TikTok, czyli dziecko to kto?

2020-06-26 17:06:02(ost. akt: 2020-06-26 13:41:56)

Autor zdjęcia: Pixabay

„Zatęsknimy jeszcze za cenzurą” — przestrzega socjolog i pedagog dr Jakub Andrzejczak, obserwując to, co niektórzy rodzice gotowi są swoim dzieciom zrobić na oczach milionów internautów. „To naruszanie więzi dla lajków” — pisze z kolei psycholożka Agnieszka Biela.
TikTok jest coraz popularniejszym medium społecznościowym, ale dla wielu osób jest też wciąż nierozpoznanym gruntem. Tymczasem tym, co jest dla niego typowe, jest zamieszczanie bardzo krótkich (trwających około 60 sekund) nagrań wideo. Platforma ta jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi i przez nich też chyba lepiej rozumiana.

Nie oznacza to jednak, że nie korzystają z niej dorośli. I nie oznacza, niestety, że korzystając, robią to tylko w mądry sposób. Dr Jakub Andrzejczak, profesor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej zauważył jednak ostatnio na TikToku pewną modę, która go zaniepokoiła. Chodzi o nagrania rodziców i opiekunów, którzy na TikToku pokazują moment, w którym małe dziecko, zupełnie nieprzygotowane na to, co się wydarzy, jest przez nich oblewane wodą. Nie trzeba chyba dodawać, że takie dziecko, siedzące w poczuciu komfortu przed kamerą na kolanach bliskiej mu osoby, czy przebywające po prostu obok rodzica, jest ogromnie zaskoczone. Najmłodsze z nich płaczą, niemowlaki wykrzywiają usta w grymasie nieszczęścia...

„W 2008 roku, w swojej pracy doktorskiej pisałem, że w świecie wirtualnym każdy może być twórcą, każdy może być równy, każdy może być wolny. Dzisiaj się tego wstydzę” — napisał dr Jakub Andrzejczak, udostępniając wspomniane wideo na swoim profilu facebookowym. I dodał: „Wolność, przed którą nie kroczy rozum, jest tylko kolejną formą zniewolenia”.

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykuły. Cały możecie przeczytać w piątkowym (26 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Beata #2939877 | 188.147.*.* 26 cze 2020 18:20

    Tik-Tok chwalą sobie szczególnie matki-polki, które nie mają pomysłów i cierpliwości na inne spędzenie czasu ze swoimi dziećmi. Sama widzę, jak taka jedna "mamusia" organizuje czas sobie z jakimś gachem, zamiast zająć się dziećmi. A jedno z nich nosi już denka na nosie. Dzieci ojca mieś nie mogą, bo mamusia im nie pozwoli pójść do niego, na złość jemu krzywdę robi dzieciom. Dramat!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz