Dodatek solidarnościowy: dla kogo, ile wynosi?

2020-06-23 12:21:05(ost. akt: 2020-06-23 12:45:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.
— Jesteśmy w pełni gotowi do obsługi tego zadania. Przyjęliśmy już blisko 1,5 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić środki. W razie potrzeby do dyspozycji są pracownicy ZUS, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE — wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek” — zwraca uwagę szefowa Zakładu.
Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składki zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia br. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Źródło: mat. prasowe/ ZUS


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fgh #2939864 | 37.248.*.* 26 cze 2020 17:45

  wszyscy w Olecku zagłosujmy przeciwko układom sympatyzującym z PO Trzaskowskim. Do Dzięki Dudzie dodatek solidarnościowy, pieniądze na szpital w Olecku , drogi , 500+ i dobra waloryzacja,tylko Duda jest najlepszym człowiekiem i wiarygodnym.Cała Wiejska i brama w poblizu wacka oklejona trzaskowskim smierdzielem i wrogiem Polski,komunistyczna kandydatura, Bronka i donka.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Trumpek #2938154 | 37.7.*.* 23 cze 2020 20:01

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. TVP szczujnia od rana nadaje na Trzaskowskiego

  1. Hej wy tanm z Olecka #2937957 | 83.6.*.* 23 cze 2020 14:43

   Prawda was wyzwoli – zdaje się sądzić Trzaskowski, który w obszernym wpisie zamieszczonym czwartkową nocą bez ogródek przyznał się do zarzuconych mu czynów. „Tak, to ja napisałem rezolucję w Parlamencie Europejskim – osobiście namówiłem 513 do głosowania za nią – dzięki czemu poparły ją wszystkie liczące się frakcje PE” - kpi sobie zJakby tego było mało to Trzaskowski, ma spółę z Radosławem Sikorskim, przygotował większość tekstów w międzynarodowych mediach, które w ostatnich miesiącach dobrej zmiany uderzały w Polskę – zarówno te w Financial Times, jak i Le Monde, El Pais, FAZ, Die Welt, the Economist, EL Globo i Lidovych Novinach. To również europoseł namówił papieża Franciszka, by ten zabronił koncelebrować mszę abp. Paetzowi oraz nakłonił wszystkich zagranicznych przyjaciół do zabrania swoich koni z Janowa Podlaskiego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. blu #2937954 | 79.190.*.* 23 cze 2020 14:40

   Ile ja jeszcze programów zasponsoruje ? W żadnym nie uczestnicze tylko płacę płacę i płacę. Może zamiast prześcigać się w obietnicach, któryś z kandydatów zabłyśnie stwierdzeniem że tent cyrk należy w końcu zakończyć. 500+ miało w swoich pierwotnych założeniach wpłynąć na zwiększenie przyrostu naturalnego w Polsce a wiadomo że tak nie jest.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. Mam pytanie #2937909 | 82.177.*.* 23 cze 2020 13:53

   dlaczego w Polsce są równi i równiejsi, osoba zatrudniona np w sklepie, na poczcie czy w jakimkolwiek innym miejscu w czasie pandemi musi pracować i zarabia najniższą krajową a w tym czasie inne osoby nie pracując pobierają świadczenia które przewyższają zarobki osób pracujących, gdzie tu prawo i sprawiedliwość, to zwyky brak szacunku dla ludzi pracujących premiowanie nierobów i tworzenie patologii.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)