Naukowcy badają pracę mózgu u dzieci z dysleksją
2020-07-14 19:10:57(ost. akt: 2020-07-14 12:39:58)
Dzięki naszym badaniom chcemy opracować testy do stosowania dzieci w wieku przedszkolnym, aby jak najwcześniej ocenić, które z nich obarczone są większym ryzykiem dysleksji – mówi Katarzyna Chyl.
Około 10 proc. dzieci w Polsce może mieć problemy z nauką czytania, co często powoduje niechęć do nauki, kompleksy i problemy emocjonalne. – Diagnoza dysleksji możliwa jest dopiero od trzeciej klasy szkoły podstawowej, a to dość późno, żeby wprowadzać trening i terapię – mówi Katarzyna Chyl, doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Dzięki jej badaniom, które wykazały zmienione działania lewej półkuli mózgu u dzieci z dysleksją, możliwe będzie opracowanie testów przesiewowych do stosowania na wcześniejszym etapie edukacji. Za tę pracę ekspertka otrzymała stypendium w ramach programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
— Udało nam się lepiej zrozumieć, jak działa mózg małego dziecka, kiedy uczy się czytać, oraz co dzieje się w mózgu tych dzieci, którym czytanie sprawia szczególną trudność, a więc tych, u których diagnozowana jest dysleksja rozwojowa — wyjaśnia Katarzyna Chyl. — Używamy techniki funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, dzięki czemu możemy niejako wejrzeć w mózg małego dziecka, które uczy się czytać.
Badacze odkryli, że mózg dziecka z dysleksją działa nieco inaczej w trakcie czytania niż dziecka bez zaburzeń. Różnice są widoczne bez względu na to, czy porównamy grupę dzieci z dysleksją do dzieci w tym samym wieku czytających lepiej, czy do młodszych czytających na podobnym poziomie.
— W obu tych sytuacjach obserwujemy podobny obniżony wzorzec aktywności lewopółkulowej sieci językowej w trakcie czytania — uściśla badaczka. — Nasze spostrzeżenia dowodzą, że mózg dziecka z dysleksją działa nieco inaczej i jest inaczej zbudowany. Być może pomoże to walczyć z przekonaniem, że dzieci z dysleksją są leniwe i nie wkładają pracy w naukę. Wiemy, że czytanie jest dla nich trudniejsze z powodów neurobiologicznych czy genetycznych. Nauczyciele i wychowawcy także coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę.
Dysleksja rozwojowa ma podłoże genetyczne, występuje u około 10 proc. populacji i nie przemija z wiekiem. W rodzinach, w których dysleksja już występowała, ryzyko dziedziczenia może sięgać aż 50 proc.
źródło: Newseria.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
darmeght #2948841 | 129.205.*.* 16 lip 2020 11:45
Dzień dobry wszystkim. Czas złożyć zeznania i muszę to poświadczyć światu ... Po tym, jak zostałem skończony w wypadku samochodowym, z Bogiem zostałem uratowany, ale walczyłem finansowo przez dłuższy czas. Zabrakło mi czasu i pieniędzy, nie wiem, dokąd jechać ani gdzie prosić o pieniądze, bo nie mam, więc szukałem dalej. Później dostałem pomoc od mojego prawnika, który łączy mnie z firmą pożyczkową Legit, CASEMARK FINANCIAL INC., Którą później zmartwychwstałem i jestem wdzięczny mojemu prawnikowi, który zasugerował, że powinienem zadzwonić do CaseMark Financial o pomoc. Ludzie tam są chrześcijańską organizacją światową, tak cudowną, szybszą w działaniu i bezpieczną! Mogli porozmawiać z moim prawnikiem tego samego dnia, 10 lipca, i dostali mi fundusze, których potrzebowałem przez następne dwa dni. Dla mnie był to ratownik, więc powiadomię cię również, aby uprzejmie wyrazić gotowość do uzyskania pożyczki z tego wspaniałego zakładu o niższym oprocentowaniu za pośrednictwem wiadomości e-mail od ich kierownika: Darmeghtbryan64@gmail.com, a on szybko zareaguje obronnie kiedy wysyłasz żądanie pożyczki ... Sprawdź poprawność wiadomości e-mail przed wysłaniem wiadomości: Dzięki..! Mauro Gabriel, Argentyna.
odpowiedz na ten komentarz
Babcia alienowanych dzieci #2948170 | 37.248.*.* 14 lip 2020 19:28
Może to paradoks ale w dzisiejszej Polsce największą krzywdę swoim dzieciom robią ich rodzone matki, nie pozwalając na normalne relacje z ich ojcami. Wbrew pozorom jest to bardzo częsta sytuacja, tylko bardzo mało o tym się mówi. Całość problemu nazywa się ALIENACJA RODZICIELSKA. Proszę o tym poczytać, to aż włosy na głowie się jeżą!
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz