Stacja meteorologiczna w Kortowie wkrótce rozpocznie pracę

2020-07-14 07:13:00(ost. akt: 2020-07-14 07:15:25)

Autor zdjęcia: UWM

Właśnie kończy się kalibracja stacji meteorologicznej zlokalizowanej w Ogrodzie Doświadczalnym w Kortowie. Uruchomiona pod koniec kwietnia 2020 roku stacja wkrótce rozpocznie normalną pracę.
Stacja wyposażona jest w przyrządy mierzące temperaturę powietrza na wysokości 2 m i 5 cm nad powierzchnią gruntu, prędkość i kierunek wiatru, wilgotność względną powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wysokość opadów atmosferycznych, temperaturę i wilgotność gleby na głębokości 5, 15, 30, 50 i 65 cm, natężenie promieniowania słonecznego oraz parowanie terenowe.

Zainstalowane czujniki dokonują pomiarów samoistnie z częstotliwością co 1 minutę. Te dane przesyłane są na serwer firmy PM Ecology sp. z o.o. z Gdyni, od której UWM kupił stację. Natomiast odpowiednie oprogramowanie umożliwia monitorowanie online parametrów meteorologicznych oraz pracy stacji.

Zwiększenie liczby stacji daje większe możliwości, np. modelowania i prognozowania coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych czy tworzenia lokalnego systemu ostrzegania przed takimi zjawiskami.

— Z danych pomiarowych korzystać będą nie tylko pracownicy Katedry Gospodarki Wodnej Klimatologii i Kształtowania Środowiska, ale także pracownicy innych katedr Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz innych jednostek uczelni i podmiotów gospodarczych, a także studenci, którzy przygotowują prace inżynierskie lub magisterskie — informuje dr inż. Iwona Cymes, administratorka stacji.

Kortowska stacja meteorologiczna jest 3. automatyczną stacją w zasobach katedry. Od ok. 3 lat podobna stacja funkcjonuje w Bałdach, a od roku w Bałcynach. Jak informuje opiekunka merytoryczna uniwersyteckich stacji dr hab. Ewa Dragańska, prof. UWM, w planach jest sukcesywne rozbudowywanie punktów pomiarowych, m.in. o stację w Łężanach.

Pracownicy katedry myślą także o umieszczeniu w widocznym miejscu w Kortowie świetlnej tablicy podającej podstawowe informacje dotyczące aktualnego stanu pogody w naszym kampusie.

Źródło: UWM

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Idźmy dalej #2947898 | 83.5.*.* 14 lip 2020 12:15

    Może pokusić się i zainstalować w pobliżu Kortowa stację mierzącą zanieczyszczenie powietrza i hałas?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz