Sezon wakacyjny na naszych plażach

2020-07-16 08:00:00 (ost. akt: 2020-07-15 14:29:16)
Plaża w Rybnie

Plaża w Rybnie

Autor zdjęcia: UG Rybno

Zaczęły się wakacje, czyli czas odpoczynku dla uczniów. Z powodu pandemii tegoroczne wakacje będą inne niż zwykle. Pobyt nad jeziorem, w domu wypoczynkowym musi być dostosowany do obostrzeń sanitarnych.
W naszym powiecie mamy kąpieliska w Lidzbarku i nad Zalewem Ruda oraz miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w Rybnie. Jak poinformowała nas Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Działdowie woda w tych miejscach jest zdatna do kąpieli.

— W sobotę (4 lipca) rozpoczął się sezon kąpielowy nad jeziorem Zarybinek w Rybnie. Miejsce wykorzystywane do kąpieli czynne będzie codziennie w godzinach 10:00-18:00, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą wykwalifikowani ratownicy WOPR. Podobnie jak w latach poprzednich można będzie korzystać z wodnego placu zabaw. Wszystkim osobom zamierzającym korzystać z kąpieli przypominamy o przestrzeganiu zaleceń przygotowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny – poinformowali pracownicy Urzędu Gminy w Rybnie.

Ogromną popularnością cieszy się plaża miejska w Lidzbarku. 200 miejsc parkingowych jest pozajmowane od początku sezonu w każdy weekend.

– Atutem naszej plaży są zjeżdżalnie: mała - rodzinna zjeżdżalnia dla młodszych i duża – o długości 73 metrów. W okolicy nie znajdziemy takich zjeżdżalni. Nasza plaża jest corocznie strzeżona przez ratowników, korzystający z uroku naszego jeziora mogą czuć się bezpiecznie. Codziennie kąpiących pilnuje czworo ratowników, w weekendy, gdy ludzi jest więcej, jest również więcej ratowników. Atrakcją plaży miejskiej jest też dziecięcy, posiadający 9 stacji park linowy. Na plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego takiego jak rowery wodne, kajaki – są one dezynfekowane przez pracowników. Na wejściach do plaży, a mamy ich trzy, są tabliczki informacyjne, regulujące jak zachowywać się na plaży w czasie pandemii. Każdy, kto wchodzi na plażę powinien się z nim zapoznać. Przy głównym wejściu i w toaletach umiejscowiony jest płyn do dezynfekcji rąk. Każdy, kto wchodzi na teren plaży ma obowiązek zdezynfekować ręce. W takie płyny wyposażeni są również pracownicy na plaży – mówił dyrektor MOSiR w Lidzbarku Welskim Krzysztof Kopowski.

W czasie pandemii, zgodnie z zaleceniami, stanowiska pracy ratowników powinny być higieniczne i czyste, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych oraz sprzętu ratowniczego każdorazowo po interwencji, który należy starannie umyć i poddać dezynfekcji środkiem wirusobójczym. Dezynfekowane są także wspólne toalety. Należy zapewnić ratownikom środki ochrony indywidualnej (np. maseczki, rękawiczki jednorazowe) oraz płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (min. 60%). Personel obecny na terenie kąpieliska podczas przemieszczania się po jego terenie i prac porządkowych powinien przestrzegać zasady dystansu społecznego lub w przypadku braku możliwości jego zachowania, stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa podczas sprzątania i dezynfekcji powierzchni. Osoby korzystające z kąpielisk powinny zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących. Powinno się unikać zatłoczonych plaż, zgromadzeń na terenie kąpieliska. Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny). Zalecana się szczególna dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku. Z kąpielisk nie powinny korzystać osoby, które źle się czują, mają podwyższona temperaturę oraz objawy sugerujące chorobę zakaźną.