Olsztyn nie czeka z dobrym startem. Komu przysługuje dodatkowy zastrzyk gotówki?

2020-07-14 16:10:28(ost. akt: 2020-07-14 12:34:59)

Autor zdjęcia: Pixabay

Po raz kolejny można składać wniosek o dofinansowanie wyprawki szkolnej dla dzieci i młodzieży. Wynosi ono 300 złotych. W tym roku z takiej pomocy w Polsce skorzysta 4,6 milionów uczniów.
Dzięki rządowemu programowi "Dobry start", uczniowie rozpoczynający rok szkolny mogą także w tym roku liczyć na jednorazowe wsparcie w postaci 300 zł. Program ten został wprowadzony w 2018 roku. Tak jak w latach poprzednich, świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód. To wsparcie otrzyma aż 4,6 miliona uczniów.

Komu przysługuje dodatkowy zastrzyk gotówki?


Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Uczące się dzieci niepełnosprawne otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o świadczenie można składać online od 1 lipca. Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia, a także Platformę Usług Elektronicznych.

Natomiast przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. W przypadku rodzin zastępczych wnioski będą składane do powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie do piątku wpłynęło pięć i pół tysiąca wniosków, z czego 69 proc. zostało już rozpatrzonych.

— W lipcu można tylko drogą elektroniczną, ale zachęcam, żeby nadal to się odbywało tą drogą. Tak jest najlepiej, zwłaszcza w czasach pandemii — podpowiada Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor MOPS w Olsztynie. — Planujemy wypłacać świadczenia już od przyszłego tygodnia. Na razie jeszcze czekamy na pieniądze.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz realizującym przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

at, gov.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Żona, mama, teściowa, babcia... #2948152 | 37.248.*.* 14 lip 2020 19:01

  Alimenciary, mopsiary i "samotne mamy" biegusiem, bo nie starczy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Księgowa #2948088 | 188.147.*.* 14 lip 2020 17:14

  A od 1 lipca znowu po cichu podskoczył VAT... Sami sobie płacicie te plusy, tylko że jeszcze trzeba dodatkowo opłacić babę w urzędzie. Chore!

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 3. Azazel #2948069 | 37.248.*.* 14 lip 2020 16:37

  A co ma obecny rząd dla pracującego bez dzieci w wieku szkolnym ? Czy tylko łupienie wszystkimi możliwymi podatkami ? czy taki obywatel musi zapieprzać na wszelkiej maści patolę nierobów wsiunów i chu...j wie jeszcze kogo , a o kościele i klechach nie wspomnę

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 4. chyba #2948061 | 185.220.*.* 14 lip 2020 16:22

  Chyba sam Matouszek ten artykuł pisał, bo propaganda się wylewa z ekranu. A macie coś dla pracujących? Czy tylko zwykłe wsioki rozpłodowe dostaną?

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)