Za sprawą KRL-a Kopernik wrócił do Olsztyna

2020-06-04 16:31:31(ost. akt: 2020-06-04 16:14:35)

Autor zdjęcia: MOK Olsztyn/ Facebook

Przy ul. Knosały stanęły wielkoformatowe prace Karola Kalinowskiego. Bohaterem swoich komiksów olsztyński rysownik uczynił tym razem samego... Mikołaja Kopernika. Astronom, jak na naukowca przystało, sprawdza, jak może pomóc ludziom w dobie pandemii.

Za sprawą KRL-a, który podjął współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie, Mikołaj Kopernik stał się bohaterem komiksu. Jak dowiadujemy się z plansz, które stanęły przy ulicy Knosały, „Mikołaj Kopernik zmarł 21 maja 1543 roku. To oficjalna wersja. Tak naprawdę żyje po dziś dzień i ma się całkiem dobrze”.
Wielkoformatowe prace KRLa opowiadające o przygodach słynnego astronoma we współczesnych, pandemicznych realiach, stanęły w czwartek przy Zajezdni trolejbusowej. Możemy zdradzić, że Kopernik, jak naukowca przystało, rusza światu z pomocą. Przy okazji czeka go sporo mniejszych i większych zdumień.


Karol Kalinowski, fanom komiksów i sztuk wizualnych doskonale znany także jako KRL, to utytułowany rysownik i scenarzysta z Olsztyna. Jego „Łauma” okazała się dużym sukcesem i zyskała grono wiernych fanów, ugruntowując pozycję rysownika w świecie komiksów.

Jego kreska jest rozpoznawalna nie tylko wśród znawców komiksów, a scenariusze komiksów wzbudzają zainteresowanie odbiorców oryginalnymi pomysłami.

Wystarczy przypomnieć, że wspomniana „Łauma” jest opowieścią o Dorotce, dziewczynce z miasta, która jedzie do wsi położonej w Suwalskim Parku Krajobrazowym, by dowiedzieć się na miejscu, że jej babcia nie żyje. I tu akcja się rozkręca, a żeby wciągnąć w nią odbiorców, autor wykorzystuje m.in. podania i wierzenia ludowe i umiejętnie łączy losy bohaterów fantastycznych z takimi, których spotkać moglibyśmy w realnym życiu, nawet jeśli na co dzień brakuje nam może wyobraźni.

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (4 czerwca) wydaniu m.in.


Co trzeci z nas korzystał ze zdalnych wizyt lekarskich — przez internet lub telefonTeleporady zastąpią poradnie?
Musimy się przyzwyczaić, że wizyta lekarska przez telefon będzie już normą. Stare czasy nie wrócą, a nowe dyktują nowe rozwiązania. Tylko czy na pewno będziemy w stanie wyzdrowieć na odległość?

Kto chciał utopić psa w rzece?
Mieszkanka Działdowa zobaczyła wystającą z rzeki głowę psa. Zwierzę jeszcze żyło, resztkami sił piszczało, wzywając pomocy. Jego łapy były związane w reklamówce wypełnionej kamieniami. Suczkę udało się uratować. Trwa poszukiwanie oprawcy.

Są zarzuty dla wykładowcy
W 2019 roku wykładowca Wyższej Szkoły Policji postrzelił podczas zajęć dwoje policjantów. Po roku śledztwa mężczyzna usłyszał zarzuty. 45-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.


https://www.facebook.com/GazetaOlsztynska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Torunensis #2930294 | 89.228.*.* 6 cze 2020 23:22

  Tim Barton to nie jest. Lepiej olsztynskie komuchy by wypromowały miasto nazywając go kobietą ;)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. maly kazio #2930260 | 37.8.*.* 6 cze 2020 21:07

  KRL = Koreańska Republika Ludowa?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. aaa #2929716 | 5.172.*.* 5 cze 2020 13:51

  Epidemia się kończy, sfrustrowane wolaki ruszają do internetów na trololo :)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Ej #2929652 | 178.235.*.* 5 cze 2020 11:55

  Pinokio?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. As #2929547 | 88.156.*.* 5 cze 2020 09:17

  Dewiant a nie artysta!!l

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)