Pieszy pod ochroną, łatwiej o utratę prawa jazdy. Nowe przepisy już wkrótce

2020-06-15 07:27:26 (ost. akt: 2020-06-15 07:44:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.
Zacznijmy właśnie od zmian w taryfikatorze mandatów. Obie dotyczą szeroko pojętej czystości. Pierwsza brzmi następująco:

„Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.
Na czym mają polegać te obowiązki? Tego już nie wiadomo.

A tuż za nim mamy drugi nowy przepis, dotyczący między innymi taksówkarzy czy kierowców busików. Minister nie objął tym przepisem zwykłych kierowców :

„Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. Wyżej wskazany przepis będzie odnosił się m.in. do taksówkarzy, kierowców autobusów oraz busów”.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zaproponował, żeby mandat za bałagan w samochodzie wynosił 150 złotych. O tym, czy bałagan jest czy go nie ma, wedle uznania, zdecydują oczywiście policjanci.

Wszystkich kierowców dotkną za to przepisy dotyczące prędkości, które mają zmienić się od 1 lipca 2020 roku. Największa zmiana dotyczy przekraczania prędkości o 50 km/h... na trasie.


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Aby przeczytać cały, kup e-wydanie Gazety Olsztyńskiej.

Wejdź na stronę >>> kupgazete.pl lub kliknij w załączony PDF.


W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.

Zdjęcie ilustracyjne (jez. Jeziorak podczas regat żeglarskich, widok w kierunku Iławy)Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.

Trawnik Dworcowa 71Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Real #2933974 | 88.156.*.* 16 cze 2020 00:18

  Teraz to będzie jazda BEZ trzymanki!!!!!! Bo jak coś wymyślimy, to na pewno każdego kierowcę jasna trafi!!!!!! Dużo się mówi o zasadach w innych państwach, często wielu wskazuje Niemcy, jako przykład do naśladowania. Tyle, że............tam to INACZEJ działa, a u nas koniecznie KTOŚ stawia wszystko na głowie. W Niemczech piesi przed przejściami mają pierwszeństwo zanim jeszcze wejdą na pasy. Ale takie przejścia są tylko w obszarach zabudowanych i najczęściej tam, gdzie dozwolona prędkość wynosi 30 km/h. Na pozostałych przejściach piesi pierwszeństwa nie mają i muszą uważać. Niemiecki ustawodawca określił dwa typy przejść dla pieszych. Pierwszy typ to tradycyjna zebra – gdzie zgodnie z niemieckim prawem, kierowca powinien zatrzymać pojazd, jeśli widzi, że pieszy wyraźnie zmierza ku przejściu. Drugim typem przejścia jest tzw. bród, furta (Fußgängerfurt). Nie jest oznaczone znakami pionowymi i nie obejmuje ochroną pieszego przed przejściem. Pieszy NIE ma pierwszeństwa, a przechodzi w tym miejscu ulicę, dopiero gdy kiedy upewni się, że nie wejdzie pod nadjeżdżający pojazd. I te przejścia stanowią zdecydowaną większość!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. - #2933833 | 188.147.*.* 15 cze 2020 19:11

   Prawka poza terenem zabudowanym już wcześniej były zabierane. Wystarczy na 90 jechać więcej niż 180.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. pasażer #2933810 | 89.228.*.* 15 cze 2020 17:04

   Po jaką cholerę w pojazdach komunikacji publicznej nadaje się komunikat o bezwzględnym obowiązku zakrywania nosa i ust, skoro już 30% pasażerów olewa ten obowiązek, a nikt nie egzekwuje od nich przestrzegania tego obowiązku. Kierowcy udają ,że nie widzą,chociaż mają kamery w pojazdach. Chamscy pasażerowie mało ze nie zakrywają ust to jeszcze stojąc nad głową innego pasażera i nadają przez telefon. na całe gardło.Kpiąco przy tym patrzą na pasazerów w maskach .Nie ma wyjścia tylko trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Wymyśliłem,że jak taki stanie nad moją głową to wypuszczę w jego kierunku śmierdzący gaz. z tylnej części ciała.Zobaczymy co się będzie działo

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. oh rly? #2933800 | 88.156.*.* 15 cze 2020 16:11

    Serio? Znając te święte krowy będą nadużywać swoich praw przechodząc na czerwonym świetle po pasach... zresztą i tak jest teraz chore, że mimo czerwonego światła mamy te sieroty przepuszczać, bo "takie mamy prawo"...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. dziadek #2933768 | 46.230.*.* 15 cze 2020 14:12

    "Minister spraw wewnętrznych i administracji zaproponował, żeby mandat za bałagan w samochodzie wynosił 150 złotych." ONIEMNIALEM... powstrzymam sie w tej chwili od szerszego komentarza, bo jestem w szoku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (16)