Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

W walce z kocią bezdomnością. Trwa realizacja kolejnego projektu minionej edycji OBO

2020-07-07 16:03:38 (ost. akt: 2020-07-07 15:40:27)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Sterylizacja kotek i kastracja kotów wolno żyjących stanowią skuteczny sposób ograniczania bezdomności wśród zwierząt oraz niezbędny czynnik pozwalający zapanować nad zwiększaniem się ich populacji. Teraz jest okazja, aby zrobić to za darmo.

Zobacz także: OBO po raz ósmy. Mieszkańcy mogą składać propozycje do projektów miejskich i osiedlowych OBO po raz ósmy. Mieszkańcy mogą składać propozycje do projektów miejskich i osiedlowych
Ponad sześć i pół miliona złotych Olsztyn przeznacza na realizację Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. – To już ósma edycja działania, w którym zapraszamy...
Zobacz także: Znamy zwycięskie projekty OBO. Sprawdź, co powstanie w mieście i na twoim osiedlu! [ZDJĘCIA] Znamy zwycięskie projekty OBO. Sprawdź, co powstanie w mieście i na twoim osiedlu! [ZDJĘCIA] Poznaliśmy wyniki siódmej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem, podobnie jak przed rokiem, zwycięski okazał się projekt dotyczący stadionu...
Zobacz także: Pi(e)suary, czyli psie WC w służbie olsztyńskiej zieleni i... higieny Pi(e)suary, czyli psie WC w służbie olsztyńskiej zieleni i... higieny W parku między ulicami Żołnierską i Piłsudskiego zamontowano kilkanaście pi(e)suarów. Mają zachęcać zwierzęta do załatwiania potrzeb w wyznaczonych miejscach.
W ubiegłym roku Olsztynianie wybierali spośród 118 projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną. Można było wskazać po trzy zadania z puli miejskiej i trzy z osiedlowej. Podczas dwutygodniowego głosowania w październiku oddanych zostało niemal 56,7 tys. głosów. Ważnych było 53,5 tys. z nich.

Jednym ze zwycięskich miejskich projektów był ten dotyczący sterylizacji kotek i kastracji kotów wolno żyjących na terenie Olsztyna w 2020 roku. Uzyskał on aż 2408 głosów. Rozpoczęła się właśnie realizacja tego zadania. Zachęcamy do skorzystania z akcji, ponieważ środki finansowe na jej realizację są ograniczone (decyduje kolejność składania wniosków). Akcja sterylizacji kotek i kastracji kotów potrwa do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Miasta Olsztyna br. ze środków przeznaczonych na OBO, ale nie później, niż do 18 listopada 2020 roku.

— Kwota na to zadanie ujęte w OBO to 50 tys. złotych. Do dzisiaj wydano 8 skierowań do lecznicy, łącznie na 61 kotów. Ile z tego już zrealizowano jeszcze nie wiemy — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta Olsztyna. — Koszt zabiegu to: 70 zł za kastrację kota i 120 zł za sterylizację kotki. Miasto Olsztyn w 100 proc. pokrywa ten koszt. Zwierzęta celem rozróżnienia od innych będą znakowane poprzez delikatne nacięcie lewego ucha — dodaje.

Mieszkańcy Olsztyna będący opiekunami kotów wolno żyjących na terenie naszego miasta, zainteresowani wykonaniem zabiegu powinny złożyć wniosek do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna celem uzyskania skierowania do przychodni weterynaryjnej na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji kotki lub kastracji kota. Wniosek należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Olsztyna lub przesłać pocztą na adres Wydział Środowiska Urząd Miasta Olsztyna Pl. Jana Pawła II 1 ,10-101 Olsztyn.

Opiekun kotów wolno żyjących na terenie Olsztyna po otrzymaniu skierowania we własnym zakresie skontaktuje się z przychodnią weterynaryjną w celu ustalenia terminu przeprowadzenia zabiegu i dowiezie kota/kotkę w wyznaczonym terminie, a następnie odbierze zwierzę i wypuści w miejscu jego bytowania.

Zabiegi przeprowadzane będą w przychodni wyłonionej w trybie zapytania ofertowego tj. w PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ DLA MAŁYCH ZWIERZĄT DOGMED s.c. Krzysztof Lewandowski, Jerzy Ibron, 10-229 Olsztyn, al. Wojska Polskiego 46, tel. (89) 526 08 08. W celu umówienia terminu zabiegu należy skontaktować się z lekarzami weterynarii w/w przychodni.

Druki wniosku o skierowanie na zabieg sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących na terenie miasta Olsztyna są do pobrania na stronie internetowej bip Urzędu Miasta Olsztyna w zakładce Tablice ogłoszeń -> Wydział Środowiska.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w tym również mieszkańcy mogą składać swoje propozycje do projektów miejskich i osiedlowych. Wnioski do OBO 2021 można składać on-line na stronie www.glosujobo.olsztyn.eu od 7 lipca 2020 r. do 10 sierpnia 2020 r.

W Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim 2020 na realizację zwycięskich projektów przeznaczone zostało 6,4 mln złotych. W tym roku Olsztyn przeznacza rekordową kwotę - ponad sześć i pół miliona złotych.

Koty wolno żyjące - koty urodzone lub żyjące na wolności, bytujące w otoczeniu człowieka w stanie dzikim, głównie w pobliżu budynków mieszkalnych i gospodarczych. Są elementem ekosystemu, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie powinno się ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Aby ograniczyć ich populację poddaje się je zabiegom sterylizacji lub kastracji, a następnie wypuszcza w miejscu złapania, w ich naturalnym środowisku.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Madka+ #2945508 | 95.40.*.* 8 lip 2020 12:13

  Te pienadze dla matek samotnych dajta dajtaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa+ PLUS

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ALF #2945489 | 188.147.*.* 8 lip 2020 11:36

   dawać te futrzaki !

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mędrek #2945484 | 188.147.*.* 8 lip 2020 11:21

   no panie Mariusz, dawaj pan te pańskie koty !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. . #2945375 | 81.190.*.* 8 lip 2020 07:52

   A może zamiast kastrować koty niech gmina te pieniądze przeznaczy na kastracje bezdomnych dzików. Stanowią większy problem i większe zagrożenie, a "humanitarne" argumenty pasują tak samo.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Andrzej #2945191 | 31.0.*.* 7 lip 2020 18:04

    Coraz więcej jest bezdomnych ludzi, i nad tym problemem należy pochylić się w pierwszej kolejności, a nie koty. Bardzo lubię koty, ale jednak bardziej kocham ludzi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)