Eksperci od niezwykłych operacji

2020-06-26 10:41:34(ost. akt: 2020-06-26 11:17:53)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Rafał Szarejko

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie to szpital na miarę XXI wieku. A jego dumą jest supernowoczesny Oddział Chirurgii Szczękowej, gdzie leczą się pacjenci z całej Polski. Zespół kierowany przez dr Annę Bromirską-Małyszko przeprowadza zabiegi operacyjne na światowym poziomie. W czerwcu eksperci od niezwykłych operacji obchodzą 35-lecie istnienia.
Wielospecjalistyczne, kompleksowe leczenie urazów twarzoczaszki, chirurgiczne leczenie wad szczękowo-twarzowych, nowoczesne zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie twarzoczaszki czy onkologia szczękowo-twarzowa to tylko niektóre z zadań Oddziału Chirurgii Szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Rocznie wykonuje się tu około 350 dużych zabiegów operacyjnych. Lekarze udzielają również ponad 2200 specjalistycznych porad i konsultacji kilkudziesięciu przypadków z innych oddziałów z całego kraju. W skrócie można powiedzieć, że oddział zajmuje się kompleksowym leczeniem wszystkich chorób w obrębie twarzoczaszki u pacjentów dorosłych i robi to na najwyższym, światowym poziomie.

Oddział Chirurgii Szczękowej otwarto 2 czerwca 1985 roku. W tym roku eksperci od niezwykłych operacji obchodzą 35-lecie swojego istnienia. — Gratuluję Państwu wytrwałości, wiedzy, umiejętności i zaangażowania w pracę. Oddział Chirurgii Szczękowej poprzez swoje osiągnięcia jest znany w całej Polsce. Jestem dumna, że taki oddział znajduje się w naszej strukturze — mówiła podczas obchodzonych w czerwcu urodzin oddziału dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.

Pierwszym ordynatorem oddziału został lek. stom. Sławomir Szymański. Od 1993 roku oddziałem kierował lek. stom. Leszek Dudziński, a od 1 października 2010 roku szefostwo objęła dr Anna Bromirska-Małyszko. Właśnie ten moment uważa się za przełomowy nie tylko w historii oddziału, ale również chirurgii szczękowo-twarzowej w Polsce. — Chirurgia szczękowa to specjalizacja, w którą trzeba zainwestować dużo czasu i pieniędzy. Wymaga wszechstronnej wiedzy i ustawicznego pogłębiania swoich umiejętności. Dr Anna Bromirska-Małyszko, Koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowej posiada doskonałe przygotowanie teoretyczne i praktyczne w prowadzeniu i operowaniu w zakresie traumatologii, onkologii i wad szczękowo-zgryzowych — podkreśla dyrektor szpitala.

Dr Anna Bromirska-Małyszko po raz pierwszy została nazwana ekspertką od niezwykłych operacji 8 października 2011 roku, kiedy podjęła się pierwszej w Polsce skomplikowanej operacji obustronnego wszczepienia implantów skroniowo-żuchwowych. Pierwszą pacjentką była 23-letnia Justyna, która od dzieciństwa - na skutek urazu okołoporodowego - miała nieruchomą żuchwę.

Następnie, 11 i 12 grudnia 2013 roku, zespoły lekarskie pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej-Małyszko przeprowadziły dwie nowoczesne operacje rekonstrukcyjne twarzy, z przeszczepem z kości strzałkowej na mikrozespoleniach naczyniowych.

5 grudnia 2016 roku dr Anna Bromirska-Małyszko wraz z dziesięcioosobowym zespołem przeprowadziła kolejną spektakularną operację. Tym razem specjaliści uratowali życie 21-letniemu mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który miał guza miejscowo złośliwego w żuchwie. Pierwszy raz w Polsce dr Anna Bromirska-Małyszko dokonała jednoczasowego przeszczepu mikrochirurgicznego i wszczepienia pacjentowi indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. W czasie jednego zabiegu wykorzystano kilka innowacyjnych rozwiązań.

22 stycznia 2019 roku zespół kierowany przez dr Annę Bromirską-Małyszko wykonał kolejny światowej klasy zabieg chirurgii szczękowej. Olsztyńscy eksperci pomogli 52-letniej mieszkance miejscowości Ryki na Lubelszczyźnie. Operacja polegała na jednoczasowej i kompleksowej rekonstrukcji ubytku połowiczego twarzy powstałego po przebytym leczeniu radykalnym nowotworu głowy. Do rekonstrukcji wykorzystano m.in. części kości strzałkowej pobrane od pacjentki. Tak skomplikowana operacja, składająca się z trzech etapów, została w Polsce przeprowadzona po raz pierwszy. Trwała około 9,5 godziny.

To tylko niektóre i najbardziej przełomowe ze spektakularnych operacji Oddziału Chirurgii Szczękowej. Specjaliści nie spoczywają na laurach. Wykonując skomplikowane operacje twarzy zespół medyczny daje szansę pacjentom na nowe, normalne życie. — Pomoc chorym traktuje nie tylko jako zawód, ale także jako pasję i największe hobby. Wyzwania, których się podejmowaliśmy, były - delikatnie rzecz ujmując - trudne. Tym bardziej cieszę się i mam satysfakcję, że im podołaliśmy — powiedziała Anna Bromirska-Małyszko. — Zawsze, kiedy podejmujemy się tak skomplikowanego zabiegu, jesteśmy dobrej myśli. To ogromny wysiłek, który podejmuje cały zespół. Tuż po operacji obiecuję sobie, że robię to ostatni raz. Przyjeżdża jednak kolejny potrzebujący pomocy pacjent i znów podejmuję wyzwanie — dodaje.

W związku z 35-leciem Oddziału Chirurgii Szczękowej dyrekcja szpitala wyróżniła i nagrodziła koordynatorkę oddziału lek. med. Annę Bromirską-Małyszko oraz pielęgniarkę oddziałową Wiesławę Kowalewską, a także pielęgniarki: Ewę Franke, Adrianę Grabowską i Annę Narkiewicz-Mróz.

— Oddział, w którym pracuję całe życie, jest wyjątkowy, bo osoby, które go tworzą są bardzo zaangażowane w jego rozwój. Ten czas szybko nam minął i był wypełniony ustawicznym dokształcaniem się oraz nowymi zadaniami. Dziękuję wszystkim, którzy przez te 35 lat pracowali ze mną. To wspaniali ludzie — mówi Wiesława Kowalewska, pielęgniarka oddziałowa.

Wszystkim pracownikom dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.