Podsumowanie bezpieczeństwa na drogach Olsztyna i powiatu w pierwszym półroczu 2020 roku

2020-07-08 14:13:19(ost. akt: 2020-07-08 18:11:31)
Kontrola drogowa

Kontrola drogowa

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wraz z podległymi jednostkami w powiecie odnotowali znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w I połowie 2020 roku. Odzwierciedlają to dane statystyczne.
W pierwszym półroczu 2020 roku na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 132 wypadków, w których śmierć poniosły 2 osoby. To mniej w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie w analogicznym okresie w 185 wypadkach zginęło aż 12 osób. Należy również wskazać, że w latach 2017-2019 ustanowiono na stałe patrole Wydziału Ruchu Drogowego przy siedzibach komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, co również wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Policjanci codziennie apelują i uprzedzają o odpowiedzialności karnej, a następnie kontrolują i wyciągają konsekwencje wobec nieodpowiedzialnych kierujących. Tylko w czerwcu funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 12 nietrzeźwych kierujących w Olsztynie i 34 w powiecie olsztyńskim, z czego w 42 przypadkach to mężczyźni wsiedli za kierownicę pojazdów „na podwójnym gazie”. Natomiast „niechlubnym rekordzistą” okazał się 30-latek, który postanowił wybrać się w podróż mając 3,7 promili alkoholu i gdyby nie to, że został w porę zauważony i zatrzymany przez policjantów, mógłby doprowadzić do tragedii na drodze.

— Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym — mówi Andrzej Jurkun, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz i wysoka grzywna.

W I półroczu 2020 roku policjanci na drogach Olsztyna i powiatu zatrzymali 145 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanych o ponad 50 km/h. Wszyscy kierowcy musieli liczyć się z utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy oraz wysokimi mandatami i punktami karnymi.

— Przypominamy, że niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz brawurowe zachowanie na drodze to najczęstsze przyczyny wypadków. Nadmierna prędkość kierowców to także zagrożenie dla innych użytkowników dróg: kierujących, pasażerów, pieszych i rowerzystów — wymienia Andrzej Jurkun.

I dodaje: — Przed nami II półrocze, a wraz z nim realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym podczas wakacji, a także dalsza służba na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo na drodze. Zadbajmy, aby za kierownicę wsiadały osoby bezwzględnie trzeźwe i wypoczęte. Przed podróżą sprawdźmy stan techniczny naszego pojazdu, poziom płynów eksploatacyjnych czy elementy wymaganego wyposażenia. Podczas jazdy dostosowujmy prędkość do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Wspólnie zadbajmy, aby każda nasza podróż zawsze zakończyła się bezpiecznym dotarciem do celu!


Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. vote #2945623 | 88.156.*.* 8 lip 2020 16:37

  Nie wiadomo dlaczego, żadnemu rządowi nie zależy na poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach,a to jest największa epidemia,która trwa od dziesięcioleci.Żaden z kandydatów na Prezydenta,też nawet się o tym nie zająknie!A tu potrzebne są natychmiastowe działania,w postaci 10-krotnego podwyższenia kwoty mandatów,wysłania policji na drogi,bo po prostu ich tam nie ma,a "Speed"to tylko ostry cień mgły ,są ale ich nie widac,konfiskata narzędzi zbrodni,w tym wypadku samochodów,bezwzględne kary więzienia dla drogowych bandytów,wysokie grzywny zaczynające się od sumy 100 tysięcy złotych,wtedy może się coś zmieni,bo inaczej wyjeżdżając na drogę,trzeba liczyc się z tym, że już nie wrócimy do domu! Polacy za granicą potrafią jeździc zgodnie z przepisami,bo wiedzą,że karay są wysokie i nieuchronne! Podobno nie podwyższa się kwoty mandatów bo Polak ma niskie dochody,a kto mu karze płacic mandaty,wystarczy kupic książkę za 20 złotych,nauczyc się przepisów ruchu drogowego,stosowac się do nich,nawet jak są głupie,a niektóre są i nikt nie wyciągnie wam nawet złotówki z kieszeni,ale rządzącym bardziej niż na bezpieczeństwie,zależy właśnie na tym by jednak wyciągac te złotówki z kieszeni obywateli,kwoty małe ale regularnie zasilają budżet państwa!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rup #2945620 | 83.9.*.* 8 lip 2020 16:25

   NBA mistrz prostej ;)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Baobab. #2945617 | 95.160.*.* 8 lip 2020 16:12

   Pewnie wg PiS, za jazdę po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających, odpowiedzialny jest Trzaskowski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)