Świeczniki w lesie?

2020-06-16 18:22:39(ost. akt: 2020-06-16 16:27:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Początek lata to czas, kiedy leśnicy zwracają szczególną uwagę na zagrożenie pożarowe w lasach. Pomimo patroli i ciągłego monitoringu na terenie jednego z leśnictw Nadleśnictwa Strzałowo znaleziono kilkanaście świeczników. Kto je rozstawił?
Któż by się spodziewał, że w upalny dzień na zmurszałych pniach w dębowo-grabowym lesie spotkać można rząd świeczników. Na szczęście to przyroda zaplanowała tam miejsce dla nich.

Świecznik, o którym mowa, to grzyb saprotroficzny należący do rodziny szyszkolubkowatych. Jego prawidłowa nazwa nadana przez mykologów brzmi świecznica rozgałęziona (Clavicorona pyxidata (Pers.: Fr.) Doty). Świecznica rośnie zazwyczaj na martwym pozbawionym kory drewnie liściastym. Jej owocnik przyciąga wzrok, gdyż wyglądem przypomina świecznik ze strużkami zaschniętego wosku. Inni zobaczą w nim baśniowy zamek z licznymi wieżyczkami.


Jak zapewniają leśnicy lepiej nacieszyć wzrok niecodzienną sylwetką świecznicy, niż ją zrywać. Smak nie jest cennym walorem, więc nie warto dla niego niszczyć świecznicy. Uważa się jednak, że substancje zawarte w owocniku mogą przeciwdziałać chorobie Alzheimera.

Świecznica jest kolejnym przykładem niezwykłej kreatywności przyrody oraz potwierdzeniem tego, że nie lubi ona monotonii.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pazurq #2934435 | 213.184.*.* 17 cze 2020 07:08

    to grzyb niejadalny, po co piszecie o walorach smakowych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. rysa #2934343 | 195.136.*.* 16 cze 2020 21:53

      Rzeczywiście zjawiskowy grzybek.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz