MON wprowadza ułatwienia dla kandydatów do służby w wojsku

2020-06-12 11:00:58 (ost. akt: 2020-06-12 11:09:22)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do wojska przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu maksymalnie dwóch dni zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które przewiduje reforma procesu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP. Nowy system będzie obowiązywał od 24 sierpnia 2020 r.
Proces rekrutacyjny, który do tej pory trwał średnio 190 dni zostanie skrócony do maksymalnie 50 dni. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury.

Wprowadzone zmiany oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień w formie papierowej, pozwolą na uruchomienie rekrutacji elektronicznej. Do tego wykorzystana zostanie platforma ePUAP oraz specjalny resortowy portal rekrutacyjny, który ruszy 24 sierpnia br.

Kandydat do służby wojskowej, maksymalnie w ciągu 14 dni od złożenia wniosku otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić. Centra, czyli miejsca, w których w maksymalnie 24 godziny kandydat odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, w innych miejscach na terenie Polski.

W przypadku pozytywnej opinii żołnierz od razu w Wojskowym Centrum Rekrutacji otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą). Planowane szkolenia podstawowe, dla osób które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, zostaną skrócone z 90 do maksymalnie 30 dni, ale zwiększona zostanie ich częstotliwość. Dzięki temu uda się zrealizować program szkolenia wojskowego w krótszym czasie. Po jego zakończeniu żołnierz złoży przysięgę wojskową i otrzyma stopień wojskowy żołnierza rezerwy. Następnie zostanie mu przedstawiona lista wolnych etatów w jednostkach wojskowych. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów do swoich jednostek już na etapie szkolenia.

W tej chwili w Siłach Zbrojnych służy około 108 tys. żołnierzy zawodowych oraz ponad 20 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Źródło: MON


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (12 czerwca) wydaniu m.in.

Pistolet wyłowiony z Łyny
Przypadkowe sprzątanie dna Łyny w Olsztynie ujawniło niecodzienne odkrycie. Stało się to za sprawą pasjonata z magnesem neodymowym ręku, który wykorzystał wolny czas na posprzątanie rzeki.

Nasz trudny rynek pracy
W których powiatach i w jakich branżach nie brakuje ofert pracy, a gdzie najszybciej rośnie bezrobocie? Sprawdziliśmy.


Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.Synu, zniszczyłeś swoje i moje życie
Pani Hanna nie miała szczęścia w życiu. W rodzinnym domu panowała bieda, mąż okazał się alkoholikiem, który nie tylko przepijał wypłatę, ale też bił i wyzywał. Myślała, że syn będzie jej wsparciem. Stało się jednak inaczej. Dziś pani Hanna opiekuje się swoim niepełnosprawnym synem.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. GieTek #2933320 | 5.173.*.* 14 cze 2020 09:26

  Szykuje się pospolite ruszenie. Niedawno szukali do policji ludzi bez ambicji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ełnuch #2933213 | 83.9.*.* 13 cze 2020 20:18

  Ja tak z ciekawości co Ruskie mają napaść, czy amerykanie naciskają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ??? #2932925 | 176.221.*.* 12 cze 2020 23:02

  A nie lepiej harcerstwo promować. W wojsku potrzebni są spece (technicy, informatycy, mechanicy itp. ) a nie pryszczate głupki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. ??? #2932922 | 176.221.*.* 12 cze 2020 23:01

  To,że chorych umysłowo do tak zwanego wojska biorą to wiadomo.\( patrz obrona terytorialna) to teraz kaleki bez nóg będą brali ?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. major kamandir #2932902 | 89.228.*.* 12 cze 2020 21:57

   nie ma mocnego na żolnierza polskiego, zaraz ruskie trolle zaczną skamleć :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)