ZUS: W tym roku nie dostaniemy informacji o stanie konta w wersji papierowej
2020-07-13 17:30:32(ost. akt: 2020-07-13 16:21:38)
W związku z pandemią koronawirusa w tym roku informację o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) będzie można sprawdzić tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jednak osoby, które o to wystąpią, otrzymają takie dane w wersji papierowej – listem albo w placówce ZUS.
Informację o stanie konta ubezpieczonego na swoim profilu PUE znajdziemy w panelu ubezpieczonego, w zakładce „Informacja o stanie konta”. Tam zawarty jest plik „Informacja za 2019 rok”. Warto go otworzyć i uważnie przeczytać. Gdyż tak jak śledzimy stan naszych finansów na koncie bankowym, tak tutaj mamy możliwość analizowania składek, które będą miały wpływ na naszą emerytalną przyszłość.
— „Informacja o stanie konta ubezpieczonego” odwzorowuje stan naszych środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja — wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim.
W tym roku nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny, w związku z wprowadzeniem przepisów o e-aktach. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998 roku, a przed 2019 rokiem.
W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok” można sprawdzić składki za 2019 rok. Jeśli ktoś jest członkiem OFE i ma subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE.
Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat ( najpóźniej w 2019 r.), w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS - zakładka „Hipotetyczna emerytura”.
— W tych wyliczeniach emerytury stosowane są dwa warianty. Jeden uwzględnia dalszą pracę ubezpieczonego, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odprowadzamy już składek i z tego mamy wyliczoną emeryturę — tłumaczy Anna Ilukiewicz
Założenie profilu PUE jest proste i nic nie kosztuje, a daje wiele możliwości. Dzięki PUE można załatwiać wiele spraw związane z ubezpieczeniami społecznymi przez internet, bez wychodzenia z biura lub domu, także poza godzinami działania urzędów. Każdy użytkownik swojego profilu ma wgląd w swoje dane zgromadzone w ZUS, możliwość przekazania swoich dokumentów ubezpieczeniowych, złożenia wniosków, czy zadania pytania ZUS i otrzymania odpowiedzi. PUE daje też możliwość umówienia wizyty w ZUS na konkretny dzień i godzinę w ramach godzin pracy instytucji. Profil PUE posiada już ponad 4,4 mln osób. PUE można założyć samodzielnie poprzez stronę internetową www. zus.pl/pue lub bankowość elektroniczną.
— Jeżeli ktoś ma problemy z założeniem bądź potwierdzeniem profilu zapraszamy do placówek ZUS, gdzie pracownicy sali obsługi klientów pomogą w rejestracji — zachęca rzeczniczka.
Źródło: ZUS
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
d #2947746 | 79.187.*.* 14 lip 2020 08:54
ZUS nie ma nawet kasy na listy?
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz