Rekordowe emerytury na Warmii i Mazurach. Jakie to są kwoty?

2020-07-16 19:06:01 (ost. akt: 2020-07-16 12:45:09)

Autor zdjęcia: pixaay.com

Prawie 14 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie warmińsko-mazurskim. Wypłaca ją olsztyński oddział ZUS. Nie jest to rekordowe świadczenie, bo w Polsce są osoby, które otrzymują emeryturę nawet powyżej 20 tys. zł. Jaki jest przepis na tak wysoką emeryturę?
Przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł. Jednak wśród świadczeniobiorców nie brakuje takich emerytów, których emerytura przekracza 9 tys. zł. W takiej wysokości świadczenie trafia do ponad 3,3 tysiąca osób w kraju. Ale są też emerytury, które przekraczają nawet 20 tys. zł. Takie świadczenie otrzymują emeryci z mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Najwyższe emerytury w województwie warmińsko-mazurskim

W naszym województwie najwyższa emerytura, w kwocie 13,7 tys. zł trafia do emeryta, który przeszedł na nią w wieku 65 lat, mając staż prawie 52-letni. Świadczenie wypłaca olsztyński oddział ZUS. Najwyższa emerytura z oddziału w Elblągu wypłacana jest w kwocie 11,8 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku prawie 70 lat, a stażu pracy miał ponad 52 lat.

Jak wynika z analizy dokumentów tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły kilka lat później niż powszechny wiek emerytalny. Bo trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego, jak zwykła matematyka.

— Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim.

Niechlubne rekordy

Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki Lubelszczyzny. Na Warmii i Mazurach najniższą emeryturę w wysokości 19 groszy wypłaca olsztyński oddział ZUS. Otrzymuje je kobieta, która w całym swoim życiu przepracowała jedynie 12 dni. W elbląskim oddziale ZUS najniższa emerytura wynosi 32 grosze, otrzymuje ją kobieta, która miała tylko 19 dni pracy.

Skąd się biorą groszowe emerytury?

— Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to takie świadczenie jest wypłacane — mówi Anna Ilukiewicz

Dla kogo minimalna emerytura?

Tak niskie emerytury dziwią, bo wszyscy wkoło słyszą o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto.

— Trzeba pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł) to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np.980 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyzna 25 lat stażu pracy — ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto — tłumaczy rzeczniczka.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ritxa #2977450 | 83.26.*.* 27 wrz 2020 18:12

  Nie kazdy moze mieć wysoka emeryture, ale każdy moze zacząć dodatkowo na nią odkładać. Ja jestem od ubiegłego roku w ppk. I muszę przyznać, że pomimo początkowego sceptycyzmu, teraz uważam ze to dobry pomysł. Faktycznie sie to sprawdza, wpływy sa systematyczne i takim systemem to z pewnością pewna sumka sie odłoży.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Pilnie szukasz finansów? olgaelena0001@gmail. #2975442 | 197.234.*.* 22 wrz 2020 13:53

  Pilnie szukasz finansów? Jeśli nie udało Ci się w banku, to nadal masz szansę na uzyskanie kredytu, nawet jeśli masz małe wpisy w rejestrze lub niższe dochody. Udzielamy pożyczki za pośrednictwem licencjonowanej firmy pozabankowej. Rozważymy Twoją aplikację Online bez odwiedzania oddziału. Jeśli jesteś zainteresowany, możemy oczywiście wybrać osobiste spotkanie w oddziale. Pracujesz na podstawie umowy o pracę? czy jesteś w biznesie? Oddzwoń do nas. Jeśli potrzebujesz pożyczki, nie wahaj się skontaktować z prawdziwym legalnym pożyczkodawcą z 100% gwarancją: E-mail: olgaelena@yahoo.com ***- olgaelena0001@gmail.com

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Robert #2965836 | 31.0.*.* 29 sie 2020 14:43

   Tak czy inaczej nie nalezy się to każdemu. Większośc musi jednak liczyc na swoją obrotność i swoje oszczednosci. A oszczedzac jednak trzeba w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie czy to w banku na lokacie czy w ppk, do którego swoich pare groszy dorzuci też państwo i pracodawca

   odpowiedz na ten komentarz

  2. ??? #2960020 | 176.221.*.* 15 sie 2020 09:35

   KLER TO Zbiór ZER i Ziobro

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. L #2954889 | 37.201.*.* 31 lip 2020 17:27

   Byscie chcieli emerytury tylko nie chcialao sie pracowac. Porownujecie zarobki na Zachodzie , a pracujecie jak za komuny : czy sie siedzi , czy sie lezy 2tysiace sie nalezy. Przez te wszystkie 500´, mieszkanie `, 13 -ta pensja , dodatkowa emerytura, pieniadze dla pierwszoklasisty i innej masci zapomogi rozleniwil was boss i tylko wyciagacie reke azeby cos dostac za darmoche. Ale nie myslicie skad te pieniadze sie biora, trzeba komus zabrac , zeby drugiemu dac , bo beczka tez ma dno. Te rozdawanie pieniedzy nic dobrego nie przyniesie. Mlodzi widza , ze mama i tata siedza w domu , forse biora za darmoche to oni tez chca tak jak mama i tata. Tata z butla piwska, mama robi pazury i plotkuje przez telefon. ladna przyszlosc was czeka. Brawo !.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD