Boże Ciało w Olsztynie: w procesji i samochodem

2020-06-10 14:06:52 (ost. akt: 2020-06-10 12:28:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Będzie tradycyjnie, ale też inaczej. — Wracamy do tradycyjnej formy obchodów Bożego Ciała — mówi ks. Andrzej Lesiński, proboszcz olsztyńskiej katedry. — A my w tym roku zachęcamy do adoracji Bożego Ciała trochę inaczej — zachęca ks. Kamil Wyszyński z parafii Św. Józefa.
W czwartek 11 czerwca o godz. 10 w Archikatedrze Św. Jakuba w Olsztynie rozpocznie się msza pontyfikalna. Po mszy, ok. godz. 10:45 ulicami Staszica, Staromiejską, 11 Listopada, placem Jana Pawła II, Piłsudskiego i Kopernika wyruszy procesja, tradycyjnie do czterech ołtarzy.

— Ponieważ przepisy sanitarne pozwalają już na zgromadzenia, a obostrzenia zostały zniesione, wszystko odbędzie się jak w poprzednich latach — zapewnia ks. Andrzej Lesiński, proboszcz olsztyńskiej katedry. — Centralna procesja będzie tradycyjna i jak w poprzednich latach połączy się z innymi parafiami w śródmieściu Olsztyna. Zniesione w ostatnim czasie reżimy po prostu pozwalają na organizację procesji dokładnie tak, jak to było w poprzednich latach, kiedy koronawirusa jeszcze nikt nie znał. Do tej śródmiejskiej procesji dołączy też procesja z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w kierunku katedry wyruszy po mszy świętej o godz. 9:30, oraz parafie pw. NMP Ostrobramskiej i Św. Maksymiliana.

Ołtarze będą zlokalizowane przy Starym Ratuszu, na placu Jana Pawła II, na placu Dunikowskiego i przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przy ul. Staszica zorganizują się też parafie NMP Królowej Polski, Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała i Św. Wojciecha i tam dołączą się do procesji centralnej.

Z kolei z parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie po mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11:30, procesja uda się do pierwszego ołtarza, przygotowanego przed głównym wejściem do górnego kościoła. Po modlitwie, ok. 13:00-13:10 Najświętszy Sakrament przejedzie ulicami parafii do drugiego ołtarza, który przygotowany będzie obok bloku Dworcowa 53. Następnie samochód przejedzie w kierunku Nagórek do trzeciego ołtarza, zorganizowanego przy ulicy Orłowicza. Uroczystości zakończą się ok. godz. 14:15 przed kościołem Miłosierdzia Bożego.

W Kortowie ok. godz. 11:45 procesja z kościoła Św. Franciszka przejdzie ulicami Obitza, Słoneczną, Warszawską, Kalinowskiego, Szostkiewicza i Wawrzyczka.

W Gutkowie procesja z parafii Św. Jana Bosko przejdzie ulicami Żółkiewskiego i Kresową — początek ok. godz. 11:30.

Na Dajtkach procesja przejdzie z parafii NMP Różańcowej ulicą Żytnią do starego kościoła ok. godz. 12. Na Zielonej Górce w parafii św. Anny ok. godz. 12 procesja przejdzie wokół kościoła do czterech ołtarzy.

Nieco inaczej tegoroczne Boże Ciało odbędzie się w parafii Św. Józefa na olsztyńskim Zatorzu i osiedlach sąsiednich. Księża już 24 maja na facebookowym profilu „Młodzi Józef” opublikowali film zachęcający do bezpieczniejszej formy świętowania ze względu na koronawirusa, ale wciąż dającej możliwość przeżywania tego ważnego święta.

— Zawsze szliśmy ze świadectwem Pana Jezusa ulicami Olsztyna — mówi ks. Kamil Wyszyński. — A w tym roku zapraszamy do nieco innej formy obchodów Bożego Ciała. Przyzwyczailiśmy się, że co roku tłumnie odwiedzaliśmy cztery ołtarze. Zabieramy zatem Pana Jezusa do samochodu i zawieziemy jego świadectwo do czterech stacji rozlokowanych po całym Zatorzu, bo chcemy dotrzeć do naszych parafian — dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo.

Pierwszy ołtarz zorganizowany zostanie pomiędzy blokami na ul. Puszkina 28, 24 i 22. Zachęcamy, by z okien i balkonów ok. godz. 12 wysłuchać Słowa Bożego. Drugi ołtarz znajdzie się dokładnie w miejscu, gdzie przebiega granica między parafiami Św. Józefa i Braci Franciszkanów pw. Chrystusa Króla, w okolicach ul. Jagiellońskiej 10 i 12, przy którym ok. godz. 12:15 pomodlą się wspólnoty obu tych parafii. Stamtąd przejedziemy ulicami Żeromskiego, Sienkiewicza, Kossaka, Jagiellońską, Reymonta, Zamenhofa, ponownie Jagiellońską — i ok. godz. 13 dotrzemy do osiedla na ul. Borowej. To osiedle ludzi młodych i do nich też chcemy z Panem Jezusem dotrzeć. Następnie przejedziemy ulicami Bydgoską, Rataja, Katowicką i Tczewską — by ok. godz. 13:30 dotrzeć do czwartego ołtarza, zorganizowanego między blokami Jagiellońska 45, Sybiraków 4 i Tczewska 24. Tu będziemy adorować Pana Jezusa i modlić się za chorych i za nas wszystkich o siły potrzebne do walki z pandemią i innymi chorobami. Inaczej, ale tak, żeby i w tym roku to świadectwo wybrzmiało bardzo wyraźnie. Innymi słowy, parafia Św. Józefa do procesji centralnej w tym roku nie dołączy się.

Procesje objazdowe zorganizowały też inne olsztyńskie parafie. W parafii NMP Saletyńskiej w Likusach objazd odbędzie się w godzinach 10:50-12:30 ulicami Błękitną, Różową, Zieloną, Białą i znów Błękitną.

W parafii NMP Wspomożycielki Wiernych, także w Likusach, objazd rozpocznie się ok. 11:45 i odbędzie się ulicami Bałtycką, Starą Bałtycką, Wodną, Brzozową, Wędkarską, Wczasową, Rakową, Łabędzią, Jagodową, Wakacyjną, Wędkarską, Bałtycką, Letniskową, Jagodową, Bałtycką.

W Gutkowie, w parafii Św. Wawrzyńca przejazd ulicami Sokolą, Polną, Rzędziana, Czarnieckiego, Soroki, Poranną, Pawią, Sikorki i Kanarkową rozpocznie się ok. 12:30.

A w parafii Św. Arnolda w Redykajnach w godzinach 9:30-11 przejazd samochodem z błogosławieństwem domów odbędzie się ulicami Hozjusza, Jemioły, Rumiankową, Kocanki, Konwaliową, Ostróżki, Dziewanny, Macierzanki, Poziomkową, Sasankową, Krokusową, Jemioły, Lawendową, Liliową, Stokrotki, Irysową, Żonkilową i Tulipanową. Ksiądz dotrze aż na koniec osiedla - na ulicę Żbiczą. W pięciu miejscach staną ołtarze, pierwszy przy DPS Laurentius (9.30).

Na Jarotach i Pieczewie przejazd odbędzie się w godz. 10:45-13 ulicą Wilczyńskiego, z parafii Św. Mateusza do MB Fatimskiej z przystankami przy parafiach Matki Kościoła i Bł. Franciszki Siedliskiej.

Na Zielonej Górce w parafii św. Anny ok. godz. 12 procesja przejdzie wokół kościoła do czterech ołtarzy.

Magdalena Maria Bukowiecka


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (10 czerwca) wydaniu m.in.

Kongres wirtualny, ale problemy realne
W jakże odmiennych warunkach niż trzy poprzednie odbył się wczorajszy Kongres Przyszłości 2020. Jednak debata online w siedzibie "Gazety Olsztyńskiej" była tylko wprowadzeniem do czwartego już Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości, który odbędzie się 26 listopada.

Miliardy dopisane na kontach
Dobre wiadomości dla przyszłych emerytów. Dzięki czerwcowej waloryzacji ich składki i kapitał początkowy zgromadzony w ZUS wzrośnie o prawie 9 procent. A to oznacza, że przyszła emerytura będzie wyższa nawet o kilkaset złotych.
Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A #2932622 | 87.187.*.* 11 cze 2020 22:58

  Jezus nie jeździł autem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ciemnogrut #2932484 | 188.147.*.* 11 cze 2020 14:22

   Do oświeconych... Jak wam przeszkadzają łagodni katolicy raz w roku przez godzinę, To na pewno będziecie szczęśliwi jak codziennie 3 raz bedziecie musieli Rozkładać dywanik. Wtedy k.wa będziecie toleranss

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jakiej marki #2932439 | 83.5.*.* 11 cze 2020 11:20

    osiłkami będą jechać purpuraci?

    odpowiedz na ten komentarz

   2. X #2932426 | 37.47.*.* 11 cze 2020 10:51

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. I znowu ulice pozamykane bo wiernym na spacer chce się wyjść .

   3. nemo #2932398 | 83.5.*.* 11 cze 2020 09:34

    cytując za wielkim poetą ,, czwórkami do nieba będą szli ..... ci co na procesję wyszli''

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)