Wracamy do tematu. Sezon kradzieży pełną parą

2020-07-11 10:11:23(ost. akt: 2020-07-10 13:11:57)
Banery na Redykajnach

Banery na Redykajnach

Autor zdjęcia: Beata Brokowska

Sprawdzamy, co ze śledztwem w sprawie kradzieży w Redykajnach, ale złodzieje grasują też w Bartągu. Tych drugich na szczęście udało się złapać.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Złodzieje kradną w pięć minut

Złodzieje kradną w pięć minut

W sprawie Redykajn przypominamy, że łupem miały paść najprawdopodobniej trzy domy. Złodziejom udało się tylko z jednym, bo w drugim i trzecim byli domownicy. To był kolejny przyczynek do apelu o instalację monitoringu na osiedlu. Jan Piekarski, przewodniczący Rady Osiedla Redykajny, powtarza to jak mantrę. Niedawno — z inicjatywy rady osiedla — w Redykajnach pojawiły się banery ostrzegające przed złodziejami. Po kradzieży na miejsce została wysłana grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli ślady. Zapytaliśmy o postępy w śledztwie.

— W tej sprawie w dalszym ciągu trwają czynności dochodzeniowo-śledcze oraz czynności operacyjne mające na celu ustalenie, dotarcie i ostatecznie zatrzymanie sprawców kradzieży z włamaniem — informuje Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Ale nie tylko Redykajny muszą się mieć na baczności. We wtorek rano grupa kilku złodziei ukradła mercedesa Brabusa S800 z posesji w Bartągu pod Olsztynem. Wykorzystano metodę „na walizkę”. Złodzieje nie wiedzieli jednak, że kradną samochód spod domu youtubera Sashy, który od razu wrzucił do sieci nagrania z monitoringu i wyznaczył wysoką nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców. Na apel odpowiedziało wielu innych youtuberów, a sam film szybko przekroczył barierę 100 tys. wyświetleń. Youtuber relacjonował całą historię na Instagramie.

Dowiedział się, że ostatni sygnał auta został zarejestrowany na rondzie w Stawigudzie. Prawdopodobnie wtedy samochód został załadowany na ciężarówkę. Ostatecznie złodziei udało się namierzyć, a sam samochód został rozebrany na części, ale według relacji Sashy straty pokryje ubezpieczenie. Złodzieje mieli już wyroki w zawieszeniu, więc teraz grozi im więzienie.

Mimo wszystko miasto przypomniało niedawno, że w porównaniu lat 2018 i 2019 o 136 przestępstw spadła liczba przestępstw kryminalnych, a ich wykrywalność wzrosła o 8,2 proc. Pozytywnym zjawiskiem było zmniejszenie liczby przestępstw rozbojów z kategorii rozbójniczych, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych, przy równoczesnym wzroście wykrywalności o 30 proc. Zmniejszyła się też o 49 spraw liczba kradzieży z włamaniem.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl