Imprezowe lato na Warmii i Mazurach [NIE PRZEGAP]

2020-07-05 17:13:00(ost. akt: 2020-07-03 18:10:00)

Autor zdjęcia: freepik

Koronawirus mocno ograniczył bogate zwykle lato artystyczne na Warmii i Mazurach. Może nie będzie hucznie, ale na pewno ciekawie. Zobaczcie, co się będzie działo!

OLSZTYN

W wakacje Olsztyn znowu tętni życiem. Dba o to Olsztyńskie Lato Artystyczne. Tradycyjnie nnie zabraknie gwiazd, chociaż hasłem przewodnim tegorocznej edycji tej imprezy jest stawiające na lokalność „Miasto jest Wasze”.

W amfiteatrze zagrają m.in. Shannon, Łydka Grubasa, Julia Marcell, Big Day, Vader Król, Sorry Boys i Bitamina, a rozśmieszą nas gwiazdy dobrego humoru. I tak:
- 10 lipca w amfiteatrze wystąpi Kabaret Młodych Panów
- 3 sierpnia — Kabaret Moralnego Niepokoju.

24-26 lipca — Dni Olsztyna (bez Jarmarku Jakubowego). Zagrają Czerwony Tulipan, Brylanty & Bażanty oraz Enej z nowym folkowym repertuarem i Czyści jak Łza. Imprezę zwieńczy recital satyryczny Andrzeja Grabowskiego z zespołem Cedury.

Odbędzie się również Fest Muza, jedyny konkurs młodych kapel w Polsce. Z programu nie znikną również koncerty organowe w ciekawszej formule. Podstawowemu instrumentowi będą towarzyszyć inne sekcje. To wydarzenie się rozrośnie. Będzie można też cieszyć się projektami Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego: Starówka — Muzyczne Miejsce Olsztyna, Bluesowe Ósemki i Szanty nad Łyną.

MRĄGOWO

3-5 lipca — tymCzosem w Mrągowie (zamiast Dni Mrągowa); na pl. Unii Europejskiej wystąpią m.in. 2+1, Budka Band i Reggaeside
18 lipca — 5. Jubileuszowy Festiwal Operowy Belcanto, amfiteatr nad Czosem
24-26 lipca — 39. Piknik Country & Folk, amfiteatr nad Czosem; wystąpią m.in. Kwiat Jabłoni, Babsztyl, Lonstar Band, IRA
14-15 sierpnia — Festiwal Weselnych Przebojów, amfiteatr nad Czosem; wystąpią m.in. Zenon Martyniuk & Akcent, Boys, Czerwone Gitary, Elektryczne Gitary, Wawele, Classic

NOWE MIASTO LUBAWSKIE

Największa plenerowa impreza w Nowym Mieście — Dni Nowego Miasta i Szynaka Day w tym roku się nie odbędą.
Podobnie jest w innych gminach powiatu nowomiejskiego. W Mszanowie nie odbędzie się Bratiańska Noc Kabaretowa. Nie będzie Dni Kurzętnika , również sztandarowa impreza letnia w Biskupcu — Festiwal Smaków — musi poczekać na przyszły rok.

Organizowane będą tylko mniejsze imprezy. I tak:

14-16 sierpnia — Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne Gryf organizuje III Zlot Detektorystów pod hasłem: Tropem Wojsk Napoleońskich. Wszystkich sympatyków organizatorzy zapraszają do Harcerskiej Bazy Obozowej w Gaju.

10 lipca — Gminny Ośrodek Kultury w Kurzętniku, organizuje kino plenerowe. Organizatorzy zapraszają do amfiteatr w Kurzętniku. W przypadku złej pogody, seans odbędzie się w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły. Start godzina 21:30.

11-12 lipca — po raz pierwszy Nowe Miasto Lubawskie odwiedzi Liga FoodTrucków. Przyjadą najlepsze mobilne restauracje z całej Polski. Zlot FoodTrucków odbędzie się na boisku przy Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim

11 lipca — planowany jest również II Zlot Motocyklowy w Mrocznie (gm. Grodziczno).

LUBAWA

Największa plenerowa impreza w Lubawie, najbardziej wyczekiwana i gromadząca największą publiczność, czyli Dni Lubawy, w tym roku się nie odbędą.

Warsztaty dla muzyków Soundela 2020 — w tym roku w formie wakacyjnych spotkań online! Od 7 lipca odbędzie się 12 spotkań warsztatowych online z 12 wykładowcami. Jak co roku do współpracy zaproszone zostały znane i cenione osoby ze świata muzyki i show-biznesu: Jacek Królik (gitara), Natalia Niemen (wokal), Monika Malec (wokal), Ola Królik (wokal), Robert Szewczuga (gitara basowa), Bartek Królik (produkcja muzyczna), Wojciech Deręgowski (perkusja), Maciek Gołyźniak (perkusja), Tomasz Kałwak (instr. klawiszowe), Maciej Mąka (gitara), Wojtek Olszak (studio, produkcja muzyczna), Adam Sztaba (gość specjalny).

ELBLĄG

11 lipca — Jazzbląg
Impreza mająca już wieloletnią tradycję. Tym razem przed publicznością wystąpią Emil Misz Sonic Syndicate, LXMP, High Definition Quartet. Nie zabraknie też miejsca na jam session.

5 i 19 lipca oraz 2 i 16 sierpnia — Śniadania na trawie
Imprezy odbywają się na trawniku Galerii El w godz. 10-14 i są połączeniem sztuki wizualnej, muzyki i kulinariów. Na spotkaniach nie zabraknie interesujących gości i ciekawych rozmów.

GIŻYCKO

To pierwsze od lat lato bez kultowych szant, głośnego Mazury Hip Hop Festiwal i innych sztandarowych imprez.

Odbywająca się w giżyckiej twierdzy Operacja Boyen ma swoje wierne grono miłośników. Z całej imprezy miasto nie rezygnuje, choć będzie wyglądała inaczej niż zwykle. Zabraknie widowiskowej inscenizacji obrony twierdzy zaatakowanej przez wojska rosyjskie w czasie I wojny światowej, a także uroczystej defilady ulicami miasta.

Giżyckie Centrum Kultury zadba jednak w tym czasie — 6-9 sierpnia — o inne atrakcje. Będzie giełda militariów, jarmark, pokazy konne w wykonaniu grupy Tarpan, artystyczne warsztaty ekologicznie, koncert zespołu Small Band oraz pokaz fajerwerkowy, dioramy historyczne z udziałem rekonstruktorów z całej Polski i pieczenie sękacza.

W tym roku nie odbędą się Mazury Airshow. Zamiast tego organizatorzy zapraszają na XXII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Odbędzie się 29 lipca-2 sierpnia lub 5-9 sierpnia. Ostateczna decyzja zapadnie po konsultacji z partnerami i władzami samorządowymi.

OSTRÓDA

Nie odbędą się największe imprezy: Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej i Ostróda Reggae Festival. Mieszkańcy i turyści będą mogli bawić się bardziej kameralnie.

W każdy wakacyjny weekend odbywać się będą koncerty na molo. Tam może się im przysłuchiwać 150 osób — należy do największych na Warmii i Mazurach, a pozostali uczestnicy będą mogli chłonąć muzykę, odpoczywając na bulwarze nad Jeziorem Drwęckiem.

5 lipca — Wakacyjna Trasa Dwójki — koncert w amfiteatrze. Telebimy zostaną ustawione w stronę jeziora; dzięki temu będzie można „z wody” słuchać i oglądać występy artystów na scenie amfiteatru.
10-12 lipca — Reggae na molo — to zamiast Ostródzkiego Festiwalu Reggae

IŁAWA

Cykl „Muzyka w mieście” — w piątki i soboty przy galerii handlowej. Będzie można posłuchać różnych gatunków muzycznych.
4 lipca, godz. 19, amfiteatr — koncert „Tribute to Sting”, Anna Rosochacka z zespołem
11 i 12 lipca — Dni Iławy; wkrótce poznamy wykonawców
18 lipca — Legendy motoryzacji w Iławie; godz. 17, amfiteatr — koncert zespołu Blues Station
25 lipca, godz.19, amfiteatr — koncert zespołów: Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni
26 lipca, godz.19, amfiteatr — koncert Nicka Sinclaira
1 sierpnia, amfiteatr — Szanty

Najważniejszym wydarzeniem sierpnia będzie Preludium do 50. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota tarka”. Będzie to „wstęp” do przyszłorocznej edycji. Koncerty odbędą się 7, 8, 9 sierpnia w amfiteatrze.

22 sierpnia, godz.19, amfiteatr — Czesław Mozil
23 sierpnia, godz. 18, Kinoteatr „Pasja” — Spektakl teatralny: „Cudowna Terapia” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej, Dariusza Kordka, Artura Pontka
29 sierpnia, amfiteatr — Muzyczne Zakończenie Wakacji: Luxtorpeda

SZCZYTNO

Zostały odwołane jubileuszowe 30. Dni i Noce Szczytna. W powiecie — nie odbędą się m.in. dożynki, Grzybowanie i biesiada „Dzik kontra świnia”.
W Szczytnie planowane są jedynie kameralne koncerty lokalnych artystów oraz seanse kina plenerowego.

EŁK

Kalendarz letnich imprez w Ełku w tym roku będzie skromniejszy niż w latach poprzednich. Dokładny program nie jest jeszcze znamy, ale znamy już kilka konkretnych dat:

12 lipca — na Jeziorze Ełckim odbędzie się Aqua Fiesta. To połączenie maratonu kajakowego — długość trasy wynosi 5 kilometrów, i maratonu pływackiego — 2,8 kilometra
16-18 lipca — XIII edycja Mazurskich Zawodów Balonowych
15-16 sierpnia — etap ogólnopolskiego cyklu wyścigów rowerowych Mazovia MTB. Impreza jest organizowana przez związanego z Ełkiem Cezarego Zamanę
22-23 sierpnia — Runmageddon

To nie wszystkie wydarzenia tego lata. Ustalane są nowe terminy koncertów, które zostały zaplanowane jeszcze przed pandemią. Wiadomo już, że:

19 września — koncert Pidżama Porno
4 października — koncert Darii Zawiałow.

GOŁDAP

12 lipca — dziesiąta edycja Święta Jajka, która odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Leśny Zakątek nad Jeziorem Gołdap
2 sierpnia — Kartaczewo 2020; do Gołdapi zjadą miłośnicy regionalnej potrawy z ziemniaka
8 sierpnia — zawody strongmanów
9 sierpnia — Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Będzie to 25. edycja jedynego takiego wydarzenia w Europie i — drugiego po Japonii — na świecie. Impreza odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Leśny Zakątek nad jeziorem Gołdap.
22 sierpnia — VII Letni Bieg Jaćwingów na rolkach i nartorolkach
29 sierpnia — zaplanowano półmaraton Gusiew-Gołdap

OLECKO

Na tegoroczne lato, jeszcze przed epidemią, zaplanowano wiele atrakcyjnych wydarzeń. Chodzi m.in. o planowane na koniec lipca obchody 460-lecia Olecka połączone z XXVII Przystankiem Olecko, XXIII Mazurskie Spotkania z Folklorem planowane na przełom lipca i sierpnia, VI Oleckie Święto Mleka i Miodu czy Olecko Active Festiwal, który miał się odbyć w połowie sierpnia. Na razie wszystkie te imprezy widnieją w tegorocznym kalendarzu imprez. Czekamy na szczegóły związane z ich organizacją.

LIDZBARK WARMIŃSKI

Jeszcze nie wiadomo, czy odbędą się Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. Orgnizatorzy chcieliby zorganizować je w jakiejś formie, tak jak i wrócić we wrześniu do rekonstrukcji Bitwy pod Heilsbergiem.

26-28 czerwca — trzecia edycja Festiwalu Kina Niezależnego
26 lipca-2 sierpnia — warsztaty muzyczne poświęcone historycznym interpretacjom dzieł dawnych mistrzów

W zamku otwarto nową wystawę „Heilsberg, miasto jak sen. Wystawa fotografii z lat 1888-1939”. Zdjęcia można oglądać do 25 października.

Swoim rytmem pracuje też Oranżeria Kultury, w której zaplanowano na całe lato środowe spotkania literacko-kreatywne dla całych rodzin, czwartkowe koncerty kameralne i spotkania autorskie oraz piątkowe wycieczki po Lidzbarku Warmińskim z przewodnikiem. W planach jest też Festiwal książki i ilustracji dla dzieci dużych i małych oraz wystawy w minigalerii, m.in. prac Józefa Wilkonia.

Varmia Musica Academia odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. Do Lidzbarka Warmińskiego przyjadą wyjątkowi muzycy, którzy swoją wiedzę i artystyczne poszukiwania łączą z aktywną karierą sceniczną i estradową. Oprócz warsztatów artyści zaprezentują się lidzbarskiej publiczności podczas koncertów w malowniczych lokalizacjach miasta.

NIDZICA

Wakacje to czas wielu imprez, zwłaszcza plenerowych. Niestety w tym roku większość z nich się nie odbędzie. Odwołane zostały też dożynki we wszystkich gminach powiatu nidzickiego, Dni Nidzicy i wiele innych.

Janowiec Kościelny:
21 sierpnia, gmina — letnie kino plenerowe

Janowo
27 czerwca, godz. 19 — koncert zespołu Babsztyl
22 sierpnia — plenerowe kino letnie
28 sierpnia — koncert zespołu SolidRock Tribute tu DireStraits z Olsztynka.

Nidzica
28 czerwca — finał Zamkowego Maratonu Rockowego, który odbędzie się online.
3 lipca, godz. 21 — na dziedzińcu zamkowym wystąpi Jerzy Małek Quartet; to część Cyklicznych Koncertów Muzycznych.
Około 10 lipca nad nidzickim jeziorkiem odbędzie się koncert nidzickich muzyków z zespołu Akumetric.

Nidzickie PomysLove Podwórko przygotowuje w czasie wakacji 2 imprezy:

1. „Z sąsiadem się sadzi i siedzi — tworzymy ogród społeczny w Nidzicy”. Ogród społeczny to miejsce, w którym mieszkańcy bloku mogą aktywnie lub biernie spędzać wolny czas, uprawiając rośliny jadalne oraz zioła. Będzie to pierwszy taki w mieście i okolicy ogród społeczny, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy bloku nr 1 przy ul. Ogrodowej oraz ich znajomi i rodzina.

2 „up CYC ling — na zielono!”. Wszystko będzie się kręciło wokół szeroko pojętego upcyklingu. Chcemy przybliżyć społeczeństwu to „dziwne” pojęcie, a w zasadzie uzmysłowić, że upcykling jest często obecny w naszym codziennym życiu. Przy okazji odbędzie się również pokaz mody ekologicznej, wietrzenie szaf oraz szereg innych zielonych i proekologicznych działań.

PISZ

Dni Pisza zostały przełożone na inny termin, prawdopodobnie na 20-22 sierpnia. Na scenie pojawi się wiele gwiazd. Wstąpią m.in. Ewelina Lisowska, Defis, Dejw i zespół Reggaeside.
Ważą się też losy imprezy, na którą czekają fani hip hopu. Chodzi o reaktywowaną kilka lat temu imprezę Hip-Hop Pisz 2020. Na dziś termin wydarzenia to przełom lipca i sierpnia.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. madzia #2945413 | 80.50.*.* 8 lip 2020 09:03

  bardzo dobrze, że nie ma tych imprez - jest cicho i spokojnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. jaja #2944428 | 79.187.*.* 6 lip 2020 09:04

  "W wakacje Olsztyn znowu tętni życiem. Dba o to Olsztyńskie Lato Artystyczne." ..hahahaha.... To żart Prima Aprilisowy czy co??? Tętnią życiem to już poranne korki. Co roku to same goowno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Janosik #2944377 | 88.156.*.* 5 lip 2020 23:57

  Chyba jakiś żart z tym tętnieniem życia..... Jakie gwiazdy? Jak co roku totalna porażka kpina i wstyd. Tak samo Dni Olsztyna wiocha i wiocha. A Dlaczego ludzie od promocji miasta nie zrobili nic a nic by taka impreza Koncertowa trasa Dwójki była w Olsztynie a nie znowu w Ostródzie. Na lotnisku wjeżdżając autami pod scenę i z auta uczestniczyć w koncercie, ciekawa sprawa. Tak było teraz w Nowym Targu na tej trasie koncertowej. Siedzicie na dupach w ratuszu i nic nie robicie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Wieśniak z Olsztyna #2944353 | 188.147.*.* 5 lip 2020 22:30

  Artystyczne lato w Olsztynie=gorzej być nie mogło

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. jaro #2944336 | 176.97.*.* 5 lip 2020 21:46

  W Bartoszycach jak zwykle nic się nie dziaje, a miał być boom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)