PiS chce odwołać prezydenta Olsztyna?

2020-06-13 08:32:00 (ost. akt: 2020-06-12 12:17:19)

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Co prawda do sesji absolutoryjnej jest jeszcze kilkanaście dni, ale atmosfera już zrobiła się bardzo gorąca. To przez opozycję z Prawa i Sprawiedliwości, która nie zostawia suchej nitki na prezydencie Olsztyna. W powietrzu wisi referendum.
Radnym z Klubu Prawa i Sprawiedliwości nie podoba się sposób rządzenia miastem przez Piotra Grzymowicza. Żeby pokazać, jak bardzo im się nie podoba, zaczęli organizować cykl konferencji prasowych. Już na pierwszej z nich na cel wzięli przygotowany przez władze Olsztyna raport o mieście za 2019 rok. Liczący 162 strony dokument, który opisuje stan miasta, jego zasoby, sposób realizacji budżetu — także obywatelskiego — nazywają samochwałką. I zapowiadają głosowanie za odrzuceniem i dokumentu, i absolutorium dla prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Kolejna z cyklu, jak ustaliła „Gazeta Olsztyńska” aż sześciu konferencji prasowych zaplanowanych przez lokalne struktury PiS, dotyczyła przede wszystkim zastoju miasta w dziedzinie rozwoju kultury oraz inwestycji. To zdaniem radnych jeden z istotnych powodów, dla których następuje pokazana w raporcie o stanie miasta za 2019 rok depopulacja Olsztyna. A sprawa jest poważna, bo Olsztyn stracił przez ostatnie lata ponad 5 tysięcy mieszkańców. Teraz w stolicy Warmii i Mazur mieszka 163 001 osób. To dane zaczerpnięte z raportu przygotowanego na zlecenie Piotra Grzymowicza.

Cztery dni po sesji
Na tym nie koniec. W powietrzu wisi kolejna próba zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta Grzymowicza z zajmowanej przez niego funkcji. Miejska struktura PiS w Olsztynie zapowiedziała to już w marcu. Teraz z żelazną konsekwencją działacze tej partii, w tym radni z klubu radnych, zaczynają wprowadzać plan w fazę realizacji, choć oficjalnie temu zaprzeczają.

— To nie jest tak. Na naszych konferencjach nie będzie teraz poruszany temat referendum — powiedział w kuluarach dziennikarzowi „Gazety Olsztyńskiej” Radosław Nojman, szef klubu radnych PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta.
Nikt z radnych z klubu PiS — pytany, czy ugrupowanie zrezygnowało z zapowiadanej w marcu inicjatywy — nie neguje, że takie plany były. Nikt jednak nie chce oficjalnie zdementować informacji o tym, że będzie próba ich realizacji — zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią — zaraz po wyborach prezydenckich. A te — przypomnijmy — odbędę się 28 czerwca, cztery dni po sesji absolutoryjnej w Olsztynie.

Intensyfikacja działań olsztyńskich radnych z opozycji, w której jest PiS, ma też inny aspekt. Według radnych Koalicji Obywatelskiej, to lokalne działania marketingowe, które wspierają w Olsztyna kampanię obecnego prezydenta Polski o utrzymanie fotela w Belwederze.

— To oczywiste, że PiS w Olsztynie wykorzystuje to w swojej kampanii wizerunkowej. Stąd zapewne tak dużo ogólników w ich wypowiedziach i niemerytoryczna, a emocjonalna krytyka działań obecnych władz Olsztyna — stwierdza, poproszony przez nas o komentarz radny Łukasz Łukaszewski, który jest jednocześnie szefem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w olsztyńskiej Radzie Miasta.

Nie mamy szans
Zdaje się to potwierdzać sam szef klubu radnych PiS Radosław Nojman. W wypowiedzi udzielonej kilka dni wcześniej „Gazecie Olsztyńskiej” przyznał, że nie jest możliwe ani zablokowanie przyjęcia aportu, ani przegłosowania absolutorium dla Piotra Grzymowicza.

— Zarządzający Olsztynem od ponad dekady pan prezydent Piotr Grzymowicz, mając oparcie w większości złożonej z radnych klubów Koalicja Obywatelska oraz Ponad Podziałami, może realizować swoją wizję miasta bez obawy o trudne pytania — powiedział nam.
Radosław Nojman zapowiedział też, że radni Prawa i Sprawiedliwości jeszcze przed czerwcową sesją będą wskazywali ważne problemy naszego miasta, o których — ich zdaniem — nie dowiemy się zbyt wiele z treści raportu o stanie Olsztyna za 2019 rok. Kolejne konferencje mają dotyczyć kolejnych sfer działania samorządu, takich jak gospodarka komunalna, ochrona środowiska, inwestycje, kultura, promocja, edukacja, sport, rodzina, zdrowie oraz polityka społeczna.

Komisja przyjęła uchwałę
Pytany o głosowania na sesji absolutoryjnej szef największego w Radzie Miasta klubu Łukasz Łukaszewski oficjalnie nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
— Nasz klub nie ma jeszcze ustalonego stanowiska w sprawie rekomendowania przyjęcia lub odrzucenia i samego raportu, i absolutorium dla prezydenta Piotra Grzymowicza — stwierdza przewodniczący klubu KO.
Wiadomo jednak, że radni KO wraz z radnymi Klubu Ponad Podziałami, który nieformalnie jest nazywany klubem prezydenckim, stanowią koalicję, która podtrzymuje władzę Piotra Grzymowicza w Olsztynie. I choć w oficjalnych wypowiedziach mowa jest o konsultacjach, to poparcie i absolutorium, i raportu jest przesądzone. Potwierdza, to w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” przewodniczący Klubu Ponad Podziałami Mirosław Gornowicz.
— Komisja rewizyjna właśnie przyjęła uchwałę o rekomendowaniu Radzie Miasta przyjęcia absolutorium — stwierdza krótko i dodaje, że takie też jest stanowisko jego klubu.

Zapowiedzieli referendum
Czy w Olsztynie zostanie podjęta kolejna próba referendalna, będzie wiadomo dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni. Przypomnijmy, ze po upadku próby referendum, które organizowały środowiska skupione wokół Czesława Jerzego Małkowskiego pod koniec marca, lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości wydały specjalne oświadczenie w tej sprawie. Działacze PiS już wtedy zapowiedzieli zorganizowanie swojego referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna. Tłumaczyli też dlaczego nie uczestniczyli we wcześniejszej inicjatywie, która zakończyła się fiaskiem po odrzuceniu dużej części zebranych podpisów przez komisarza wyborczego.

— Wybrany przez inicjatorów termin referendum był dla nas zasadniczą przeszkodą do zaangażowania się w tę inicjatywę. Kolidował bowiem z najważniejszym w tym roku wydarzeniem politycznym — wyborami prezydenta RP. Organizatorzy referendum nie wskazali przy tym potencjalnego, alternatywnego kandydata na prezydenta Olsztyna — napisali w marcowym oświadczeniu olsztyńscy politycy PiS.

Stanisław Kryściński

Komentarze (60) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PIŚ krzykacze #2933724 | 37.7.*.* 15 cze 2020 11:52

  Po słowach Andrzeja Dudy o LGBT. UE zamrozi pomoc finansową dla Polski Wezwanie o uruchomienie art. 7

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wasal #2933673 | 37.47.*.* 15 cze 2020 09:51

  Odwołajcie także wszystkie wielkie Figurski na szachownicy przyboczne. takie jak władze np.bi inne np władze Zgoku

  odpowiedz na ten komentarz

 3. hello #2933617 | 31.1.*.* 15 cze 2020 07:29

  Ciekawe na czyje polecenie tak zniszczył miasto.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. nika #2933469 | 95.160.*.* 14 cze 2020 17:27

  Precz z pisiorami chcemy normalnie żyć bez złodziejstwa i nienawiści.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #2933466 | 94.197.*.* 14 cze 2020 17:21

  Dla pisbandy dzień bez knucia i szczucia ludzi przeciw sobie, to dzień stracony. Jeszcze nam tylko pisbolszewików brakowało w Olsztynie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (60)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD