Każdy z nas potrzebuje bliskości

2020-06-18 13:00:00 (ost. akt: 2020-06-18 11:00:37)
Kilka tygodni temu ukazał się nowy utwór pochodzącej z Kozłowa Soni Michalczuk, znanej m.in. z udziału w X edycji programu ,,The Voice of Poland". "Everybody needs" opowiada o bezgranicznej samotności człowieka...
— Niedawno odbyła się premiera video "Everybody Needs". Jak wyglądały okoliczności powstawania utworu?
— Utwór powstał już w 2019 roku. Ze względu na mój udział w programie ,,The Voice of Poland" jego premiera miała odbyć się w marcu. Niestety, wybuchła pandemia, dlatego leżał i czekał sobie na odpowiedni czas. Numer został napisany przeze mnie w całości, zarówno muzyka, jak i słowa. Dotychczas skupiałam się głównie na tekście, jednak tym razem - już przy pisaniu słów - słyszałam w głowie melodię i miałam wyobrażenie o formie utworu. Oczywiście za samą aranżację muzyczną odpowiadają ludzie, którzy wiedzą, co się z czym składa. Za aranżację i produkcję muzyczną odpowiedzialny był Andrzej Karp, Nando Torres, bass, chórki- Andrzej Karp, kbds, chórki- Nando Torres, gitara, chórki- Piotr Wróblewski, piano, chórki - Paweł Lipski, perkusja - Kamil Siciak. Osobiście gram tylko na gitarze akustycznej i to bardzo średnio. Ale ta ekipa od razu wiedziała co mi w duszy gra. Zwłaszcza Andrzej.

— O czym opowiada utwór?
— Numer opowiada o bezgranicznej samotności człowieka. O tym, że każdy z nas tak naprawdę potrzebuje oparcia i bliskości drugiej osoby. Wbrew pozorom - przy takiej dostępności kontaktów online, wielu relacjach na odległość i setkach komunikatorów - jesteśmy dziś bardziej samotni i odosobnieni niż kiedykolwiek. I nie mam tu na myśli okresu pandemii. Utwór mówi o tym, jak niewiele potrzeba, by być blisko drugiego człowieka, o tym, że trzeba patrzeć przez maski, jakie zraniony człowiek nakłada, by funkcjonować w codziennym świecie.

— W jakiej sytuacji znaleźli się obecnie polscy artyści?
— Pandemia wielu z nas postawiła pod ścianą. Śmieję się, że jak komuś z muzyków rodzina mówiła w domu: "znalazłbyś normalną pracę" to miała rację. Są oczywiście artyści, którzy mają kontrakty z wytwórniami lub są 20 lat na scenie. Oni raczej nie mają problemów z finansami. Tantiemy też robią swoje. Nam, czyli "niezależnym" jest jednak trudno.

Osobiście od lat poza muzyką pracuję też zawodowo, więc udało mi się utrzymać na powierzchni. Niemniej jednak wiem, że wielu moich kolegów ma naprawdę poważne problemy finansowe. Nie sądzę natomiast, żeby był to powód do rozpaczy. Zakasać rękawy i do pracy. Znam ludzi, którzy odłożyli instrumenty i dziś są kurierami, pracują w księgarni czy w różnych miejscach. Nie ma co rwać włosów z głowy. Uważam jednak, że rząd zostawił branżę kulturalną z dnia na dzień bez środków do życia, bez żadnej pomocy. To było rozczarowujące.

Ludziom naprawdę wydaje się, że my zarabiamy miliony. Jeśli jest się celebrytą, który jest non stop w telewizji, gra w reklamach, "wyciera się o ścianki", a wszystkie popularne radia grają go dzięki wytwórni - to tak jest. Niezależny artysta, to co bierze za koncert rozlicza na wszystko. Paliwo, muzycy - każdy z nich ma swoją stawkę, menager, booking menager, posiłek dla zespołu itd. Na rękę zostaje naprawdę suma niezbyt wygórowana. Taki jest ten biznes. Trudny. Ale pasja to najważniejsza sprawa w życiu. I dlatego mimo wszystko - ja zawsze miałam też "zwykłą" pracę.

— Jak zapatrujecie się na przyszłość?
— W obecnym czasie tworzę nowe utwory. Zupełnie nie w rockowym klimacie. Bardzo nowoczesne. Ze wspaniałym producentem, który ma na swoim koncie już 10 złotych płyt i 2 platynowe. Więcej powiedzieć na razie nie mogę. Czekam oczywiście na powrót koncertów, bo ich brak dokucza mi strasznie. Koncerty online są zupełnie nie dla mnie. Granie przed żywą publicznością to moja miłość.

zl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rudzielec #2938086 | 88.199.*.* 23 cze 2020 17:55

  Sonia to najlepsza Artystka w powiecie Nidzickim

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Kozłowo #2936859 | 87.206.*.* 21 cze 2020 21:07

  Ja się pytam gdzie jest u nas kultura ? Dlaczego tej dziewczyny nie było u nas z koncertem ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. marcin #2935639 | 185.170.*.* 19 cze 2020 15:00

  szkoda ze nie teledysk z nią tylko glos

  odpowiedz na ten komentarz

 4. nowa celebrytka? #2935165 | 81.190.*.* 18 cze 2020 13:40

  z kozlowa? , szkoda slow

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz