Miliony od wojewody. Na co? Na sport!

2020-06-16 14:11:37(ost. akt: 2020-06-16 13:35:29)
Pokaz treningu szermierki zawodników UKS Hajduczek.4 po konferencji prasowej wojewody Artura Chojeckiego podsumowującą wyniki tegorocznej edycji Rządowego Programu Klub

Pokaz treningu szermierki zawodników UKS Hajduczek.4 po konferencji prasowej wojewody Artura Chojeckiego podsumowującą wyniki tegorocznej edycji Rządowego Programu Klub

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Sport to zdrowie. Takim mottem można podsumować realizację tegorocznej edycji rządowego programu Klub. Na Warmii i Mazurach wsparcie od wojewody Artura Chojeckiego otrzymają w tym roku aż 183 kluby sportowe.
W ramach tegorocznej (rekordowej pod względem liczby dofinansowanych podmiotów i kwoty dofinansowania) edycji Rządowego Programu „KLUB” w 2020 roku w województwie warmińsko-mazurskim zostaną wsparte 183 małe i średnie kluby sportowe, które otrzymają łącznie dwa miliony dofinansowania. To znaczące zwiększenie środków, które trafiają do sportowców w regionie w porównaniu do poprzednich lat. W roku 2019 były to 152 kluby i 1,68 mln zł, a w 2018 – 133 kluby i 1,46 mln zł.

– Gdyby ta sala miała pomieścić tylko przedstawicieli wszystkich klubów, które otrzymają dofinansowanie, to musielibyśmy złamać przepisy związane z kwarantanna społeczną –- żartował w poniedziałek, na konferencji prasowej podsumowującej realizację projektu w regionie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.


Pokaz treningu szermierki zawodników UKS Hajduczek.4 po konferencji prasowej wojewody Artura Chojeckiego podsumowującą wyniki tegorocznej edycji Rządowego Programu Klub

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele trzech odnoszących duże sukcesy klubów: UKS Hajduczek, Kayak Sport Club i Rugby Team Purda. Trenerzy tych klubów nie kryli zadowolenia z skali wsparcia oraz nadziei na rozwój sportu w regionie oraz pomoc dla rozwoju nowych, młodych talentów.

– Pragnę podziękować przede wszystkim w imieniu młodzieży, która korzysta z tego programu – stwierdził podczas konferencji prezes Kayak Sport Club
– Ten program to również wsparcie dla podjęcia decyzji tworzenia grup młodzieżowych w klubach. Środki z programu rządowego są właśnie na nie przeznaczone. To wspaniała metoda to uzyskania impulsu rozwojowego i zaszczepiania kultury sportu w młodym pokoleniu – powiedział "Gazecie Olsztyńskiej" Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Rugby.
Konferencja została zwołana w sali hali sportowej przy al. Piłsudskiego 5 w Olsztynie, dawnej siedzibie znanego z sukcesów olsztyńskich judoków klubu Gwardia. Tym razem jednak na sali nie było judoków, a młodzi szermierze z UKS Hajduczek 4, którzy dali pokaz swoich umiejętności.

Nie był to przypadkowy wybór. Rządowy projekt Klub cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów. Beneficjentami programu są dzieci i młodzież do 18. roku życia. A właśnie Hajduczek 4 może pochwalić się znaczącymi talentami i osiągnięciami na terenie międzynarodowym.

Jedną z zawodniczek, która dała pokaz szermierki po konferencji prasowej wojewody jest Aniela Kozłowska, najlepsza Polka na ostatnim Challenge Wratislavia. Odnosząca sukcesy i w Polsce i za granicą zawodniczka w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" przyznała, że środki otrzymywane przez klub z programu rządowego są znaczącą pomocą.

Pokaz treningu szermierki zawodników UKS Hajduczek.4 po konferencji prasowej wojewody Artura Chojeckiego podsumowującą wyniki tegorocznej edycji Rządowego Programu Klub

– W naszym sporcie wyposażenie szybko ulega eksploatacji. To wymaga od klubu częstych i kosztownych zakupów. Bez pomocy materialnej trudno byłoby osiągać sukcesy – stwierdziła Aniela Kozłowska.

Olsztyńska zawodniczka Hajduczka jest przykładem na to, jak bardzo opłaca się inwestować w sport i dzieci. Aniela Kozłowska przygodę z szermierką rozpoczęła, mając sześć lat. Dobrze pamięta pierwszy trening w Hajduczku, kiedy trener Adam Sobczyk kazał jej wejść na równoważnię. Trzymał ją za rękę, by mogła przejść bezpiecznie. Teraz jest międzynarodową gwiazdą swojej dziedziny sportu.

Rządowy Program Klub w skali kraju to ponad 54 miliony złotych, które trafią do małych i średnich klubów sportowych w całej Polsce. W ramach tegorocznej edycji dofinansowanie otrzymają wszystkie kluby, które wnioskowały o wsparcie i spełniły warunki formalne. Celem programu jest wsparcie małych i średnich klubów sportowych, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów. Beneficjentami Programu są dzieci i młodzież do 18. roku życia.
W ciągu ostatnich czterech lat na wsparcie małych i średnich klubów sportowych w całej Polsce ministerstwo przeznaczyło ponad 144 miliony złotych.

SK


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. keoc #2935002 | 188.147.*.* 18 cze 2020 09:08

    Może samorząd oprócz uśmieszku by coś dał, na tramwaje wydał już miliard.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Szok #2934240 | 83.5.*.* 16 cze 2020 17:10

    W porównaniu do 70 milionów wyrzuconych w błoto przez ministra J. Sasina oraz 2 mld zł (2 tysięcy milionów złotych) przeznaczonych na propagandową TV przez prezydenta AD, to dofinansowanie wygląda jak ziarenko piasku na pustyni potrzeb.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz