Szpital z nowym skrzydłem

2020-06-23 12:59:22 (ost. akt: 2020-06-23 13:05:54)
Wizualizacja  północnego skrzydła Uczelnianego Szpitala Klinicznego w Olsztynie

Wizualizacja północnego skrzydła Uczelnianego Szpitala Klinicznego w Olsztynie

Autor zdjęcia: USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie będzie rozbudowany. Już niedługo ruszy budowa północnego skrzydła placówki. Dzięki czemu znacznie poprawią się warunki pacjentom, jak też komfort pracy medykom. Inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł.
To jest jedna z tych dobrych wiadomości, bo każda inwestycja, która służy ratowaniu życia i zdrowia jest cenna. A tym bardziej, gdy chodzi o inwestycję na Warmii i Mazurach. Wkrótce ruszy budowa północnego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Projekt zakłada rozbudowę budynku szpitalnego o północne skrzydło ”A” oraz nadbudowę i przebudowę istniejącej kotłowni oraz tlenowni. Pomysł inwestycji zrodził się w 2016 roku, a sprawa ruszyła w 2018 roku.

— Przeprowadziliśmy trzy postępowania przetargowe — mówił na konferencji parowej Radosław Borysiuk, dyrektor USK w Olsztynie. — Jak tylko uprawomocnią się decyzje Krajowej Izby Odwoławczej, podpiszemy umowę i przystąpimy do wmurowania kamienia węgielnego i wbicia symbolicznej łopaty.

Inwestycję będzie realizować firma ze Strzelec Opolskich. Ma się ona zakończyć w sierpniu 2022 roku. Będzie kosztować nieco pond 40 mln zł. I w głównej mierze finansowana jest ze środków Ministerstwa Zdrowia. Wkład własny UWM to ok. 4 mln zł.

— To będzie jeden z najpiękniejszych obiektów medycznych w naszym regionie — stwierdził wczoraj na konferencji prasowej prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. — Wykonamy to zadanie, pracowaliśmy nad tym już od kilku lat.

— To wielka sprawa, ogromnie się cieszę — nie krył zadowolenia z rozpoczynającej się już niedługo inwestycji prof. Wojciech Maksymowicz, poseł i wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

— Kiedy zostałem tutaj zaproszony w 2007 roku, mieliśmy wizję budowy szpitala uniwersyteckiego. To skrzydło będzie bardzo ważne. Wreszcie będzie z prawdziwego zdarzenia bardzo nowoczesna rehabilitacja neurologiczna. Będzie też rehabilitacja ogólna. Będzie neurologia przeniesiona ze starego budynku. Całe grono neurologów czeka, żeby pacjenci mieli bardzo dobre warunki. Będzie też kardiologia.

 — Tam, gdzie jest dziś klinika kardiologiczna, powstanie odział kliniczny geriatrii. To będzie pierwszy taki oddział w naszym województwie — podkreślił prof. Maksymowicz. — Musimy zadbać o starszych ludzi, o ich zdrowie. Starzenie jest czymś normalnym, każdy młody kiedyś będzie stary, jak dożyje sędziwych lat. I musimy zatroszczyć się tych ludzi.

— Teraz jest dobrze, ale będzie jeszcze lepiej — stwierdził dr hab. Leszek Gromadziński, kierownik kliniki kardiologii i chorób wewnętrznych, która ma się mieścić w nowym skrzydle. — Postawienie na zdrowie to jest najlepsze, co możemy zrobić w obecnym czasie, w czasie pandemii. Każda inwestycja, która poprawia możliwości diagnostyki, leczenia naszych pacjentów, to jest krok w dobrym kierunku. Jest to moje marzenie, aby szpital uniwersytecki rozrastał się, aby powstawały nowe skrzydła tego szpitala, czy też w przyszłości centralny uniwersytecki szpital kliniczny, który przejmie rolę głównego szpitala w Olsztynie.

Według posła Michała Wypija Olsztyn może być miastem zdrowia, bo ma wszelkie predyspozycje ku temu.
— Potrzebuje tylko wsparcia rządowego i dzisiaj mamy przykład dobrej takiej współpracy — stwierdził poseł Wypij. — I naszą ambicją jako parlamentarzystów Porozumienia z Warmii i Mazur, żeby tych inwestycji, tych pieniędzy z centrali, było więcej. Nie chcemy ciągle żyć w cieniu wielkich miast. Olsztyn ma także swoje ambicje, aspiracje, swoje możliwości, a jeżeli chodzi o medycynę, to mamy wszystko, żeby konkurować z najlepszymi ośrodkami w Polsce.

Nowe skrzydło szpitala będzie miało trzy piętra. Na poziomie minus jeden będą znajdować się m.in. pracownia rezonansu magnetycznego, pracownia radiologii zabiegowej z angiografem, dwie sale USG. Na parterze będzie mieścić się apteka szpitalna, laboratorium z pracownią serologii transfuzjologicznej oraz bankiem krwi. Na pierwszym piętrze będzie znajdować się oddział kliniczny rehabilitacji neurologicznej na 15 łóżek oraz oddział kliniczny rehabilitacji ogólnoustrojowej także na 15 łóżek oraz sale dydaktyczne dla studentów. Na drugim piętrze mieścić się będzie klinika neurologii z oddziałem udarowym na 25 łóżek i dale dydaktyczne. Trzecie piętro zajmie klinika kardiologii i chorób wewnętrznych na 25 łóżek oraz sale dydaktyczne.

Dzięki tej inwestycji szpital powiększy się o ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Kliniki, oddziały będą miały więcej miejsca do dyspozycji, co ważne przy nich będą również sale dydaktyczne dla studentów. Pierwsi pacjenci w nowym skrzydle pojawią się już w 2022 roku.
— Na pewno poprawi się też komfort pacjentów, sale będą mniejsze, dwuosobowe, a będą też sale pojedyncze, co jest tak ważne ze względów bezpieczeństwa — podkreślił dyrektor Borysiuk.

Rocznie w uniwersyteckim szpitalu leczy się ok. 5,5-6 tys. pacjentów.

Andrzej Mielnicki

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD