"Miasto jest Wasze", czyli MOK na lato

2020-07-02 17:54:43(ost. akt: 2020-07-02 17:56:04)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

Miejski Ośrodek Kultury przedstawił letnie propozycje zbliżającego się sezonu. Olsztynianie oraz goście, którzy zdecydują się odwiedzić nasze miasto, mogą spodziewać się przede wszystkim lokalnej oferty.
Długo nie było wiadomo, w jakim kształcie i czy w ogóle dane będzie MOK-owi zrealizować letni program artystyczny. Władze instytucji przygotowały cztery scenariusze, jakie mogły być realizowane w zależności od sytuacji epidemiologicznej. We wtorek (9 czerwca) poznaliśmy program, jaki Miejski Ośrodek Kultury chciałby zaprezentować widzom.
- Dynamika, zmienność, plastyczność to słowa, które towarzyszyły nam praktycznie od początku prac - mówi dyrektor olsztyńskiego MOK-u, Mariusz Sieniewicz. - Nasze pomysły, jakie symulowaliśmy w tym czasie, raz po raz padały. Ale wszyscy wiedzieliśmy, że musi nadejść taki moment przesilenia. Trzy tygodnie temu podjęliśmy strategiczną decyzję, że ruszamy w świat. A to przede wszystkim z odpowiedzialności o to, żeby Olsztyn nie umarł, żeby Stare Miasto nie umarło.
Choć kulturalne lato w Olsztynie być może nie będzie mieć aż takiego rozmachu, jak w latach poprzednich, to nie zabraknie interesujących propozycji koncertowych, teatralnych, animacyjnych. Wszystko pod hasłem "Miasto jest Wasze". To sygnał skierowany zarówno do mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, jak i lokalnych twórców.

- Pandemiczna sytuacja jest doskonałą okazją, by dokonać prezentacji olsztyńskiej kultury i sztuki - przyznaje Mariusz Sieniewicz. - Oczywiście nie będziemy prezentować tylko lokalnych twórców, ale będzie ich całkiem sporo.
Jednym z koncertowych hitów lata będzie inauguracja trasy promującej nowy album gwiazdy światowego death metalu, zespołu Vader (28 sierpnia). Latem wystąpią także m.in. Shannon (4 lipca), Łydka Grubasa (11 lipca) czy Julia Marcel (8 sierpnia). Poza tym to w Olsztynie odbędzie się jedyny festiwal, jaki oparł się pandemii, czyli finał konkursu Fest Muza (9 sierpnia).
- Na przykładzie koncertów chyba najbardziej widać wcielenie tej idei "Miasto jest Wasze" - mówi Monika Wasiniewska z MOK-u. - Zrezygnowaliśmy z ogromnych form festiwalowych, nie ma przedsięwzięć pełnych przepychu. Stawiamy na naszych lokalnych wykonawców, ale także artystów z kraju. Jednak w formie bardziej kameralnej.

Latem nie zabraknie kina plenerowego, będą przedstawienia teatralne w miejskiej przestrzeni, oryginalne wystawy, pojawią się znane kabarety. XLII raz odbędą się Olsztyńskie Koncerty Organowe. Nie może tez oczywiście zabraknąć Dni Olsztyna (24-26 lipca), podczas których 35-lecie obchodzić będzie Czerwony Tulipan, a na scenie pojawią się też m.in. Enej, Czyści jak łza oraz Andrzej Grabowski z formacją Cedury.
- Jedną z zauważalnych różnic w porównaniu z poprzednimi latami będzie brak Jarmarku Jakubowego - przyznaje Piotr Podgórski z biura festiwalowego. - Natomiast mamy nadzieję, że zrekompensujemy te wszelkie obostrzenia ofertą artystyczną.
Podczas tegorocznego lata realizowane będą trzy zadania, które zyskały uznanie podczas głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. To doskonale znany z poprzednich lat cykl koncertów "Starówka - muzyczne miejsce Olsztyna", a także "Bluesowe ósemki" oraz "Szanty nad Łyną".

Wśród nieoczywistych nowości pojawi się oryginalna wystawa w Parku Centralnym "Park kontroli dystansu". Interaktywnym rzeźbom i instalacjom koncentrującym się wokół "życia-wiadomo-po-czym" towarzyszyć będą działania animacyjne. Innym przedsięwzięciem będzie "Ogród Rodziewiczówny". Już powstająca przy udziale mieszkańców oryginalna przestrzeń kulturalno-rozrywkowa.
- Społeczny, wspólnotowy ogród już powstaje w pobliżu Spichlerzu MOK - Patrycja Bałabańska z MOK-u. - Takie ogrody, które powstają w Polsce i na całym świecie odnoszą się do pierwotnych haseł wspólnotowości, bycia razem, dobra wspólnego. Nasz ogród też ma tak wyglądać, ma powstać z mieszkańcami i dla mieszkańców. W tym miejscu później będziemy się spotykać, ażeby go uprawiać, ale też dyskutować ze sobą, spotykać się, realizować w nim wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Podczas tegorocznego lata mnóstwo wydarzeń będzie bezpłatnych. Jedynie występy w amfiteatrze będą biletowane (20-30 złotych).
[poznaj ramowy plan wydarzeń kulturalnych Olsztyna w lipcu i sierpniu] [strona Miejskiego Ośrodka Kultury]