Praca zdalna sposobem na wypalenie zawodowe?
2020-07-07 21:29:00(ost. akt: 2020-07-07 13:44:09)
Na skutek koronakryzysu ponad 3/4 pracowników biurowych w Polsce przeszło na pracę zdalną. Większość z nich ocenia ten model pracy jako łatwy do zorganizowania i przynoszący korzyści.
Mimo że home office jest dużą pokusą do wykonywania niezwiązanych z pracą czynności, to zarówno pracownicy, jak i pracodawcy dość dobrze oceniają efektywność tego modelu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gumtree.pl przy współpracy z Randstad Polska. Blisko połowa pracowników deklaruje też, że praca zdalna może być dla nich sposobem na odciążenie psychiczne i emocjonalne, zapobiegając wypaleniu zawodowemu. Z tym problemem boryka się już co trzeci pracownik w Polsce.
Przed pandemią SARS-CoV-2 tylko 19 proc. pracowników w Polsce deklarowało, że wykonuje swoją pracę głównie w trybie zdalnym, a 29 proc. – że ma taką możliwość przez kilka dni w miesiącu. Koronawirus zmienił te statystyki. W pierwszych tygodniach marca tysiące polskich pracowników i firm niemal z dnia na dzień musiało przejść w tryb pracy zdalnej. Pod koniec kwietnia ponad 3/4 pracowników umysłowych w Polsce pracowało w tym modelu (41 proc. – wyłącznie zdalnie, a 35 proc. – w ograniczonym wymiarze czasu).
– Okres pandemii spowodował rewolucję w organizacji pracy w Polsce. To był egzamin z mobilności, który trzeba było zdać bardzo szybko. Po stronie pracodawców pojawiało się wiele wątpliwości związanych z przejściem na tryb zdalny, jak choćby kwestie dotyczące braku kontroli nad pracownikami i kosztów wprowadzania takiego modelu. Nagle w pierwszych tygodniach marca konieczne było sprawdzenie tego w praktyce i pozbycie się obaw. Pracodawcy stwierdzili, że kontrola nie jest tak konieczna, jak im się wcześniej wydawało – mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy.
Jak wynika z badania zdecydowana większość (69 proc.) Polaków pracujących zdalnie ocenia ten sposób pracy jako łatwy lub bardzo łatwy do zorganizowania. Częściej deklarują to mężczyźni (74 proc.) niż kobiety (65 proc.). Z pracą zdalną lepiej poradzili sobie też ci pracownicy, którzy mieli z nią doświadczenia jeszcze sprzed okresu pandemii (75 proc.)
Aż 7 na 10 pracowników zdalnych wskazuje, że ich szefowie kontaktują się z nimi po godzinach pracy, przy czym w przypadku co trzeciego ma to miejsce regularnie. Prawie co piąty wskazuje, że powodem nadgodzin są problemy ze skonsultowaniem tematów z przełożonym czy współpracownikami, a co dziesiąty uważa, że to efekt zlecania zbyt dużej liczby zadań przez przełożonych. Zwykle jednak przyczyną jest wykonywanie dodatkowych, niezwiązanych z pracą czynności (46 proc.) i zbyt długie przerwy (30 proc.). Ogólnie do przekraczania standardowych godzin pracy przyznaje się ponad 2/3 osób pracujących zdalnie. Najczęściej zdarza się to w małych firmach (77 proc.), najrzadziej w dużych przedsiębiorstwach.
Jako istotne korzyści home office’u Polacy wymieniają elastyczne godziny pracy, oszczędności związane z dojazdem do biura czy możliwość pracy w dowolnym miejscu. Eksperci zwracają uwagę, że może ona być także sposobem na wypalenie zawodowe.
W tej chwili aż 1/3 pracowników umysłowych w Polsce deklaruje, że boryka się z wypaleniem zawodowym.
opr. bar, mat. newseria.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
kun #2945662 | 88.156.*.* 8 lip 2020 18:02
Dziwię się wynikom. On, ona, dwójka dzieci. Wszyscy w swoich pokojach. Wtedy zdalna praca jest do zniesienia. Tymczasem polska rzeczywistość to dzieci w kuchni lub salonie, a obok rodzice. Cztery komputery to już problem. Doskonale słychać to na niezliczonych telekonferencjach. Internet wifi w blokach też nie daje rady. Człowiek tęskni za biurem i kontaktem na żywo.
odpowiedz na ten komentarz
Ferdek #2945571 | 188.147.*.* 8 lip 2020 14:48
praca to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu
odpowiedz na ten komentarz
emtec #2945364 | 213.184.*.* 8 lip 2020 07:09
proponuje każdemu; kto lubi zdalnie pracować dorzucić jeszcze dzieci złobkowo/ przedszkolne. Po dwóch tygodniach marzyłem aby wrócić do pracy
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
mm #2945338 | 89.228.*.* 8 lip 2020 00:19
praca w domu to nie to. Początkowo wydaje sie atrakcyjną alternatywą, ale póxniej człowiek żałuje. dom kojarzy sie z pracą. wolę iść do pracy w biurze niz robić w domu. Ale jeżeli ludziom pasuje to pracodawcy nie potzebują tyle powierzchni biurowych. nie ma co wynajmować biurowców i ich budować. Kasa zaoszczędzona a ludzie niech tyrają w domu
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Dariusz #2945277 | 79.190.*.* 7 lip 2020 21:42
Skutek domowego lenistwa, po 12 tym skończą się wakacje i pozostanie smutna rzeczywistość a w zasadzie głównie zwolnienia a wtedy cudownie wypalenie przeminie i chęć do pracy powróci
Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)