Inwestycja w Parku Centralnym budzi zastrzeżenia. Czy słusznie? [SONDA]

2020-07-14 10:21:10 (ost. akt: 2020-07-14 10:32:45)

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Olsztynie

Budowlany boom w Olsztynie trwa w najlepsze. ARBET chce zbudować 7 piętrowy dom przy ulicy Emilii Plater, w którym miałoby się znaleźć 80 mieszkań. Pomysł powstania budynku wychodzącego na Park Centralny nie spodobał się jednak olsztyńskiego radnemu Mirosławowi Arczakowi, który poinformował o swoich zastrzeżeniach na Facebooku.
Poniżej prezentujemy pełną treść wpisu radnego (pisownia oryginalna):
"Klockowaty i ponury budynek w Park Centralny w pobliżu fontanny? Nieprawdopodobne, a jednak możliwe przez tzw. "lex developer".

W środę 15.07 nadzwyczajna sesja RM i rozpatrywanie pierwszego wniosku złożonego w tym trybie w @Miasto Olsztyn. Firma @ARBET Investment Group stara się o zgodę na 7 kondygnacji od strony Parku oraz kilka pięter od ul. E.Plater. 80 mieszkań i 56 miejsc postojowych. Sprzeciwy okolicznych mieszkańców zbyto kilkoma opryskliwymi (ale oficjalnymi!) zdaniami "wytłumaczenia", a negatywną opinię miejskich urbanistów skwitowano zapewnieniami, że "wszystko jest zgodne z prawem". Miękkie stanowisko drogowców skończyło się łaskawym uzgodnieniem remontu kawałka chodnika (ale tylko po jednej stronie ulicy i tylko na długości przylegającej do inwestycji). Do tego łaskawa wymiana kilku latarni na LED-y i enigmatyczna "korekta skanalizowania ronda" na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Do tego kilka mało wiarygodnych wizualizacji, które mają być... oficjalnym załącznikiem do uchwały Rady Miasta.

W dokumentacji nie ma mowy o ujednoliceniu deweloperskich skrawków zieleni z zielenią występującą tuz obok w Parku oraz nie ma zapowiedzi dopasowania się z materiałami wykończeniowymi i małą architekturą do tego, co już zastosowano w Parku Centralnym. Te tereny mają przecież ze sobą sąsiadować, więc powinny stanowić funkcjonalną i estetyczną całość.

Serio? Tak mają w praktyce wyglądać ustawowe "ułatwienia w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych"? Wejście "z buta" w nowy park, praktyczne podporządkowanie tej części Parku Centralnego wymogom mieszkaniówki, zakłócenie układu komunikacyjnego, brak refleksji i reakcji po uwagach zgłaszanych w przepisowej procedurze przez stronę społeczną i ekspertów?

Po raz kolejny podkreślam, że ten obszar nie ma swojej Rady Osiedla. Os. Kościuszki i sąsiednie os. Śródmieście nie mają swoich oficjalnych reprezentacji!

Zastępczyni Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przekonuje, że Ratusz jest tylko "okienkiem podawczym" i urzędnicy na nic nie mają wpływu.

Co ciekawe, już widać wycinki zieleni na tej działce".

Wizualizacja budynku od strony Parku Centralnego
Fot. Załącznik do uchwały Rady Miasta
Wizualizacja budynku od strony Parku Centralnego

Wizualizacja budynku od strony ul. E. Plater
Fot. Załącznik do uchwały Rady Miasta
Wizualizacja budynku od strony ul. E. Plater

Budynek ma być wkomponowany w skarpę opadającą w stronę Parku Centralnego. Od strony Emilii Plater będzie miał 4 naziemne kondygnacje, od strony parku siedem. Dom będzie miał 55 metrów długości i 32 szerokości.

Co o tym sądzicie? Czy zgadzacie się z zastrzeżeniami radnego? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie i dzielenia się opiniami w komentarzach.

Do tematu wrócimy.

Czy zgadzasz się z radnym Mirosławem Arczakiem?
Tak
74.11%
Nie
25.89%


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dentysta #2951158 | 188.147.*.* 22 lip 2020 09:05

  To wygląda jak złoty ząb, wciśnięty pomiędzy pozostałe - naturalne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2951119 | 213.184.*.* 22 lip 2020 07:51

  temu miastu już nic nie pomoze, ani nie zaszkodzi. bajzel mentalny, drogowy i architektoniczny. swoją drogą to rzeczywiscie rewelacja posiadać balkon w poblizu stada spraceruj,ących ludzi, wrzeszczących dzieci i panów żuli wieczorami

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. babcia #2948901 | 83.9.*.* 16 lip 2020 12:49

  Dlaczego GO uniemożliwia komentowanie tej kontrowersyjnej inwestycji? Czy ma w tym jakiś cel?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. racja #2948549 | 185.220.*.* 15 lip 2020 18:12

  Brawo Arczak ! A ten koszmarek to upiorny mix pruskich koszar i tanich czynszówek z Brooklynu N.Y.C. zaludnionych przez multikulti..W środku pewnie '"apartamenty" 29m2 z kuchnią ustawiona wnęce w ścainie P.S. ilość miejsc parkingowych skandalicznie niska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. Daras #2948537 | 83.5.*.* 15 lip 2020 17:30

  Trza budować i basta

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)