Zwalniają pracowników hurtowo i nie do końca zgodnie z prawem

2020-06-08 17:02:26 (ost. akt: 2020-06-08 17:05:27)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niektórym pracodawcom puściły hamulce. Zwalniają pracowników hurtowo i nie do końca zgodnie z prawem. Wykorzystują sytuację, czy po prostu zaczęliśmy to zauważać? Tymczasem w województwie dojdą tysiące bezrobotnych...
W Holandii funkcjonują specjalne listy, na które trafiają nieuczciwi pracodawcy. W sieci znajdziemy też poradniki np. w wypadku wyjazdu do Holandii, które podpowiadają, jak sprawdzić, czy pracodawca jest wiarygodny. Skoro to już funkcjonuje, to i u nas związkowcy zapowiadają stworzenia swego rodzaju czarnej listy pracodawców, którzy zwalniając pracowników, łamią prawo. Na forach prawnych można znaleźć masę pytań o nową sytuację.

Pracowników zwalnia się w niejasnych okolicznościach. Jedni piszą o tym, że obniża im się etaty bez ich wiedzy, a później — po wypłacie — każe podpisać dokumenty z datą wsteczną. Inni podnoszą, że nie mają w swoim zakładzie pracy związków zawodowych, a firma nie korzysta z tarczy antykryzysowej, a i tak obniża etaty. Są też przypadki zwolnień w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Pracodawcy nie podają nawet przyczyny, przez którą zwalniają pracowników. Od razu na myśl przychodzi prosta odpowiedź. Trzeba iść do inspekcji pracy. Ale póki co inspekcja nie działa tak, jak przed epidemią. Zajmuje się głównie nagłymi przypadkami i nie wiadomo jeszcze, kiedy inspektorzy wrócą do przeprowadzania kontroli.

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Aby przeczytać cały, kup e-wydanie Gazety Olsztyńskiej.

Wejdź na stronę >>> kupgazete.pl lub kliknij w załączony PDF.


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tasiemka #2932520 | 176.105.*.* 11 cze 2020 16:56

  Takie wróżenie z fusów, to czysta paranoja!Żaden z wyżej opisanych scenariuszy się nie spełni! A to dlatego, że niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!! on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie: stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełniać i wysyłać na stronie: www,jajaslonia.pl ci ,którzy wytrwale lizali ryżemu d.pę, przez 7 lat, mają pierszeństwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. do biznesmenów #2931591 | 176.221.*.* 9 cze 2020 11:56

  Jak nasz Janusz Biznesu złoty pracodawca roku zwalnia po 2 miesiącach zastoju bo nie chce siegnąć do swoich oszczędności i dogadać się z pracownikiem. Pamiętajcie Janusze, że kryzys zawsze trwa krócej niż ekspansja gospodarcza. Im nadzieje że pracownicy zostawią takiego pracodawce, za 50 groszy więcej. amiętajcie Janusze

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #2931528 | 213.73.*.* 9 cze 2020 10:36

  Może w końcu skończy się wybrzydzanie w ofertach pracy. Za 2 tysie niewielu chciało pracować, lepiej 500 brać i piwo chlać. Liczę, że zabiorą zasiłki i skończy się bezrobocie, którego prawie nie ma.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Renia #2931503 | 5.184.*.* 9 cze 2020 10:03

   Wiele osób siedziało w domach na zwolnieniu lekarskim które bez problemu lekarze wypisywali albo na opiece i jakoś nikogo nie interesowało jak pracodawca daje sobie radę. Jak są zwolnienia to lament. Jak oni mogą ? Pracy jest dosyć. Czas aby zaczęto ją szanować.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Renia #2931495 | 5.184.*.* 9 cze 2020 09:47

    Ja bym proponowała aby powstała czarna lista nieuczciwych pracowników. Jest ich bardzo dużo ale jakoś nikt nic o nich nie mówi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (22)