne miejsce, gdzie wszyscy mogą mieć dostęp do jeziora — twierdzi pan Marek, jeden z właścicieli działek w tej miejscowości.

Ponad dziesięć lat temu tę właśnie działkę Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała gminie Ryn, która zgodnie z umową miała urządzić tam plażę trawiastą dostępną dla wszystkich mieszkańców i turystów.

— Wiele osób, w tym również ja, pokupowało działki naprzeciwko jeziora, licząc, że wszyscy będziemy mogli korzystać z plaży — mówi pan Marek. — Jednak przez dziesięć lat gmina nic nie zrobiła, więc pod koniec ubiegłego roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął z powrotem działkę i zapewne ogłosi na nią przetarg. Teraz niestety nie mamy pewności, że dostęp do jeziora zostanie zachowany. Ktoś kupi działkę, może ją ogrodzić, prowadzić na niej swoją działalność, choć plan zagospodarowania przewiduje tam ogólnodostępny teren, kąpielisko.

Mieszkańcy i właściciele działek mają zamiar założyć stowarzyszenie, które będzie zabiegało o zachowanie tego terenu w takiej formie, aby był służył wszystkim.
— Podczas rozmów z poprzednim burmistrzem Rynu Józefem Karpińskim deklarowaliśmy, że mieszkańcy na swój koszt urządzą tam plażę, ale burmistrz nie podejmował tego tematu — dodaje pan Marek.

Właściciele działek są rozżaleni obrotem sprawy — w przypadku "odcięcia" ich od dostępu do jeziora obawiają się spadku wartości ich nieruchomości.

— Faktycznie musieliśmy zwrócić działkę. Dlaczego przez dziesięć lat nie została urządzona plaża, trudno mi powiedzieć, jest to pytanie do mojego poprzednika, on zna dokładnie kulisy tej sprawy — mówi Jarosław Filipek, burmistrz miasta i gminy Ryn. — Jak zostałem burmistrzem, sprawa była już w sądzie. Jednak proponowałem Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, że urządzimy tam plażę, jednak nie chcieli o tym słyszeć i żądali odszkodowania lub oddania działki. Musieliśmy więc zwrócić przedmiotową działkę, ponieważ groziło nam wysokie odszkodowanie.

— W związku z niedotrzymaniem warunków umowy gmina Ryn zwróciła nieruchomość do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa — informuje nas Jacek Pawlik, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego w Olsztynie KOWR. — Obecnie nieruchomość jest już wyceniona i opublikowany został wykaz o przeznaczeniu jej do sprzedaży.
KT


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkamy #2952139 | 89.229.*.* 24 lip 2020 13:08

    na Mazurach i nie mamy dostępu do jezior. Czy ktoś zrobi z tym porządek? Czy obowiązuje strefa wolnego dostępu ? Płoty w jeziora są stawiane i tabliczki : "teren prywatny"

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)